Ogród wertykalny - dlaczego warto go zainstalować?

Ogród wertykalny to wisząca, pionowa instalacja pokryta żywymi roślinami. W zależności od naszych preferencji może mieć rożny rozmiar. To świetne rozwiązanie do małych mieszkań - nie zajmuje dużo miejsca i pozwala na wprowadzenie do wnętrza nieco więcej natury. Ogrody wertykalne są równie często wykorzystywane na budynkach w miastach. Dzieje się tak za sprawą ich licznych zalet. Takie instalacje pełnią chociażby rolę naturalnego filtra antysmogowego, co pozwala na zadbanie o lepszą jakość powietrza. Świetnie sprawdzą się w mieszkaniach osób, które borykają się z chorobami układu oddechowego. Poza tym, taka dekoracja budzi same pozytywne emocje i bez wątpienia ożywi każde wnętrze swoją obecnością. Te żywe, zielone kompozycje to połączenie ekologii i najnowszych trendów świata designu. Umieszczenie ogrodu wertykalnego np. w sypialni pozwoli na ukojenie nerwów i przyjemny relaks.

Ogród wertykalny - jakie wybrać miejsce?

W pierwszej kolejności powinniśmy zdecydować się odpowiednie na miejsce, w którym chcemy zainstalować ogród wertykalny. Ważne jest to, aby rośliny miały zapewnione w nim odpowiednie warunki do życia. Przede wszystkim, istotny jest dostateczny dostęp do światła słonecznego, aby kwiaty mogły się rozwijać w prawidłowy sposób. Ściany o wystawie południowej lub zachodniej będą w tym przypadku najlepszym wyborem. Powinno się zwrócić uwagę również na temperaturę w danym pomieszczeniu. Nie może ona być zbyt niska i najlepiej jest, aby nasz ogród nie był wystawiony na przeciągi.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu wertykalnego?

Z jakich roślin skomponować tętniącą życiem, zieloną ścianę? W tym przypadku najlepiej zdadzą egzamin rośliny, które są łatwe w uprawie i nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Istotne jest również to, aby nie były zbyt ciężkie i nie potrzebowały miejsca na rozwój bryły korzeniowej. Wszystkie rośliny, które wybierzemy powinny mieć podobne upodobania, aby mogły dobrze czuć się skomponowane ze sobą. Szczególnie polecane są gatunki takie jak:

  • mchy
  • paprocie
  • zielistki
  • bluszcze
  • maranty
  • monstery

Jeżeli planujecie zainstalować ogród wertykalny na balkonie lub w kuchni - wybierzcie w tym celu różne gatunki ziół. Nic nie dodaje tak wyjątkowego aromatu potrawom jak świeże zioła. Warto jest pomyśleć o zasadzeniu bazylii, tymianku, kolendry czy też rozmarynu. To idealne rozwiązanie dla miłośników gotowania!

Ogród wertykalny - jak go zamontować?

Montaż ogrodu wertykalnego możemy zrealizować samodzielnie lub zlecić go odpowiedniej firmie. Szczególnie polecamy usługi fachowców przy ogrodach o większych powierzchniach. Będziemy mogli mieć dzięki temu pewność, że cała konstrukcja będzie wykonana poprawnie. Fachowcy pomogą również doradzić w wyborze odpowiednich roślin, aby nasz ogród wyglądał jak najbardziej zjawiskowo. Do samodzielnej instalacji możemy wykorzystać chociażby drewniane palety. Wewnątrz nich należy zamontować kilka dodatkowych desek, które będą stanowić podstawę każdego piętra naszego ogrodu. Aby ziemia nie osypywała się na podłogę, półki najlepiej jest wyścielić jutą, wypełnić podłożem, a następnie posadzić w nim nasze rośliny. Całą konstrukcję możemy oprzeć o ścianę lub powiesić ją przy pomocy metalowych haków lub łańcuchów.

Pielęgnacja ogrodu wertykalnego

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o systematycznym i odpowiednim nawilżaniu naszego ogrodu. Jeżeli nasza kompozycja nie posiada systemu nawadniającego, musimy dbać o to samodzielnie. Niestety ogrody wertykalne są narażone na pojawianie się w nich szkodników i grzybów. Aby temu zapobiec, możemy raz na jakiś czas zraszać rośliny ostudzonym wywarem z ziół (skrzypu, czosnku, pokrzywy). W ekstremalnych przypadkach należy sięgnąć po mocniejsze preparaty przeznaczone do walki ze szkodnikami. Warto również pamiętać o regularnym podcinaniu roślin, aby ogród nieustannie zachowywał swój odpowiedni kształt.