Starannie zaplanowane alejki i równo przycięte krzaki. To najkrótsza charakterystyka ogrodu w stylu francuskim, przestrzeni, w której nie ma miejsca na niepotrzebne detale. Od ilości dodatków bardziej liczy się ich jakość oraz staranne wykonanie. Z naszego nowego artykułu dowiesz się, w jaki sposób stworzyć ogród w stylu francuskim. 

Krótka historia ogrodu w stylu francuskim

Wszystko zaczęło się od Ludwika XIX. „Król Słońce” zmienił spojrzenie na kulturę i sztukę. Przywiązywał wagę do najdrobniejszych szczegółów, w taki sposób traktował znajdujący się w pobliżu Wersalu park. Umiejętnie przycięte byliny, małe stylizowane na antyczne figury i fontanny wyglądały jak gotowe elementy scenografii modnych wówczas przedstawień teatralnych.

Ogród w stylu francuskim - najważniejsze cechy

Miłośnicy nowej stylistyki lubowali się w mocno zgeometryzowanych ozdobach. W pobliżu starannie rozplanowanych ścieżek umieszczano oranżerie, białe fontanny, małe oczka wodne i metalowe ławeczki. Całość prezentowała się niezwykle szykownie. Każda wyszukana ozdoba pojawiała się na terenie parceli nieprzypadkowo. Miała zwracać uwagę na wyśmienity gust projektanta.
Od początku istnienia ogrodu francuskiego było to rozwiązanie nie dla każdego. Proporcjonalnie wytyczone dróżki prowadziły do gabinetu, niewielkiego placyku ze stylizowaną fontanną. Jeśli myślisz o podobnym założeniu zastanów się, jak dużą powierzchnią gospodarujesz. Mały teren obliguje do stworzenia jednego zgrabnie wyznaczonego przejścia. Spraw, by w centrum znalazł się dom, do którego powinno prowadzić przepierzenie.

Ogród w stylu francuskim - wygląd parterów

A co z niskimi rabatami? Jeśli myślisz o założeniu, z którego słynął francuski barok, zwróć uwagę na różnokolorowe kwiaty. Postaw na rośliny cebulowe, np. czerwone lub żółte tulipany, drobne szafirki, bratki, niezapominajki i hiacynty. Postaraj się, by tworzyły spójny, geometryczny, powtarzający się wzór. Dobrą opcją jest wytyczenie rabat w formie okręgu, kwadratu, prostokąta bądź rombu. Do wyznaczonych, jasnych alejek idealnie pasują krzewy, które można formować. Niskie żywopłoty, bukszpany, graby, cisy i świerki będą świetnym uzupełnieniem wyznaczonej przestrzeni. Postaraj się, by miały one symetryczny kształt kuli, kwadratu lub prostokąta. Proste figury geometryczne sprawdzą się w tym założeniu doskonale. Kluczem jest tu symetria. Każda roślina ma zaplanowane, nieprzypadkowe miejsce. 

Ogród w stylu francuskim - ozdoby, meble i oświetlenie

Ogród w stylu francuskim nie istnieje bez przypominających antyczne posągi rzeźb. Znajdź miejsce na białą fontannę i choć jedną metalową ławkę. Jeśli posiadasz altanę możesz opleść ją wijącym się bluszczem. Dzięki temu całość będzie wyglądać romantycznie. Dużo uwagi poświęć ogrodowym meblom. Bogato zdobione ławki, stoliki kawowe, fotele i krzesła powinny być metalowe i starannie wykończone. Dzięki temu poczujesz się jakbyś na co dzień mieszkał w Paryżu. Zwróć uwagę na dobre oświetlenie. Niewysokie lampiony ustaw po obu stronach dróżki.