Pakowanie próżniowe coraz częściej znajduje zastosowanie w wielu domach. Jakie korzyści niesie za sobą pakowanie hermetyczne? Dzięki ograniczeniu dostępu do tlenu, przedłuża termin ważności produktów spożywczych. Ponadto, sposób ten można wykorzystywać również do pakowania ubrań czy obszernej pościeli, zyskując przy tym chociażby dodatkowe miejsce w szafie. 

Jak działa pakowanie hermetyczne?

Jeśli zastanawiacie się, jak tak właściwie działa pakowanie próżniowe i na czym ten proces polega - już wyjaśniamy. Produkt umieszczany jest w szczelnym opakowaniu foliowym, gdzie następnie poprzez redukcję tlenu i podniesienie ilości dwutlenku węgla, zmniejsza się poziom ciśnienia. Po tym następuje hermetyczne zamknięcie opakowania. W jaki sposób działa to na przedłużenie np. świeżości żywności? Tlen nie działa w najlepszy sposób na jedzenie, po dłuższym czasie doprowadza do jego psucia się - zmienia się smak, pojawia się pleśń i zachodzą inne szkodliwe procesy. Podczas pakowania hermetycznego, tak jak wyżej wspomnieliśmy, ograniczamy dostęp do tlenu - dzięki temu jesteśmy w stanie znacznie spowolnić proces psucia się.

Pakowanie próżniowe - wady i zalety

Pakowanie próżniowe ma wiele zalet, ale posiada również swoje wady.

Jakie są zalety pakowania próżniowego? Przede wszystkim wydłuża to okres przechowywania żywności. Dzięki temu zapobiegamy niepotrzebnemu wyrzucaniu jedzenia i ograniczamy jego marnowanie. Ostatnio coraz więcej mówi się o świadomych wyborach konsumenckich, wzrasta popularność trendu zero/less waste - w tym przypadku zatem pakowanie hermetyczne jest jak najbardziej na plus. Ponadto, sposób ten jest bardzo higieniczny. Z żywności nie wyciekają wówczas żadne płyny i nie wydzielają się nieprzyjemne zapachy. W kwestii pościeli czy ubrań, ogranicza osiadanie się na nich kurzu, a co za tym idzie, uniemożliwia rozwój szkodliwych dla zdrowia roztoczy. Jest to także świetne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które zajmują się sprzedażą żywności. Przyczynia się to do zmniejszenia kosztów produkcji i przechowywania towaru.

Co zatem należy do wad pakowania próżniowego? Niestety nie zalicza się tego do najtańszych rozwiązań. Opakowania i urządzenia do tego niezbędne są zazwyczaj po prostu drogie. Na rynku są dostępne różne warianty, aczkolwiek należy pamiętać o tym, że cena w tym przypadku często świadczy o jakości. Najtańszą zgrzewarkę jesteśmy w stanie kupić już za 100 zł, ale te najlepsze i najbardziej profesjonalne to koszt rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Dodatkowo, nie jest to aż tak dobre dla środowiska, gdyż przyczyniamy się do gromadzenia dużej ilości plastikowych opakowań. Chcemy zminimalizować marnotrawstwo żywności, jednak niezbędny do tego jest powszechnie szkodliwy dla planety plastik. Ponadto, przechowywanie opakowań z jedzeniem w nieodpowiednich warunkach może mieć niebezpieczne dla zdrowia skutki. Brak odpowiedniej temperatury, nieprawidłowy poziom wilgotności i pH, czy przechowywanie przez zbyt długi okres może doprowadzić do namnażania się drobnoustrojów beztlenowych, które z kolei odpowiadają za zatrucia pokarmowe. Dlatego zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, dokładnie zapoznajmy się z zasadami, których należy przestrzegać, aby wszystko działało tak, jak powinno.