Symboliczne zalety okrągłego stołu znamy chyba wszyscy chociażby z legendy o królu Arturze i jego rycerzach. To mebel przy którym wszyscy zasiadający są równi i jednakowo ważni. Ułatwia to rozwiązywanie sporów, umożliwia pojednanie. Dziś jednak chcemy pisać wam o stołach nie mitycznch i historycznych, ale jak najbardziej realnych i ich zastosowaniu w praktyce. Czy okrągły stół jest dobrym rozwiązaniem do jadalni i kuchni? Czy sprawdzi się w salonie? Jakie są jego zalety? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć. W naszej galerii pokażemy też kilka okrągłych stołów, które ostatnio wpadło nam w oko.

Dla kogo odpowiedni będzie okrągły stół?

Na pewno sprawdzi się tam, gdzie na co dzień raczej brakuje miejsca (na przykład małe salony w blokach). Stoły o okrągłych blatach z reguły zajmują mniej przestrzeni i łatwiej pod nie wsunąć krzesła, szczególnie w przypadku modeli na jednej nodze. Nie znaczy to jednak, że są małe i nie sprawdzą się podczas rodzinnych imprez i uroczystości. Zazwyczaj okrągłe stoły są wyposażone w opcje rozkładania blatu w zależności od potrzeb. Jeśli potrzebujemy więc takiej opcji pamiętajmy o tym podczas zakupów. 

Zalety okrągłych stołów

Przy okrągłym stole nie ma miejsc honorowych, ani tych mniej wygodnych na rogach. Osoby siedzące przy okrągłym stole są do siebie zawsze zwrócone twarzami. Takie rozwiązanie ułatwia kontakt wzrokowy, rozmowę i wspólne biesiadowanie oraz daje poczucie bliskości. Być może to ta właśnie cecha sprawiła, że ostatnio okrągłe stoły są bardzo popularne podczas przyjęć weselnych. Ponieważ okrągły stół nie ma rogów, o które można się zwyczajnie uderzyć, jest świetnym rozwiązaniem  dla rodziców małych dzieci. Bezpieczeństwo to duża zaleta w przypadku najmłodszych domowników. 

Gdzie kupimy okrągły stół?

Okrągły stół to meblowy klasyk i w zasadzie każda firma produkująca wyposażenie wnętrz ma go w swojej ofercie. Nam spodobały się ostatnio piękne, okrągłe stoły od Gubi. Zakochaliśmy się niemal na zabój w tym z marmurowym blatem. Okrągłe stoły znajdziemy również w ofercie IKEA, Black Red White, Jysk. Można też spróbować zakupów z drugiej ręki na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych.