Do nowoczesnych wnętrz coraz częściej wybierane są kuchenki indukcyjne lub ceramiczne ze względu na ich funkcjonalność, estetyczny wygląd oraz energooszczędność. Czym różnią się między sobą te dwa rozwiązania? Jakie zużycie prądu ma płyta indukcyjna, a jakie ceramiczna?

Płyta ceramiczna a indukcyjna - jak działają?

Płyta ceramiczna oraz indukcyjna są praktycznie nie do odróżnienia pod względem wizualnym. Obydwa urządzenia składają się z jednej, gładkiej i eleganckiej powierzchni z wytyczonymi polami grzewczymi. Zarówno płyta ceramiczna, jak i indukcyjna są również zasilane prądem elektrycznym. Na tym jednak podobieństwa obu urządzeń się kończą.

Technologia grzewcza, wykorzystana w płycie ceramicznej znacząco różni się od tej, którą można znaleźć w płycie indukcyjnej. Za działanie pierwszej z nich odpowiadają specjalne grzałki, umieszczone pod ceramiczną płytą. Po włączeniu urządzenia ich temperatura stopniowo wzrasta, do momentu osiągnięcia wybranego przez użytkownika poziomu. Grzałki poprzez pole grzewcze oddają energię cieplną, w ten sposób ogrzewając stojące na nim naczynie. Zasady działania kuchenki ceramicznej są więc dość proste i opierają się na przekazywaniu ciepła poprzez płytę przewodzącą je.

Inaczej sprawa ma się w przypadku płyty indukcyjnej. Technologia wykorzystana w jej konstrukcji oparta jest nie na grzałkach, a na polu elektromagnetycznym. Sercem tego urządzenia jest cewka indukcyjna, która odpowiada za wytwarzanie pola magnetycznego i prądów wirowych. W ten sposób pozyskana energia przekazywana jest nie na płytę grzewczą, lecz bezpośrednio na dno ogrzewanego naczynia. Dzięki temu płyta indukcyjna nigdy nie jest zbyt mocno nagrzana, nawet po wielogodzinnym gotowaniu.

Płyta ceramiczna - zalety i wady

Kuchenka ceramiczna to produkt na każdą, nawet najskromniejszą kieszeń. Jej pierwszą i główną zaletą jest niska cena zakupu. Dwupalnikowa płyta ceramiczna to koszt w granicach 400-500 zł, a klasyczny zestaw 4 palników można kupić już za 600-700 zł. Jest to więc rozwiązanie idealne dla singli, par lub studentów, którym zależy na tanim i eleganckim sprzęcie.

Przy okazji, warto wspomnieć o nowoczesnym designie płyty ceramicznej. Kuchenka elektryczna pod kątem wizualnym nie różni się praktycznie wcale od eleganckiej płyty indukcyjnej. Urządzenie to idealnie wpasuje się w każde wnętrza, od najbardziej nowoczesnych po tradycyjne. Łatwo wkomponować ją w gotowe zestawy mebli oraz stworzyć zestaw pod zabudowę.

Gotowanie na płycie ceramicznej to również oszczędność pod kątem doboru odpowiednich naczyń. Do przygotowywania potraw na kuchence elektrycznej nie są wymagane żadne specjalne garnki. Do gotowania i smażenia na płycie ceramicznej możesz więc wykorzystywać te naczynia, które już posiadasz.

Jednak płyta ceramiczna to oszczędność jedynie na etapie zakupu. Szacuje się, że zużycie energii w porównaniu z płytą indukcyjną jest nawet o 50% większe. Nagrzanie ceramiki do odpowiedniej temperatury zużywa sporo prądu oraz pochłania więcej czasu, niż w przypadku nowoczesnych modeli kuchenek indukcyjnych. Warto również pamiętać o tym, że ceramiczna płyta jeszcze przez długi czas po wyłączeniu zasilania jest nagrzana. To z kolei stwarza zagrożenie poparzenia, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci.

Płyta indukcyjna - zalety i wady

Płyta indukcyjna to bezpieczne, energooszczędne i eleganckie urządzenie. Dzięki swojej prostocie i łatwości użytkowania wpasuje się w każde, nawet najbardziej nowoczesne wnętrze. Główną zaletą kuchenki indukcyjnej jest wygoda i bezpieczeństwo jej użytkowania. Dzięki temu, że płyta wierzchnia nie nagrzewa się niemal w ogóle, możesz po zakończeniu gotowania natychmiast ją wyczyścić. Rozwiązanie to sprawdzi się również w domu, w którym mieszkają małe dzieci, ponieważ nie istnieje ryzyko poparzenia gorącym palnikiem.

Bezpieczeństwo użytkowania płyty indukcyjnej jest o wiele wyższe, niż przy korzystaniu z kuchenki ceramicznej. Indukcja jest systemem, bogatym w wiele zabezpieczeń, mających na celu nie doprowadzić do zwarcia, zniszczenia urządzenia czy przypalenia posiłku. Wiele płyt wyposażonych jest w system automatycznego wyłączania ogrzewania po upływie określonego czasu ogrzewania bez przerwy (np. 2 godzin).

Kolejną z zalet płyty indukcyjnej jest jej wydajność i energooszczędność. Choć samo urządzenie nie należy do tanich, to eksploatowanie go jest nawet o 60% bardziej opłacalne niż w przypadku innych kuchenek. System grzewczy, który wykorzystuje indukcję prądów wirowych, ogrzewa bezpośrednio naczynie postawione na płycie. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie energii, zazwyczaj wykorzystywanej do ogrzania ceramiki przewodzącej ciepło. Skraca się również czas gotowania, ponieważ płyta indukcyjna przekazuje wybraną ilość ciepła do naczynia od momentu jej uruchomienia.

Główną wadą płyty indukcyjnej jest początkowy koszt jej zakupu. Urządzenia te kosztują od 1200 zł wzwyż. Ich cena jest zależna od producenta, ilości palników oraz wielkości samej kuchenki. Do użytkowania płyty indukcyjnej wymagane są również specjalne garnki ferromagnetyczne. Również one nie należą do najtańszych - za pełen zestaw zapłacisz od 100 do nawet 500 zł.

Kolejną z wad płyty indukcyjnej jest wysoki koszt jej naprawy. Pojawienie się choćby niewielkiego uszkodzenia sprawia, że kuchenka staje się niezdatna do użytku, a korzystanie z niej może być bardzo niebezpieczne. Usterki mogą być likwidowane jedynie w wyspecjalizowanych serwisach. To z kolei związane jest z dużymi kosztami.

Płyta ceramiczna a indukcyjna - którą wybrać?

Płyta ceramiczna czy indukcyjna - która lepiej sprawdzi się w twoim domu? Warto przede wszystkim wziąć pod uwagę koszt początkowy obydwu urządzeń oraz częstotliwość korzystania z nich. Jeśli często gotujesz w domu, zależy ci na oszczędności energii i szybkim czasie przygotowania potraw, wybierz kuchenkę indukcyjną. Jeśli natomiast nie możesz pozwolić sobie na duży wydatek i gotujesz dla niewielkiej liczby osób, postaw na płytę ceramiczną.