Wprowadzony niedawno przez Parlament Europejski zakaz wykorzystywania i sprzedaży plastiku jednorazowego użytku ma obowiązywać od 2021 roku. Niektóre marki już teraz mierzą się z problemem plastikowych śmieci i zamiast niego wprowadzają bardziej przyjazne środowisku rozwiązania.

W zeszłą środę pierwsi podróżni mogli odbyć lot wolny od jednorazowego plastiku na pokładzie samolotu portugalskiej linii lotniczej Hi Fly. Lecący z Lizbony do Natal w Brazylii pasażerowie zamiast plastikowych kubków i talerzy dostali wyłącznie papierowe i bambusowe naczynia oraz bambusowe sztućce. Specjalne pojemniki na żywność, które można kompostować, zaprojektowała firma Vegware. Lot "bez plastiku" miał na razie charakter testowy, ale linia Hi Fly już teraz zapowiedziała całkowitą rezygnację z plastiku do końca 2019 roku.

Nie możemy już dłużej ignorować wpływu zanieczyszczenia tworzyw sztucznych na ekosystemy, a także na ludzkie zdrowie - powiedział w wywiadzie dla telewizji CTV prezes Hi Fly Paulo Mirpuri. Czy inne lotnicze powinny iść za przykładem z Portugalii? Na koniec przypominamy garść pomysłów na ograniczenie zużycia plastiku w domu: Przedmioty ograniczające zużycie plastiku