Mediolańskie wieżowce Vertical Forest w dzielnicy Porta Nuova od pracowni Stefano Boeri Architetti cieszą mieszkańców zielenią już od 2014 roku. Pionowy las na fasadzie budynku nie tylko dobrze wygląda, ale także buduje mikroklimat, wytwarza tlen, absorbuje CO2 i wyłapuje cząsteczki kurzu. Podobne budowle pracownia stworzyła w Chinach (Huanggang w prowincji Hubei). Właśnie wprowadzają się tam pierwsi mieszkańcy.

Vertical Forest City Complex w Huanggang

Vertical Forest City Complex zajmuje powierzchnię 4,54 ha i składa się z pięciu wież. Dwie z nich są mieszkalne i zaprojektowane właśnie jako pionowe lasy. Na balkonach ( zarówno tych otwartych jak i w formie loggi) i elewacji rosną w ogromnych donicach drzewa (głównie miłorząb japoński, słodki osmanthus, klon strzępiastokory, ligustr lśniący), krzewy (hibiskus, bambus niebiański, i trzmielina oskrzydlona). Do tego posadzono 2408 metrów kwadratowych wieloletniej trawy, kwiatów i roślin pnących, takich jak rozchodnik linowaty i kilka gatunków pochodzących z Azji). Szacuje się, że roślinność wytworzy około 11 ton tlenu rocznie.

Ten projekt to świetna wiadomość dla nas wszystkich: mamy nadzieję, że pewnego dnia każdy będzie miał szansę mieszkać tak blisko natury. [...] Model pionowego lasu w rezydencjach zasadniczo zmieni krajobraz przyszłych miast - komentuje Xu Yibo, Partner Stefano Boeri Architetti w Chinach.