Licuala grandis - Palma wachlarzowata

To chyba jedna z najpiękniejszych palm jakie widzieliśmy. Jej plisowane liście naprawdę zachwycają - wyglądają jakby były zrobione z zielonego papieru. Ten kształt to jednak dzieło samej natury. Palma wachlarzowata zwana też czasami wachlarzownicą pochodzi z Nowej Brytanii (wyspy leżącej na północny wschód od Nowej Gwinei), ale nie jest szczególnie popularna. Drzewko osiąga maksymalną wielkość 3 metrów, a okrągłe liście rozpiętością mogą przypominać parasol (o średnicy nawet 1 metra!). Przy odpowiedniej pielęgnacji drzewko kwitnie (żółte kwiatostany) i wydaje czerwone owoce. 

Palma wachlarzowata - wymagania

Niestety nie jest to roślina z gatunku łatwych w uprawie. Ale odpowiednio prowadzona odwdzięczy się reprezentatywnym i budzącym podziw wyglądem. Ogrodnicy amatorzy, którzy mają już pewne doświadczenie z innymi palmami powinni sobie wyśmienicie poradzić. Licuala grandis dobrze czuje się w jasnych pomieszczeniach (ale nie bezpośrednio na słońcu) o dość dużej wilgotności powietrza. Temperatura, jaką należy jej zapewnić to około 18-26 stopni. Ta palma lubi wilgotną, bogatą ziemię. Latem może być wystawiona do ogrodu lub na balkon (nie szkodzi jej wiatr). Palma wachlarzowata będzie doskonałą ozdobą oranżerii i ogrodu zimowego.   

Jak pielęgnować palmę wachlarzowatą?

Pisaliśmy już, że Licuala grandis lubi wilgotne powietrze. Nie należy jednak bezpośrednio zraszać liści rośliny. Może się wtedy ona nabawić nieestetycznych, brązowych plam. Najlepiej będzie ustawić w jej pobliżu nawilżacz powietrza i regularnie z niego korzystać. Można też zraszać przestrzeń wokół rośliny. Palmę wachlarzowatą podlewamy co kilka dni (w okresie letnim) i mniej więcej co tydzień w okresie zimowym. Najlepiej często sprawdzać poziom wilgotności podłoża (ta palma nie  lubi być przesuszona). Wiosną i latem do wody dobrze jest dodać odrobinę nawozu dla roślin zielonych. Dobrym pomysłem będzie ustawienie doniczki na podstawce wypełnionej keramzytem i nawilżanie tej podstawy. 

Rozmnażanie

Palmę można wysiewać z nasion (moczymy je najpierw w wodzie przez trzy dni). Po wysianiu pamiętamy o stałym podlewaniu podłoża (gleby lub włókna kokosowego). Wilgotność świetnie utrzyma folia rozpięta nad donicą. Po trzech miesiącach sadzonki możemy przesadzić do większych doniczek. Palma rośnie raczej wolno, ale cierpliwość w tym przypadku będzie wynagradzał wygląd rośliny.