Zielone przystanki to ekologiczny pomysł na zaaranżowanie wiat komunikacji miejskiej. W Polsce to rozwiązanie przyjęło się w Białymstoku. W zeszłym roku pisaliśmy Wam o nowych przystankach na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów i  „Pałacowa/Hotel Gołębiewski”. Zasadzone na wiatach i obok nich rośliny walczą ze smogiem, filtrują powietrze, a także lekko schładzają otoczenie (co ważne podczas upałów) tworząc korzystny mikroklimat.

Pierwsza wiata przystankowa z dachem pokrytym zielenią pojawiła się także w Warszawie na Żoliborzu. Powstała dzięki inicjatywie jednego z dzielnicowych radnych oraz operatora stołecznych wiat – firmy AMS. 

Dach ekowiaty to 9 mkw. powierzchni zieleni, która pomoże schłodzić przestrzeń, oczyścić powietrze oraz pozwoli zmagazynować nawet 90 l wody w czasie deszczu. Jak opisują inicjatorzy przedsięwzięcia – dzięki roślinom zapylenie powietrza w okolicach wiaty zmniejsza się o ok. 15-20 proc. Zainstalowana zieleń może pochłonąć 7,3 kg CO2 rocznie, a dodatkowo w upalnie dni obniżyć temperaturę pod dachem wiaty o 3-5 °C - czytamy na stronie Urzędu Miasta Warszawy. 

Na dachu zasadzono rozchodniki, roślinki bardzo wytrzymałe i lubiące światło. Rośliny kwitną,przyciągają więc dodatkowo pożyteczne zapylacze. Sama wiata jest przezroczysta, oznaczona dodatkowo tak, by nie rozbijały się o nią przelatujące w pobliżu ptaki. Czekamy na kolejne realizacje, mają pojawić się już niebawem.