Ogród w słoiku to ostatnio bardzo modny dodatek, który podoba się miłośnikom roślin lubiącym oryginalne dekoracje. Skrawek natury w szkle to doskonały sposób na uatrakcyjnienie wnętrza i miniszklarnia w naszym domu. 

Ogród w słoiku: jak wygląda?

Ogród w słoiku to po prostu wybrane rośliny posadzone i zamknięte w szkle (obecnie w sprzedaży dostępne są słoje o różnych kształtach i pojemnościach, dlatego też zainteresowani mogą wybrać te, które najbardziej im się podobają i pasują do ogólnego wystroju wnętrza). Słoik z roślinami może zawierać w sobie różne kompozycje. Popularnością cieszą się ogrody złożone z roślin tropikalnych, a także te zawierające w sobie drzewka bonsai. Tego rodzaju drzewko w słoiku ma niewielkie rozmiary i doskonale sprawdza się jako miniaturka tego, które hodujemy w doniczce czy w pełnowymiarowym ogrodzie. Kwiaty w słojach można też kupić w już gotowych kompozycjach w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach (często pojawiają się także w marketach), jednak tworzenie własnego miniogródka to prawdziwa frajda.

Jakie rośliny do ogrodu w słoiku?

Rośliny w słoiku muszą być odpowiednio dobrane, by mogły rosnąć w stworzonym przez nas środowisku i zachwycać swoim pięknem przez długi czas. Jakie rośliny do słoika okażą się więc odpowiednie? Przede wszystkim, muszą mieć zbliżone wymagania. Musisz wiedzieć, że niektóre kwiaty w słoiku lubią wilgoć w powietrzu, inne natomiast wolą suche otoczenie. To oczywiste, że te spośród nich, które przepadają za wilgocią, nie będą się dobrze czuły w miejscu przygotowanym dla roślin wymagających suchego otoczenia.

Idealnymi roślinami do słoika są chociażby fittonie. Ich różnokolorowe liście staną się ozdobą każdego małego ogródka. W niektórych sklepach ogrodniczych można też bez problemu znaleźć miniaturowe rośliny do słoika. Aby zachowały swój niewielki rozmiar jak najdłużej, podaje się im specjalny preparat, za sprawą którego przez dłuższy czas nie rosną. Takim zabiegom poddaje się między innymi palmy koralowe, różne odmiany kalatei, maranty czy fikusy.

Ogród w słoiku: jak zrobić?

Ogrody w słoikach można przygotowywać samemu, według własnego uznania. Na sklepowej półce może nas zachwycić wiele gotowych egzemplarzy, ale tylko tworzenie go samodzielnie przyniesie tak wiele frajdy. Jak zrobić ogród w słoiku? To wcale nie jest takie trudne. Na początek trzeba wybrać rośliny. Drugim koniecznym elementem jest oczywiście odpowiedni słoik (trzeba się zdecydować, czy prowadzony ogród będzie z tych zamkniętych czy otwartych). Podłoże do takiego ogrodu w słoiku to ziemia odpowiednia do konkretnego rodzaju roślin, a także węgiel aktywowany i piasek.

Każdy może sam stworzyć piękny ogród w słoiku. Jak zrobić go we właściwy sposób? Na samym początku dno słoja trzeba wysypać piaskiem (nie musi to być gruba warstwa). Następnie warto użyć węgla aktywowanego, który jest wykorzystywany chociażby w filtrach do akwarium. Potem przychodzi kolej na ziemię. Miniogródek w słoiku wymaga, by znalazła się tam jej mniej więcej pięciocentymetrowa warstwa. W następnym kroku wystarczy zasadzić rośliny, dbając o to, by żadna z nich nie dotykała szkła. Całość warto udekorować kamieniami, drewnem i mchem (ten ostatni należy kupić. Mech jest pod ochroną i nie można go tak po prostu samodzielnie zebrać w lesie).

Ogród w słoiku: jak o niego dbać?

Mikroklimat w słoiku to coś, co sprzyja rozwojowi roślin i sprawia, że przez szkło obserwujemy zupełnie inny, mały świat. Skoro wiadomo już, jak zrobić ogród w szkle, powinno się też zdobyć informacje na temat tego, jak o niego dbać. Na pewno nie powinno się korzystać z nawyków wyniesionych z pielęgnacji roślin doniczkowych. Ogród w słoju trzeba podlać raz przed zamknięciem, używając około 150 mililitrów odstanej wody w temperaturze pokojowej. Aby nie ochlapać ścianek, najlepiej zrobić to przy pomocy kieliszka bądź strzykawki.

Rośliny w słoiku rozwijają się inaczej, ponieważ wlana woda cały czas krąży wewnątrz zbiornika. Kiedy w trakcie obserwacji ogródka dostrzeże się zbyt mocno zaparowane ścianki, należy na chwilę otworzyć słoik i pozwolić wodzie odparować. Jeśli natomiast podczas oglądania miniogródka zwróci się uwagę na zbyt dużą suchość, można dolać niewielką ilość wody. Las czy ogród w słoiku powinien więc znajdować się pod stałą obserwacją. Raz na miesiąc warto sprawdzić stan podłoża palcem i jeśli jest zbyt suche, podlać. Trzeba pilnować, by roślin nie zaatakowała choroba grzybowa ani pleśń (zbyt mokre podłoże może też prowadzić do gnicia korzeni.

W przypadku żółknięcia liści, trzeba zachować czujność. Często może ona wskazywać na zbyt suche lub zbyt wilgotne podłoże. Jeśli jednak taki stan obserwuje się u roślin zimą, może to być całkiem normalne i wiązać się z niedoborami światła. Należy ograniczyć nawożenie ogrodu w słoiku do minimum – wszelkiego rodzaju nawozy sprawiają, że rośliny szybciej rosną, a przez to mogą się przestać mieścić w swoim docelowym środowisku.