Oddycharium. Instalacja do jogi i medytacji w Elektrowni Powiśle

"Inhale, exhale" - te słowa wymawiane na całym świecie w różnych językach to wstęp do medytacji, relaksacji, czy jogi. Wstęp obowiązkowy, bo bez świadomego oddechu nie da się odnaleźć klucza do harmonijnego życia i sprawności umysłu i ciała. Hołd dla oddechowej uważności można już zobaczyć na Powiślu od 24 lutego. To kolejny poziom praktyki jogi w wysoce artystycznym towarzystwie.

Projekt Oddycharium to intrygująca konstrukcja w formie dużej rotundy, mająca zachęcić odwiedzających do zajrzenia w głąb siebie. Z zewnątrz pokryta drapowaną miękką tkaniną, wewnątrz wypełniona światłem i kolorem, które pomagają ciału wejść w stan relaksu. Dzięki skali i formie rotundy użytkownik wewnątrz konstrukcji ma wrażenie, że kolory otaczają go ze wszystkich stron.

„Swoim komfortem instalacja zaprasza użytkownika do wygodnego rozgoszczenia się w środku. Tak jak ja zapraszam widza do zajrzenia w siebie. – mówi Marta Podogrocka autorka instalacji. "Oddech jest pętlą wdechów i wydechów regulującą organizm, tak jak dzień i noc nadaje nam rytm, dlatego barwy we wnętrzu nawiązują do kolorów nieba od wschodu do zachodu słońca. - dodaje ”

Oddycharium to instalacja medytacyjna, w której widz siedzi lub leży wygodnie na naturalnych poduszkach, a wskazówki lektora/instruktora pomagają skupić się na oddechu i wejść w stan wewnętrznej harmonii. Inspiracją całej ekspozycji jest sztuka oddechu, której poświęcona jest również jej druga część. WDECH I WYDECH publikacja o technikach oddechowych, które zazwyczaj zbudowane są z sekwencji zawierających: wdech, zatrzymanie powietrza na wdechu, wydech i zatrzymaniu powietrza na wydechu. Każdy z czterech elementów oddychania jest przedstawiony na osobnej stronie, dzięki czemu można wykonywać technikę oddechową, przy jednoczesnym przekładaniu strony harmonijki podobnie jak przesuwa się male podczas intonowania mantry.

mat. prasowe

mat. prasowe

Dotarliśmy do momentu w historii, w którym zatraciliśmy zdolność prawidłowego oddychania. Utraciliśmy kontakt ze swoim ciałem, pomimo że ciągle monitorujemy jego stan. Stres, praca siedząca i brak aktywności fizycznej, zła dieta oraz przegrzewanie organizmu spowodowały, że oddychamy nadmiernie, nasze przepony są osłabione, a duża część z nas doświadcza permanentnej, nieświadomej hiperwentylacji, niosącej ze sobą liczne konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego. – mówi Marta Podogrocka autorka instalacji.

Jeśli chcecie odpocząć i porozmawiać o oddychaniu Oddycharium czeka w Elektrowni Powiśle przy ulicy Zajęczej 4 (parter, obok lodowiska) od 24.02.2023 do 03.03.2023
od poniedziałku do piątku od 14.00 do 19.00 a w sobotę i niedzielę w godzinach od 12.00 do 19.00.

mat. prasowe

Autorka instalacji - Marta Podogrocka graficzka i ilustratorka z Warszawy, prywatnie zagorzała wielbicielka jogi i głębokiego relaksu. Oddycharium to projekt dyplomowy, obroniony w Akademii Sztuk Pięknych. Powstała w pracowni Multimedialnej Kreacji Artystycznej, pod opieką dr hab. Piotra Welka i Jolanty Bańkowskiej.