Pilea peperomioides

Dawno temu Pieniążka można było spotkać na szkolnym lub babcinym parapecie. W latach 90 we wnętrzach królowały jednak przeważnie juki, potem przyszedł czas storczyków. Teraz Pilea peperomioides triumfalnie powraca. Ten kwiatek o charakterystycznych, zielonych, błyszczących i okrągłych listkach (które przypominają nieco monety) znowu wdarł się przebojem do naszych wnętrz. Pilea lub jak ktoś woli Pieniążek (zwana po angielsku Chinese money plant lub Missionary plant ) to roślina, która pochodzi z Chin i Wietnamu i jest daleką kuzynką pokrzywy. Do Europy najprawdopodobniej przywieźli ją powracający z Azji misjonarze.

Pilea - jak pielęgnować?

Pilea nie należy do wymagających gatunków, warto jednak poznać kilka podstawowych zasad, tak by roślinka zdrowo i pięknie rosła. Początkowo Pieniążek przypomina kępkę okrągłych listków na długich łodyżkach wystającą z ziemi. W miarę wzrostu roślinki dolne liście opadają i tworzy się pień. Warto zawczasu przygotować dla niego podpórkę, tak by kwiat mógł rosnąć w górę. Pilea lubi temperaturę pokojową i jasne stanowisko (ale nie takie w pełnym słońcu).

Pilea - ziemia i podlewanie

Pieniążek dobrze poczuje się w ziemi uniwersalnej. Na dno doniczki dobrze jest dodać trochę żwirku. Kwiatek lubi umiarkowane podlewanie, dobrze reaguje na delikatne zraszanie liści. Ziemia w doniczce powinna być lekko wilgotna. Nie należy dopuszczać do przelania - wtedy korzenie rośliny mogą niestety zgnić, a listki czernieją i odpadają. Zimą podlewanie nieco ograniczamy. 

Pilea - rozmnażanie

Najłatwiej rozmnożyć Pileę przez przesadzenie młodych sadzonek, które dorosła roślinka wypuszcza wokół siebie. Taką sadzonkę - odrost korzeniowy oddzielamy od egzemplarza matki. Można umieścić ją w wodzie i poczekać na wypuszczenie korzeni, można też od razu posadzić taką roślinkę do ziemi nie zapominając o podlewaniu - także powinna się przyjąć. Rozsada z nasion jest także możliwa, ale już nie tak łatwa. Pilea rzadko kwitnie w warunkach domowych. Jeśli już to robi to osłabia nieco liście a do tego strzela nasionami.   

Pilea - gdzie kupić Pieniążek?

Jeszcze przed dwoma laty kupienie Pieniążka w kwiaciarni graniczyło niemal z cudem. Ta roślinka kiedy jest młoda nie wygląda zbyt imponująco. Może to było przyczyną, dla której Pileę trudno było zobaczyć na sklepowych półkach? Na szczęście ogromna popularność kwiatka sprawiła, że teraz można go już kupić na przykład w Leroy Merlin albo IKEA. Pieniążek znajdziecie też w For.Rest na Nabielaka w Warszawie, czy w Projekt Rośliny we Wrocławiu. Sadzonki pojawiają się także na aukcjach internetowych. Ponieważ dobrze pielęgnowana roślina dość łatwo się rozmnaża, to małą sadzonkę nietrudno dostać od kogoś znajomego, kto taki kwiatek akurat ma.