Storczyki to popularne kwiaty o rozmaitych kształtach i kolorach, które można bez problemu uprawiać w domu. W tym artykule znajdziesz wszystko o storczykach hodowanych w mieszkaniach – począwszy od opisu ich podstawowych cech i odmian, poprzez uprawę i pielęgnację, a na przycinaniu i rozsadzaniu skończywszy.

Storczyki - charakterystyka, odmiany, cena

Kwiaty storczyki należą do rodziny storczykowatych (Orchidaceae), która okazuje się obfitować w wiele różnych odmian. Storczyk doniczkowy to najczęściej Falenopsis, inaczej ćmówka. Do tej grupy należy wiele gatunków tej rośliny, które w naturalnych warunkach występują w północnej Australii, a także w południowo-wschodniej Azji. Są one tak popularne, ponieważ charakteryzują się duża różnorodnością barwną, jak również odmiennością w pokroju kwiatów. Występują zarówno storczyki falenopsis duże, jak i bardzo malutkie. Ich zaletą jest długi czas kwitnienia. Każdy z nich wytwarza sporych rozmiarów liście oraz duże ilości korzeni powietrznych. Co ciekawe, niektóre odmiany storczyków osiągają długość metra, choć zdarza się to raczej rzadko.

Wśród storczyków można trafić na takie odmiany, jak:

  • Falenopsis „Little Emperor” – charakteryzuje się wyrazistą, żółtą barwą kwiatów,
  • Falenopsis Taida Salu – kwiaty w kolorze głębokiej czerwieni są zdobione subtelnym rysunkiem i niezwykle delikatną, żółtą obwódką.

Prócz tego storczyki, nazywane także orchideami, zyskały wiele ciekawych odmian hybrydowych, takich jak chociażby:

  • Cambria – jest trudniejsza w uprawie od Fanelopsis, dlatego poleca się ją bardziej zaawansowanym miłośnikom kwiatów. Zalicza się do niej kwiaty Wilsonara „Anna Claire” o białych płatkach upstrzonych czerwonymi wzorami, a także Hansueli Isler, wyróżniającą się żółtymi kwiatami ozdobionymi bordowymi wzorami,
  • Dendrobium – bardzo zróżnicowana grupa storczyków. Do najczęściej wybieranych spośród nich należy odmiana Dendrobium amabile, mająca białe kwiaty z różowymi brzegami, a także żółtym środkiem,
  • Cymbidium – grupa dużych roślin. Wśród nich można spotkać chociażby Cymbidium Butterball (kwiaty łączące w sobie intensywną żółć z jasną czerwienią),
  • Miltonia – grupa bardzo łatwa w uprawie domowej.

W zależności od wyboru odmiany, za storczyki w sklepie ogrodniczym zapłacimy od 15 do 80 złotych.

Jak pielęgnować storczyki?

 

Uprawa storczyków może okazać się z początku wymagająca dla kogoś, kto nigdy wcześniej nie hodował żadnych roślin. Stanowisko dla storczyka powinno być jasne, bogate w światło rozproszone. Szczególną ostrożność trzeba zachować zwłaszcza latem, gdy kwiaty bywają narażone na ostre, palące słońce (łatwo może dojść do poparzeń, które zniszczą roślinę). Z tego powodu w szczególnie upalne dni lepiej jest zabrać doniczkę od okna i schować roślinę w głębi pokoju. Storczyki w domu najlepiej będą rosły na oknie o wystawie wschodniej, jeśli podejmie się decyzję o trzymaniu ich akurat na parapecie.

Pielęgnacja storczyków polega między innymi na zapewnianiu im wysokiej wilgotności powietrza. W ten sposób mogą się prawidłowo rozwijać i odpowiednio rozrastać. Prostsze w uprawie odmiany zniosą wilgotność w granicach 60%, jednak te bardziej wymagające będą potrzebowały już wyższych wartości (około 70-80% wilgotności powietrza). Sposobem na osiągnięcie takich parametrów będzie trzymanie roślin pod szklanym kloszem bądź instalacja nawilżacza powietrza. Jeśli zaś chodzi o temperaturę, latem kwiaty te najlepiej czują się w otoczeniu, gdzie mają 24 stopnie Celsjusza, zimą natomiast odpowiadają im niższe wartości, około 17-18 stopni (z tego powodu warto zakręcać kaloryfer, jeśli akurat na parapecie stoi storczyk).

Ważne jest także zapewnienie kwiatom odpowiedniego podłoża. Istotne jest to, by było lekkie, mocno przepuszczalne i przewiewne. W zależności od stopnia zaawansowania osoby uprawiającej, może ona zakupić gotowe podłoże (są sprzedawane zarówno w marketach budowlanych, jak i w sklepach ogrodniczych) lub przygotować je samodzielnie, wykorzystując korę, torf wysoki oraz kawałki węgla drzewnego.

Pielęgnacja po przekwitnięciu nie powinna nastręczać nikomu kłopotów. Przede wszystkim, nie warto od razu odcinać uschniętego pędu, ponieważ zdarza się, że po jakimś czasie z tego samego miejsca wyrastają pędy boczne, a roślina kontynuuje kwitnienie. Powinno się to zrobić po upływie kilku tygodni, jeśli pęd stanie się suchy i pusty w środku, a nowe się nie pojawią.

Jak podlewać storczyki?

Storczyk w doniczce to wyjątkowa roślina również ze względu na swoje wymagania odnośnie podlewania. W przeciwieństwie do wielu innych kwiatów, należy go podlewać rzadko, jednak dużą ilością wody. Później można odczekać, aż jej nadmiar wycieknie i dopiero wówczas wstawić storczyka na powrót do osłonki lub ustawić na podstawce. Roślina ma bardzo wrażliwe korzenie, dlatego też nie mogą one zbyt długo stać w wodzie. Warto też zadbać o to, by woda przygotowana do podlewania storczyków była miękka i odstana.

 

Jak przesadzić storczyka?

Przesadzanie storczyków jest konieczne wówczas, gdy dolna część rośliny wyraźnie nie mieści się już w doniczce czy pojemniku, w którym rośnie. Nowa doniczka powinna być podobna do starej, choć nieco większa (najlepiej o rozmiar). Przy przesadzaniu niektóre młode korzenie należy pozostawić na zewnątrz doniczki lub pojemnika. Jeśli okaz jest szczególnie rozrośnięty, przy przesadzaniu można się również zdecydować na jego rozmnażanie. Wówczas należy od niego odłączyć odrost, który tworzy całkiem nowa roślina, wraz ze swoimi korzeniami. Nierzadko zdarza się, że odrost można znaleźć na pędzie przyciętym po okresie kwitnienia. Taką nową roślinę wystarczy po prostu wsadzić do doniczki z odpowiednio przygotowaną ziemią dla storczyków.

Jak przycinać storczyki?

Pielęgnacja w domu zakłada także przycinanie storczyków. Jak już było wcześniej wspomniane, przycinanie pędów należy rozpocząć najwcześniej kilka tygodni po przekwitnięciu rośliny. Ten zabieg poleca się w celu przyśpieszenia wzrostu storczyka (po pewnym czasie łodyga sama uschnie i odpadnie, jednak roślina może się rozwijać nieco wolniej, jeśli nie podejmie się żadnego działania). Przy przycinaniu pędów należy zachować ostrożność, by nie uszkodzić liści rośliny. Warto wykorzystać do tego celu nieduży sekator i ciąć w miejscu, gdzie łodyga jest najgrubsza, tuż przy liściach.