Orchidee to kwiaty, które zachwycają swoim pięknem, kojarzą się z elegancją i wyszukanym stylem. Choć przy pielęgnacji orchidei trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach, nie jest to roślina trudna w utrzymaniu. Wiele gatunków pięknie kwitnie w warunkach domowych. Skąd wzięła się nazwa orchidea, jak dbać o nią w mieszkaniu i jaką symbolikę mają jej kwiaty?

Orchidea znana jest nam doskonale także pod nazwą storczyk. Nazwa orchidea wywodzi się z greckiego słowa „orkhis” i nadana została przez greckiego botanika Theophrastosa. Słowo to oznacza jądra i związane jest z kształtem korzeni u niektórych przedstawicieli tej rośliny. Swoje wyjaśnienie nazwy orchidea podaje też mitologia grecka. Według jednego z mitów, syn nimfy i satyra, Orchis, za zgwałcenie kapłanki boga Dionizosa, został rozszarpany na kawałki. Jego ojciec błagał bogów o przywrócenie go do życia, jednak ci, zamiast spełnić jego prośbę, zamienili młodzieńca w piękny kwiat.

Orchidea: charakterystyka i odmiany

Orchidea to potocznie używana nazwa na różne kwiaty z rodziny storczykowatych. Rosną one na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Najwięcej gatunków storczyków można spotkać w strefie tropikalnej, głównie w Azji, Ameryce Południowej i Ameryce Środkowej.

.Kwiat ten ma około 1 000 rodzajów i blisko 30 000 gatunków. Wiele z nich to stworzone przez hodowców hybrydy. Niektóre storczyki uprawiane są wyłącznie przez znawców, którzy są w stanie zapewnić im właściwe warunki. Jednak wiele z nich nie ma zbyt dużych wymagań i z powodzeniem można hodować je w mieszkaniu.

 Do najpopularniejszych należą storczyki z rodzaju phalenopsis. Są one bardzo łatwe w domowej uprawie, mają różnorodne kolory, długi okres kwitnienia i można je kupić po przystępnej cenie nawet w zwykłym markecie. Piękne i niewymagające są także powstałe przez krzyżowanie różnych gatunków orchidee cambria. Wyróżniają je duże i bujne kwiaty. Do łatwych w pielęgnacji storczyków należą też cymbidium, które doskonale nadają się zarówno do uprawy w doniczce, jak i jako kwiaty cięte do bukietów.

Orchidea: pielęgnacja

Jak pielęgnować orchidee? Nie jest to bardzo skomplikowane, jednak warto przestrzegać kilku ważnych zasad. Czy orchidea lubi słońce w każdej postaci? Niekoniecznie. Choć storczyki potrzebują dużej ilości światła, mocne, palące słońce może spowodować poparzenie liści. Optymalna temperatura w pomieszczeniu to 20-23°C. Kwiatu dobrze zrobi jeśli w nocy będzie nieco chłodniej niż w dzień. Orchidee bardzo lubią wilgotne powietrze i spryskiwanie. Woda do tego celu, jak i również do podlewania storczyka, nie może być zbyt twarda i powinna mieć temperaturę pokojową.

Dobrze wiedzieć jak podlewać orchidee. Kwiat ten nie lubi zbyt dużej ilości wody, jednak przesuszenie też mu nie służy. Najlepiej sprawdzi się kąpiel, która polega na wstawieniu doniczki z otworkami, w której rośnie orchidea, na pewien czas do większego naczynia wypełnionego wodą. Ważną wskazówką jest wygląd korzeni - zielone świadczą o tym, że roślina ma wystarczająco wilgotno i nie potrzebuje już więcej wody. Jeśli zaś robią się szarawe lub brązowe, oznacza to, że storczyka trzeba nawodnić.

Orchidea: przesadzanie

Jak przesadzić orchidee? Choć storczyki nie lubią przesadzania, średnio raz na dwa lata jest to konieczne, a jeśli podlewamy roślinę wodą z kranu, to nawet co roku. Wyraźnym znakiem do przesadzenia jest większość korzeni powietrznych wystających z podłoża, a także korzenie w podłożu, które są mocno zbite. Pamiętajmy tylko, żeby przesadzać orchideę wtedy, kiedy nie kwitnie.

Storczyki najlepiej czują się w przezroczystych doniczkach, zapewniających korzeniom dostęp światła. Wiele osób zastanawia się też jaka ziemia do orchidei jest najlepsza. Uniwersalne podłoże stosowane do większości innych roślin doniczkowych, nie jest korzystne dla storczyków, ponieważ nie zapewnia ich korzeniom odpowiedniej cyrkulacji powietrza. W sklepach można znaleźć specjalne podłoże, które jest w rzeczywistości rozdrobnioną korą. Dobrze się ono sprawdza, ponieważ jest przepuszczalne.

Jak rozmnożyć orchidee? Istnieje kilka sposobów, jednak niektóre z nich są bardzo pracochłonne i wymagają specjalistycznego sprzętu. W warunkach domowych najlepiej rozmnożyć storczyki właśnie przy rozsadzaniu. Czasem w naturalny sposób na pędach wyrastają młode roślinki - keiki. Można je łatwo oddzielić od rośliny macierzystej i zasadzić w oddzielnej doniczce. Innym sposobem jest delikatne rozdzielenie rośliny. W takim wypadku miejsce rozdzielenia trzeba zabezpieczyć, np. kiedy już podeschnie, posypać węglem drzewnym. Ochroni to orchideę przed rozwojem bakterii i chorób w tym miejscu.

Orchidea: znaczenie

Co może symbolizować orchidea? Znaczenie tego kwiatu, które spotyka się najczęściej to miłość i piękno. Wiele osób uważa, że jest to najpiękniejszy kwiat świata. Symbol orchidei jest mocno obecny w kulturze, pojawia się w baśniach, mitach, opowiadaniach, sztuce, a niektóre plemiona uważają go nawet za talizman przynoszący szczęście. Orchidee cenione były jako niezwykle piękne rośliny ozdobne już w czasach antycznych. Starożytni Grecy uważali ten kwiat za symbol męskości i płodności. Za to Aztekowie podobno mieszali waniliową orchideę z czekoladą , wierząc, że powstały w ten sposób eliksir wspiera siłę.

Orchidea: na jaką okazje?

Orchidea to bardzo elegancki i uniwersalny pomysł na prezent, który sprawdza się na różne okazje. Można ją podarować na urodziny, imieniny, Dzień Matki albo Dzień Babci. Będzie też na miejscu, kiedy chcemy komuś podziękować, np. nauczycielce na zakończenie roku szkolnego. Storczyki są też bardzo popularnym elementem ślubnych bukietów i dekoracji. Pasują zarówno do wiązanki panny młodej, jak i do kompozycji kwiatowych, którymi ozdabia się stoły. Często też kwiaty storczyka wpina się we włosy panny młodej lub wykorzystuje jako ozdobę butonierki pana młodego.