Ogrzewacz gazowy to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, które bardzo dobrze sprawdza się zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Charakteryzuje się wysoką wydajnością, dość niskimi kosztami eksploatacji, a odpowiednio dobrany może być też prawdziwą ozdobą pomieszczenia lub tarasu.

Czym jest ogrzewacz gazowy?

Większości z nas, ogrzewacz gazowy kojarzy się z nieestetyczną przystawką, montowaną bezpośrednio na butli z paliwem. Czas zrewidować ten pogląd - nowoczesne ogrzewacze gazowe nie mają nic wspólnego z tamtymi modelami, nie tylko w kwestii designu, ale także wydajności i bezpieczeństwa użytkowania. 

Ogrzewacze gazowe, jak wskazuje na to sama nazwa, to przenośne urządzenia grzewcze, zasilane płynnym gazem (propan lub propan-butan), dostarczanym z butli (takiej samej, jakiej używa się np. do zasilania kuchenek gazowych). Doskonale nadają się do ogrzewania pomieszczeń, ale na rynku możemy spotkać też modele przeznaczone do pracy w warunkach zewnętrznych, np. na tarasie lub balkonie. Taki ogrzewacz z powodzeniem może zastąpić kominek tarasowy, nie ustępując mu w kwestii wydajności i estetyki.

Kupujący będą wybierać spośród modeli wyposażonych w odprowadzenie spalin lub bez tego udogodnienia. Te drugie nie mogą pełnić roli stałego źródła ciepła, lepiej sprawdzą się do czasowego ogrzania pomieszczeń, np. podczas prac modernizacyjnych istniejącej instalacji grzewczej lub w domku letniskowym, gdy pogoda na zewnątrz nie rozpieszcza.

Dlaczego? Wynika to z faktu, że w procesie spalania gazu emitowany jest dwutlenek węgla. Każdy nowoczesny gazowy ogrzewacz pomieszczeń jest wyposażony w czujnik, który monitoruje stężenie tego gazu. Gdy jego poziom zacznie zbliżać się do końca bezpiecznej granicy, dopływ paliwa zostanie automatycznie odcięty. Należy jednak pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa, takich urządzeń nie należy stosować w sypialni, łazience i w pomieszczeniach bez wentylacji.

Należy zaznaczyć, że poszczególne modele znacząco różnią się pod względem zasady działania. W tym aspekcie, ogrzewacze gazowe dzielą się na:

piecyki na podbłękit - palnik ze stali nierdzewnej emituje błękitne płomienie. Ogrzewanie jest realizowane na zasadzie konwekcji i promieniowania. Nagrzewają się tuż po uruchomieniu,

piecyki z katalizą - za emitowanie ciepła odpowiedzialna jest płyta z włókien ceramicznych. W tym rozwiązaniu, nie widzimy płomienia, a spalanie gazu odbywa się w niskiej temperaturze. Mogą pracować przez wiele godzin i nie wydzielają charakterystycznego zapachu,

piecyki na podczerwień - za równomierne rozprowadzanie ciepła odpowiada ceramiczny palnik. Działają na zasadzie zjawiska konwekcji i promieniowania. Jako jedyne urządzenia grzewcze zasilane gazem, nie wysuszają powietrza.

Ogrzewacz gazowy na balkon i taras: design

Ogrzewacz gazowy z przeznaczeniem do stosowania na zewnątrz, może być ciekawą alternatywą dla kominka tarasowego. W chłodniejsze wieczory, odczuwalnie poprawia komfort termiczny, a przy okazji - tworzy niezwykle nastrojową atmosferę. Dokładnie tak, funkcjonalność jest niezwykle istotna, ale nabywcy tego typu urządzeń cenią sobie też ich aspekt dekoracyjny, tym bardziej, że ogrzewacze gazowe występują w wielu fantazyjnych formach.

Dużą popularnością cieszą się ogrzewacze w formie parasoli grzewczych. W tym przypadku, butla umieszczona jest w podstawie. Cienki maszt wieńczy głowica grzewcza. Pod względem designu, takie modele można porównać do latarni ogrodowych.

