Branik Delight

Jest rok 2010, kiedy architektka wnętrz, absolwentka warszawskiej ASP Agata Knorowska realizuje swoje pierwsze projekty z wykorzystaniem kamienia. Zakochuje się w szlachetnym materiale, ale pomysł na własną markę musi jeszcze chwilę poczekać. W końcu w 2019 roku razem ze swoim mężem tworzą pierwszą kolekcję kamiennych dodatków - braników i tak właśnie powstaje Branik Delight.

Zobacz też: Zawsze rysowałam. To było dla mnie naturalne. - z Malwiną Konopacką rozmawiamy o sztuce, wazonach OKO i pracy projektantki

Braniki

Braniki - skąd właściwie ta nazwa? - Branik to nazwisko mojej prababci, Zofii Branik. Urodziła się na przełomie XIX i XX wieku w Odessie, gdzie spędziła pierwsze kilkanaście lat swojego życia, chłonąc wpływy wielu kultur, zróżnicowaną, bogatą architekturę i śródziemnomorskie zwyczaje. Przed rewolucją Zofia z rodzicami, Ewą i Janem Branikami wrócili do Polski. [...] Zofia Branik, mimo wielu trudów i tragedii, których doznała, nie straciła radości życia. Bardzo lubiła sprawiać sobie przyjemność drobiazgami i to właśnie one umilały jej każdy dzień. Gdy rodzina straciła cały majątek, pozostały wspomnienia i małe elementy: filiżanka, łyżeczka, kawałek obrusa. Babcia dbała o to, by przestrzeń wokół niej, nawet jeżeli bardzo skromna, była przyjemna, by w wazoniku stał chociaż jeden kwiatek, a wieczorem paliła się świeczka - opowiada Agata. To właśnie Babcia i jej wyjątkowy gust stala się dla projektantki inspiracją dla stworzenia marki Branik Delight.

Czytaj też: Młoda polska marka: The Good Living&Co.

Wielozadaniowa kolekcja dodatków z kamienia

Czym są braniki? To dekoracyjne tace, podstawki, miseczki i świeczniki wykonane z kamienia (marmur, onyks, kwarcyt). Każdy egzemplarz jest niepowtarzalny ze względu na naturalny materiał. W tym sezonie hitem są wyroby z produkty z bogato użylonego, soczyście zielonego onyksu z nutami kremowymi i pistacjowymi i z beżowego trawertynu. Charakterystyczne dla braników są ich karbowane krawędzie - tace i tacki przypominają w tym herbatniki petit beurre. Nam w oko wpadły też urocze kamienne kwiatki - świeczniki. Braniki mogą służyć jako tace na biżuterię, kosmetyki, podkładki pod świeczki, czy służyć do serwowania przekąsek. Najlepiej czyścić je wilgotną szmatką (bez detergentów), a od czasu do czasu przecierać impregnatem do kamienia.