Światło odgrywa niezwykle istotną rolę przy aranżacji wnętrz. Odpowiednio rozplanowane oświetlenie stwarza niepowtarzalny klimat. Ta zasada sprawdza się także na zewnątrz domu. Punkty świetlne na i przed budynkiem to świetne rozwiązanie nie tylko ze względów estetycznych, ale również praktycznych (widoczność, bezpieczeństwo). 

Jak rozmieścić oświetlenie zewnętrzne domu?

W projektach architektonicznych oświetlenie zewnętrzne najczęściej znajduje zastosowanie w podświetlaniu bram wjazdowych, podjazdów czy wszelkich ścieżek ogrodowych. Zapewnia to komfort i bezpieczeństwo wieczorową porą, ułatwia poruszanie się, a przy tym wygląda naprawdę imponująco. To także ciekawy sposób na podkreślenie aranżacji ogrodu. Wiele osób decyduje się także na zainstalowanie źródeł światła w okolicach drzwi wejściowych bądź tarasu. Jeśli na naszym terenie występują jakiekolwiek nierówności, oświetlenie tych miejsc będzie dobrym rozwiązaniem również ze względów większego bezpieczeństwa. Warto pamiętać o tym, aby nasze instalacje były energooszczędne, żeby nie narażać się na zbyt wysokie koszty i duże zużycie energii. Poleca się także wybranie w niektórych miejscach opcji, które mają zamontowane czujniki ruchu. Nie będziemy musieli się wtedy martwić o kwestie związane z włączaniem i wyłączaniem światła. Ważnym czynnikiem jest także barwa światła - powinno się ją dobierać odpowiednio do stylu naszego domu, ale także według osobistych preferencji. Na przykład nowoczesne konstrukcje są oświetlane zazwyczaj chłodniejszymi odcieniami. 

Jakie oświetlenie zewnętrzne domu wybrać?

Na rynku jest szereg dostępnych opcji, z pewnością każdy jest w stanie znaleźć coś, co idealnie nada się do podkreślenia jego domu. Przedstawiamy Wam kilka z nich, na które warto zwrócić uwagę.

1. Kinkiety

Najczęściej kinkiety wykorzystuje się przy oświetleniu wejścia do domu, schodów, a także tarasu. Włącza je się przy pomocy włącznika, zamontowanego wewnątrz domu. Istnieje także opcja zautomatyzowania tego mechanizmu, tak aby włączał się o wybranej przez nas godzinie.

2. Słupki

Słupki ogrodowe to jedne z najbardziej praktycznych i niedrogich rozwiązań dekoracyjnych. Świetnie sprawdzają się przy oświetleniu ścieżek na terenie naszego podwórka. Dają delikatne światło, które elegancko podkreśla ogólny wygląd posesji. Równie dobrze prezentują się w towarzystwie roślin, posadzonych tuż obok ogrodowych ścieżek.

3. Lampy najazdowe

 Lampy najazdowe chętnie wykorzystuje się przy podjazdach i wjazdach do garażu. Umieszcza się je w gruncie, a ich reflektory są zabezpieczone wytrzymałymi oprawami, dzięki czemu nie musimy się martwić o ich ewentualne zniszczenie np. samochodem. Zdecydowanie zapewniają komfort i bezpieczeństwo po zmroku, a przy tym pełnią funkcję imponującej dekoracji.

4. Oświetlenie w podbitce

Warto zdecydować się na oświetlenie domu poprzez zamontowanie w podbitce żarówek ledowych. Światło będzie elegancko oświetlać elewację i sylwetkę całego budynku. Ponadto, żarówki ledowe są energooszczędne, a to zdecydowanie możemy zaliczyć do dodatkowych plusów tego rozwiązania.