Styl orientalny

Na egzotyczny i intrygujący styl orientu składają się tradycje artystyczne cywilizacji zarówno Dalekiego, jak i Bliskiego Wschodu. Źródłem inspiracji są między innymi: intensywne barwy i bogate tekstylia właściwe dla kultury Indii, abstrakcyjne geometryczne wzory szczególne dla krajów muzułmańskich, a także meble wykonane z drewna powleczonego laką spotykane w Chinach. Orient to również oszczędna stylistyka Japonii. Niezależnie od estetycznej busoli każdy znajdzie w tym nurcie coś dla siebie. 

Charakterystyczne dla stylu orientalnego są barwy w paletach nasyconego różu, kobatlu, pomarańczu, żółtego i turkusu. Do tego należy doliczyć czerwień, która w kulturze chińskiej symbolizuje szczęście. Bardziej stonowane, neutralne odcienie szarości oraz brązów są zaś tożsame dla kultury Japonii - to samo dotyczy akcentów i detali w kolorze złota. W orientalnym wystroju wnętrz dominują materiały naturalne, takie jak drewno, płócienne tkaniny lniane i bawełniane oraz jedwabie. Wśród nich pojawiają się żywe rośliny. 

Orient w wystroju wnętrz

Wnętrzarskie dodatki i meble w orientalnym stylu (szczególnie w stylu kultur Bliskiego Wschodu i Indii) cechuje intensywność kolorów i bogactwo ornamentów. Tekstylia pokrywają zazwyczaj abstrakcyjne wzory, które wyrastają ze świata flory lub tworzą śmiałe kalejdoskopowe geometryczne formy. W opozycji do tego nasycenia stoi wyciszona estetyka wabi-sabi charakterystyczna dla Kraju Kwitnącej Wiśni. Piękno definuje jako prostotę kształtów, surową oszczędność, brak linii i barw. Kolory więc są przyciszone, motywy zdobnicze skromne, ascetyczne, a także asymetryczne i inspirowane naturą.

Sypialnia w stylu orientalnym

Wnętrza stylu orientu są aranżowane w ten sposób, aby wnosiły spokój i zachowywały równowagę przestrzeni. Ten aspekt wydaje się być kluczowy dla aranżacji sypialni. Warto jednak postawić na dopełniające się na zasadzie przeciwieństw stylistycznie połączenia, które będą budować unikatowść wnętrza. Liczy się wyczucie proporcji, kolorów oraz dążenie do harmonii. 

Trafione będzie, m.in. połączenie zimnych barw i surowych elementów stylu skandynawskiego z ciepłymi i energetyzującymi dodatkami zapożyczonymi prosto z kultur Dalekiego i Bliskiego Wschodu. Sypialnię mogą ubarwiać kolorowe żyrandole, tekstylia o abstrakcyjnych motywach, wzorzyste dywany, a także subtelne metalowe ażurowe lampiony lub drewniane pudełka. Rośliny, zarówno palmy bambusowe, jak i drzewka bonsai doskonale uzupełnią wnętrze aranżowane w tym stylu. 

Mieszaj i przeplataj style europejskie z azjatyckimi. Pamiętając o balansie i harmonii, a otrzymasz współczesny i eklektyczny wystrój orientalnej sypialni, która stanie się ulubionym pomieszczeniem w Twoim domu!

Orientalne inspiracje i zdjęcia wnętrz, a także dodatków w egzotycznym stylu znajdziesz w galerii - NOWE ZDJĘCIA W GALERII>>>

Tekst: Kaja Dobrzańska