Futuwawa to interaktywna przestrzeń wystawiennicza miejskich projektów związanych z Warszawą. Od kilku dni ogromną popularnością wśród internautów cieszy się prezentowany na niej projekt "Plac oddechu". Na nim warszawski Plac Defilad zmienia się w bujny, zielony park. To koncept autorstwa Patrycji Stołtny i Michała Sapko. I chyba wiemy dlaczego stał się tak bardzo popularny. Zmęczeni betonową dżunglą coraz częściej chcemy przebywać tak blisko natury, jak tylko to możliwe, także w mieście. Trend ten dostrzegli również architekci. Nie dalej jak wczoraj pisaliśmy Wam o biurze Amazona w Seattle umieszczonym pośród palm, choinek, bluszczu i paproci. Zielone rozwiązania są też znakiem szczególnym włoskiego architekta Stefano Boeriego. Pisaliśmy Wam między innymi o jego leśnych wieżowcach w Mediolanie.

Tak o "Placu oddechu" piszą jego autorzy: Założeniem konceptu „Plac oddechu” jest stworzenie kompleksu zielonej infrastruktury, która przyciąga mnogością wydarzeń i zarazem pełni rolę społeczną. Wykorzystując różnorodne formy zieleni, projektowana przestrzeń publiczna w mieście umożliwiać ma uczestnikom wybór różnorodnych działań, począwszy od stymulujących i pobudzających, do refleksyjnych, dających poczucie odprężenia i równowagi.  
Na ich wizualizacji przestrzeń wokół PKiN zmienia się w tętniącą życiem, niczym nowojorski Central Park. Są tu drzewa, krzewy, ścieżki do joggingu, staw, Jak się Wam podoba taki pomysł? Niedługo powinniśmy poznać faktyczne plany zagospodarowania tego miejsca. 

Jeśli interesuje Was temat zieleni w Warszawie to już niedługo będziecie mogli wziąć udział w konsultacjach społecznych. Szczegóły poznacie klikając w zdjęcia w naszej galerii.