Alternatywą są ogrzewacze w formie wierzy lub cylindrycznej tuby, które dodatkowo emitują płomień. Nie tylko skutecznie ogrzewają przestrzeń, ale także pięknie ją rozświetlają. Płomień palnika jest ukryty za szkłem hartowanym, więc można używać ich także podczas wietrznych wieczorów. Ciekawie prezentują się też modele kwadratowe, w których schowek na butlę tworzy coś w rodzaju cokołu, a osłona płomienia - gabloty.

Ogrzewacz gazowy: zalety

W dobie niezwykle rozbudowanych rozwiązań z zakresu techniki grzewczej, ogrzewacze gazowe nadal przedstawiają wiele zalet. Wśród największych, należy wymienić koszty. Tego typu urządzenia nie wymagają wykonania skomplikowanej i kosztownej instalacji. Do tego dochodzi mobilny charakter - ogrzewacz gazowy można bez przeszkód przenosić między pomieszczeniami. Dostęp do paliwa jest łatwy - punktów wymiany butli gazowych nie brakuje, a w wielu przypadkach, sprzedawcy oferują nawet opcję dowozu pod wskazany adres. Wszystko to sprawia, że gazowy ogrzewacz sprawdzi się nie tylko podczas wymiany instalacji CO i w domkach letniskowych, ale także wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania stałego źródła ciepła, np. w starych kamienicach.

W trakcie spalania gazu, nie powstają spaliny, które mogłyby zanieczyścić ściany. Nowoczesne urządzenia nie mają problemu z wydajnością. Są też odpowiednio zabezpieczone - specjalny czujnik nieustannie monitoruje obecność płomienia.    

Ogrzewacz gazowy: wady

Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Wśród największych, należy wymienić nieprzyjemny zapach spalanego gazu, który dla wielu osób może okazać się drażniący (nie dotyczy to modeli z katalizą). Gaz doprowadza też do wyczuwalnego wysuszenia powietrza (tej wady pozbawione są modele z ceramicznym palnikiem), co wymusza stosowanie nawilżacza. Mając na uwadze bezpieczeństwo, w pomieszczeniu ogrzewanym w ten sposób warto pomyśleć o montażu detektora tlenku węgla, co wpływa na finalny koszt. Co prawda, nowoczesne modele są bezpieczne, jednak należy pamiętać, że czad jest całkowicie bezwonny i śmiertelnie trujący, więc poniesienie wydatku na zakup czujnika powinno być rozpatrywane nie w kategoriach opcji, a konieczności.

Ogrzewacz gazowy: ceny

Najtańsze ogrzewacze gazowe kosztują kilkaset zł. Przedział cenowy dużych modeli wyższej klasy to 1000-2000 zł.

Cena urządzenia ma bezpośrednie przełożenie na jakość wykonania. Ogrzewacze sygnowane przez renomowanych producentów są wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, co przekłada się na ich długowieczność. Najczęściej, oferują też wiele przydatnych funkcji dodatkowych. Warto podkreślić, że nie należy bać się tańszych wariantów. Także one muszą spełniać rygorystyczne normy bezpieczeństwa, więc ich użytkowanie nie stanowi zagrożenia.

Jak wybrać ogrzewacz gazowy?

Wybierając ogrzewacz gazowy, należy zwrócić uwagę nie tylko na design i jakość wykonania, ale także na wydajność. Warto wcześniej określić, gdzie taki piecyk będzie używany. Jeżeli pomieszczenie nie przekracza 15 m kw., wystarczy urządzenie o mocy 1,5-2 kW. Jeżeli jednak budynek nie jest izolowany termicznie, taki model okaże się niewystarczający. W tym przypadku, lepiej zdecydować się na ogrzewacz o mocy 3-4 kW.

Dobrym pomysłem jest zakup ogrzewacza z funkcją regulacji mocy. Dzięki tej opcji, łatwo dostosujemy moc grzejnika do aktualnych potrzeb. Bardziej zaawansowane modele mają na pokładzie także funkcję regulacji temperatury. Umożliwia to wbudowany termostat. Przydatnym udogodnieniem będzie też timer, dający możliwość zaprogramowania czasu, po którym ogrzewacz wyłączy się automatycznie.