Architecture at Zero

Architecture at Zero to konkurs organizowany przez amerykańskie stowarzyszenia i instytucje, m.in. Pacific Gas and Electric Company (PG&E) oraz American Institiute of Architects California (AIA CA). Zadaniem konkursu jest projektowanie niskoemisyjnych, zero-energetycznych budynków, które będą wygodne dla mieszkańców i jednocześnie dobrze dostosowane do zmian klimatycznych. W konkursie biorą udział zarówno profesjonaliści jak i studenci (w dwóch oddzielnych grupach). Tematem tegorocznej edycji był projekt osiedla mieszkaniowego, przeznaczonego dla osób zatrudnionych w sektorze rolniczym. Najlepszym rozwiązaniem zaproponowanym w konkursie w kategorii studenckiej była praca dyplomowa Dominiki Bednarek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej stworzona pod opieką naukową dr hab. inż. arch. Pawła Kirschke. 

Niskoemisyjne osiedle mieszkaniowe

Dominika stworzyła projekt osiedla (łącznie 105 mieszkań o różnej powierzchni) dostosowanego do kalifornijskich standardów dotyczących zero-energetyczności oraz trudnych warunków klimatycznych. Nawiązanie do lokalnych tradycji oraz prosta architektura sprawia, że kompleks stanowi atrakcyjne miejsce do życia. Zaprojektowanie tarasów, szklarni oraz aranżacja roślinności między budynkami gwarantuje mieszkańcom kontakt z naturą. W kompleksie znalazło się również miejsce na boisko do koszykówki, plac zabaw, siłownię plenerową oraz kącik do spotkań przy grillu.  

Zastosowane rozwiązania

W projekcie Dominika Bednarek zastosowała szereg rozwiązań proekologicznych. Analizy klimatu wykazały, iż największe zyski energetyczne można uzyskać wykorzystując energię solarną. Wszystkie budynki na osiedlu wyposażono także w zbiorniki na deszczówkę. Do nasadzeń wybrano sukulenty, które magazynują wodę i minerały, odporne na trudne warunki pogodowe oraz nie wymagające częstego podlewania. Obok domów stanęłyby także ogrody i szklarnie, w których mieszkańcy mogliby uprawiać owoce i warzywa i wykorzystywać je później do przygotowywania posiłków. To głównie cytrusy, oliwki i winogrona. Na osiedlu zaplanowano także dużą ilość zieleni wysokiej, która ocieniłaby mieszkania i otwarte przestrzenie w upalne dni. Konkursowe jury szczególnie doceniło przystępność osiedla i zastosowane rozwiązania architektury zeroenergetycznej. Gratulujemy!