Malutkie, różnokolorowe papryczki rosnące w doniczce mogą być przepiękną dekoracją kuchennego parapetu. Ich walory ozdobne są niepodważalne czy jednak nadają się także do jedzenia? I jakie warunki trzeba im zapewnić, żeby cieszyły oko jak najdłużej? Dowiedz się jak pielęgnować paprykę ozdobną, gdzie i za ile można kupić tę uroczą roślinkę, i czy można ją wykorzystać jako dodatek do potraw.

Kolorowe papryczki które hodujemy na naszych parapetach pochodzą z tropikalnych rejonów Ameryki. Do Europy przywieźli je portugalscy żeglarze. Już w XVI wieku stały się popularne we Włoszech i w Hiszpanii, gdzie były uprawiane w doniczkach jako dekoracja domów. U nas papryczki ozdobne cieszą się zainteresowaniem dopiero od niedawna. Zazwyczaj krzaczki owocują bardzo intensywnie i zachwycają różnymi kolorami, dlatego też mogą być piękną ozdobą nie tylko kuchni, ale też innych pomieszczeń, a także balkonów, tarasów i ogrodów. Ozdobne papryczki wykorzystuje się czasem jako element oryginalnych bukietów, mogą być również ciekawym pomysłem na prezent.

Dojrzałe mini papryczki można jeść, choć dla niektórych prawdziwym szokiem może być niezwykle ostry smak, jakim charakteryzuje się papryka ozdobna. Niejadalna, a wręcz trująca jest za to jej zielona część, czyli liście i łodygi. Warto też wspomnieć o innej roślinie, jaką jest psianka paprykowa - należy ona do tej samej rodziny co papryczki doniczkowe i jest bardzo do nich podobna. Owoce psianki mają kulisty kształt i zawierają w sobie trującą substancję - solaninę. Warto więc zwrócić uwagę jaką roślinę kupujemy. Papryczki ozdobne jadalne można znaleźć pod łacińską nazwą Capsicum annuum. Natomiast napis na doniczce Solanum pseudocapsicum powinien zwrócić naszą uwagę, ponieważ mamy wtedy do czynienia z psianką, której zjedzenie może spowodować poważne problemy zdrowotne.

Papryka ozdobna – charakterystyka

Papryka ozdobna znana jest też jako pieprzowiec ostry, pieprzowiec roczny, pieprz chilijski, pieprz turecki albo pieprz hiszpański. To karłowata odmiana papryczek chili i papryki słodkiej, która idealnie nadaje się do uprawy w doniczkach. Ten mały krzew zalicza się do rodziny psiankowatych do której należą też ziemniaki, pomidory i bakłażany.

Papryka doniczkowa ma ciemnozielone liście i kwitnie drobnymi, białymi kwiatami. Jednak największą ozdobą tej rośliny są kolorowe owoce o stożkowatym, owalnym lub kulistym kształcie. Mogą one być żółte, pomarańczowe, czerwone lub ciemnofioletowe. Owoce wybarwiają się stopniowo przechodząc od jasnych, do coraz ciemniejszych kolorów co daje bardzo ładny efekt.

Papryka ozdobna w doniczce nie jest duża, najczęściej krzaczki mają około 30 cm wysokości, jednak w zależności od konkretnej odmiany mogą dorastać nawet do 50 cm. W przypadku wyższych egzemplarzy, warto zastosować podpory, aby roślina nie złamała się pod swoim własnym ciężarem.

Swój intensywny, niezwykle ostry smak mini papryczki zawdzięczają zawartości kapsaicyny - substancji, która zaliczana jest do alkaloidów. Bardzo mocno działa na receptory, powodując uczucie pieczenia, a nawet ból. Dlatego też, choć ozdobne papryczki są jadalne, trzeba uważać z ich ilością, a po ich przekrojeniu nie dotykać dłońmi okolic twarzy i oczu. Pamiętajmy też, aby nie trzymać rośliny w zasięgu małych dzieci i zwierząt domowych.

Papryka ozdobna doniczkowa – pielęgnacja

Uprawa papryki w doniczce nie jest bardzo skomplikowana, jeśli jednak chcemy, aby nasza roślinka prezentowała się jak najładniej i miała dużo owoców, warto przestrzegać kilku prostych zasad. Prawidłowo pielęgnowane papryczki są odporne na choroby i stanowią piękną ozdobę przez wiele miesięcy. Po zakupie roślinę warto przesadzić do większej doniczki. Będzie dobrze rosła w żyznym i próchniczym podłożu. Można ją posadzić w specjalnej ziemi do uprawy warzyw.

Ozdobne papryczki lubią obfite podlewanie i częste zraszanie. Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna trzeba jednak pamiętać, aby chwilę po podlaniu usunąć nadmiar wody z podstawki, ponieważ może się ona przyczynić do gnicia korzeni. Z tego też powodu pojemnik w którym rosną papryczki musi koniecznie mieć otwory w dnie.

Aby papryczki ładnie rosły, stanowisko powinno być przewiewne i mocno nasłonecznione. W cieniu owoce nie wybarwiają się tak ładnie, a cała roślina marnieje. W lecie można je trzymać na balkonie albo na tarasie, jednak jeśli temperatura w nocy jest niższa niż 15°C, doniczkę z papryczką trzeba zabrać do domu lub okryć włókniną. Miniaturowe papryki najlepiej czują się w temperaturze pokojowej. Nie sprzyjają im chłody, ani upały, które mogą powodować opadanie liści.

W okresie kwitnienia i owocowania krzaczki warto zasilać. Jeśli hodujemy papryczki wyłącznie w celach ozdobnych można wykorzystać do tego celu uniwersalny nawóz. Jeśli jednak zamierzamy je jeść, lepiej postawić na organiczne nawozy do warzyw - dobrze sprawdzi się np. nawóz do pomidorów lub biohumus.

Papryka ozdobna w doniczce – cena

Papryczki ozdobne można kupić w wielu miejscach - w sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach, marketach budowlanych, marketach spożywczych, a także na straganach z warzywami. Ich cena nie jest wysoka. Pojedynczy krzaczek kosztuje dosłownie kilka złotych, najmniejsze można dostać już nawet za około 2 zł. Dla bardziej wytrwałych, którzy chcą wyhodować mini papryczki od podstaw, w sprzedaży dostępne są także nasiona.

Krzaczki ozdobnych papryczek można również zamówić przez Internet, choć warto mieć na uwadze, że koszty przesyłki będą wyższe niż cena samej rośliny, nie będziemy też mieli możliwości, aby ją obejrzeć. Kupując dekoracyjne papryczki wybierajmy zdrowo wyglądające okazy, ładnie rozkrzewione i o intensywnie zielonych liściach. Im więcej mają owoców, tym lepiej. Powinny być one jędrne i mieć błyszcząca skórkę. Jeśli papryczki są pomarszczone, to znak, że nie były dostatecznie podlewane.

Papryka ozdobna w doniczce to roślina jednoroczna i po zakończeniu owocowania nie ma sensu już jej przechowywać. Zanim jednak ją wyrzucimy, warto zebrać i wysuszyć nasiona, z których można wyhodować kolejne krzaczki. Nasionka można wysiewać od stycznia do czerwca. Po około 3 tygodniach powinny pojawić się niewielkie roślinki. Owoce wybarwiają się w okresie od sierpnia do grudnia.