W Łodzi na rynku Manufaktury (tuż przy wejściu do kina) stanęła właśnie pierwsza samoobsługowa biblioteka w Polsce. Z Szuflandii wypożyczyć książkę może każdy, kto jest zarejestrowany w Bibliotece Miejskiej w Łodzi i ma ważną kartę biblioteczną - Fiszkę. Kartę z kolei można bezpłatnie otrzymać w każdej filii Biblioteki Miejskiej, najbliższa to Biblioteka Gdańska przy ul. Gdańskiej 8). Biblioteka działa 24h na dobę, jest wyposażona w dotykowy ekran i otwierane 93 skrytki. Można z niej wypożyczyć maksymalnie dwie książki (od klasyki, przez sensację, horrory i propozycje dla dzieci i młodzieży) na okres 30 dni. W skrytkach zdołaliśmy wypatrzyć między innymi pozycje: Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz Filipa Springera, Malarza dusz Ildefonsa Falconesa, Jadłonomię po polsku Marty Dymek i Osobisty przewodnik po Pradze Mariusza Szczygła. 

Tadaaam! Szuflandia już działa! Bierzcie Wasze Fiszki i szukajcie jej przy kinie! Dzisiaj odbyła się konferencja...

Opublikowany przez Biblioteka Miejska w Łodzi Czwartek, 16 lipca 2020

Szuflandia to pomysł zespółu z Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Powstała we współpracy z firmą Arfido. Podobne automaty funkcjonują też z powodzeniem za granicą. 
- Szuflandia jest dostępna 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Nie ogranicza nas czas, jak również ewentualne pojawiające się obostrzenia związane z pandemią - tak o samoobsługowej bibliotece mówi dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi Paweł Braun. Mamy nadzieję, że takie automaty pojawią się już wkrótce w innych miastach.