Petunia: charakterystyka i odmiany

Petunia należy do rodziny psiankowatych i pochodzi z Ameryki Południowej. W Polsce jest jedną z najpopularniejszych roślin ozdabiających balkony, altany i tarasy, choć istnieją też odmiany, między innymi petunia ogrodowa, które można sadzić na rabatach. Dużą popularnością cieszy się też petunia zwisającą, nazywana również surfinią. 

Petunia ma delikatne kielichowate kwiaty, na których niekiedy widać wyraźnie ciemniejsze żyłki. Może przybierać najróżniejsze barwy od bieli i różu poprzez czerwień, aż do niebieskiego i  fioletu. Jej pokrój może być wzniesiony lub opadający, a pędy osiągają od 40 do nawet 80 cm. Charakterystyczną cechą petunii są jej mięsiste łodygi pokryte lepkimi włoskami.

Najpopularniejsze odmiany petunii hodowane w naszym rejonie to: 

  • petunia Multiflora - ma liczne kwiaty, których średnica dochodzi do 5 cm;
  • petunia Grandiflora - okazałe kwiaty, których średnica przekracza nawet 10 cm;
  • petunia Milliflora - drobne, około 3-centymetrowe kwiaty.

Petunia w naszym klimacie uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Kwitnie bardzo obficie przez cały sezon wegetacyjny, aż do pierwszych przymrozków. Jej wymagania mogą różnić się nieco zależnie od odmiany, na którą się zdecydujemy. Mimo to warto zapamiętać kilka ogólnych zasad.

Uprawa petunii w ogrodzie

Petunie lubią słoneczne i ciepłe stanowiska, najlepiej z rozproszonym światłem. Warto pamiętać, że nadmiar cienia może doprowadzić do opóźnienia kwitnienia nawet o miesiąc. Ważne jednak, by miejsce było zaciszne, ponieważ większość odmian ma delikatne kwiaty, które źle znoszą porywczy wiatr. Ziemia, w której zasadzimy petunie, powinna być żyzna, przepuszczalna i próchnicza o odczynie lekko kwaśnym, najlepiej  5,5-6,5 pH.

Petunia ogrodowa jest rośliną nieco bardziej wytrzymałą niż jej doniczkowa kuzynka, dlatego jest też często sadzona w parkach i na miejskich rabatach. Po ulewnym deszczu, kwiaty szybko się podnoszą i odzyskają swój dawny wygląd. Petunie rosnące w ogrodzie nie wymagają regularnego podlewania, ponieważ wystarcza im woda czerpana z podłoża. Po konewkę powinniśmy sięgnąć jedynie w okresie suszy. Kiedy kwiaty dobrze się ukorzenią, należy rozpocząć nawożenie. Najlepiej sięgnąć po nawozy bogate w potas i unikać tych z dużą zawartością azotu, który źle wpływa na petunie.

Petunia rabatowa może być rozmnażana wyłącznie przez sadzonki, których samodzielne wyhodowanie jest trudne, ponieważ są one niezwykle podatne na choroby wirusowe. Z tego powodu najczęściej poleca się zakup gotowych sadzonek od zaufanego hodowcy. Innym rozwiązaniem, jest też wysianie petunii z nasion. Poleca się robić to w lutym. Jeśli nie dysponujemy ciepłą szklarnią, równie dobrze sprawdzi się słoneczny parapet, najlepiej przy oknie od ściany południowej w pokoju, w którym temperatura wynosi około 20 st. C. Nasiona wysiewamy do skrzynek wypełnionych specjalną ziemią do wysiewu nasion i pamiętamy o regularnym podlewaniu. Gdy rośliny mają już około 2 - 3 liści możemy przesadzić je do małych doniczek i rozpocząć nawożenie nawozami wieloskładnikowymi. Sadzonki możemy przesadzić na rabatę po minięciu pierwszych przymrozków, musimy jednak pamiętać o wcześniejszym ich zahartowaniu. 

Uprawa petunii w domu

Petunia na balkonie lub na parapecie ma podobne wymagania, co petunia rosnąca na rabacie, musimy jednak pamiętać, że jest ona delikatniejsza. Petunie doniczkowe wymagają  częstszego podlewania - nawet do dwóch razy dziennie. Oprócz tego powinniśmy też pamiętać o częstym nawożeniu nawozami wieloskładnikowymi. Ważne jest też regularne usuwanie zwiędłych kwiatów i liści. Podobnie jak ich ogrodowe kuzynki, petunie rosnące w skrzynkach i doniczkach lubią słońce i światło. Jeśli stawiamy je w domu, powinny znaleźć się jak najbliżej parapetu. 

Petunie zwisające są niezwykle efektowną rośliną, którą posadzić możemy w skrzynkach zaczepionych na balustradzie balkonu lub w wiszących doniczkach. Ich wiotkie pędy mogą dorastać do 40 cm długości. Dzięki temu oraz dzięki swojemu długiemu okresowi kwitnienia, petunie cieszą się dużą popularnością, musimy jednak liczyć się z  tym, że przezimowanie ich w naszym klimacie nie jest możliwe.

Jak pielęgnować petunię?

Petunia nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejsze w jej wypadku jest regularne podlewanie i nawożenie oraz usuwanie zwiędłych liści i kwiatów. Niewłaściwa pielęgnacja petunii, zwłaszcza zbyt duża ilość wody, lub za dużo nawozu, może jednak doprowadzić do chorób, lub sprawić, że kwiaty nie zakwitną. Posadzenie roślin na niedopasowanym do ich potrzeb podłożu może również doprowadzić do rozwoju chorób grzybiczych. Jeśli jednak przestrzegamy zasad uprawy, możemy zredukować czynniki zagrażające petunii do ataku szkodników.

Petunie na balkonie często padają ofiarami mszyc, dlatego należy od czasu do czasu dokładnie obejrzeć roślinę. W przypadku pojawienia się szkodników powinniśmy jak najszybciej zastosować preparatu mszycobójcze. Petunie rosnącą w ogrodzie są dodatkowo narażone na ataki ślimaków.

Petunia: symbolika kwiatów

Petunia ma skomplikowaną i niejednoznaczną symbolikę, a dawanie jej na prezent osobie, której nie znamy zbyt dobrze, może nie być dobrym pomysłem. Od wieków symbolizuje ona niechęć lub gniew. Jednocześnie jednak można interpretować petunie jako symbol wygody rozumianej jako czucie się dobrze w czyimś towarzystwie. 

Należy też pamiętać, że szczegółowa symbolika może różnić się zależnie od koloru kwiatu

  • petunia biała - niewinność, zaufanie, godność, uduchowienie;
  • petunia czerwona - miłość, gorący romans, pożądanie;
  • petunia różowa - energia kobieca, matczyna miłość, delikatność;
  • petunia żółta - współczucie, przyjaźń, szacunek;
  • petunia niebieska - zaufanie, intymność, zjawiskowy wygląd, wyrównana energia;
  • petunia fioletowa - fantazja, tajemniczość, wdzięk, ezoteryka.