Świetna wiadomość! Kolejne dzieło sztuki z listy zaginionych i poszukiwanych polskich strat wojennych wróciło do kraju po blisko 80 latach. To „Opłakiwanie Chrystusa” z warsztatu Lucasa Cranacha starszego.

Obraz od 1880 był w zbiorach Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Wywieziony w 1945 roku do składnicy w Kamieńcu Ząbkowickim został stamtąd zrabowany w 1946 roku. Niedawno odnalazł się w zbiorach Muzeum Narodowego w Sztokholmie, które to dobrowolnie i bezkosztowo zwróciło obiekt do Polski.

- Powrót do Polski tego wspaniałego obrazu był możliwy dzięki wzorowej współpracy pracowników Muzeum Narodowego we Wrocławiu - dyrektora Piotra Oszczanowskiego i Roberta Hesia - z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To oni, dzięki swym badaniom, zidentyfikowali dzieło będące polską stratą wojenną w zbiorach innego muzeum w innym kraju i powiadomili o tym resort kultury – podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński - W tym miejscu możemy mówić o kolejnej wzorowej współpracy – z Muzeum Narodowym w Sztokholmie. - dodaje.

Obraz olejny na desce lipowej powstał w 2 połowie lat 30. XVI wieku.  Kompozycja to ciało Chrystusa i zgromadzeni wokół niego żałobnicy. Co ciekawe, wokół zmarłego autor uwiecznił także współczesne mu osoby - rodzinę zamawiającego obraz  kupca Konrada von Günterode i jego żony Anny z domu Alnpeck. Herby małżonków wymalowano w dolnych rogach dzieła. "Opłakiwanie Chrystusa” z warsztatu Lucasa Cranacha starszego trafiło do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.