Przed nami kolejna realizacja pracowni 3XEL Architekci. To małe mieszkanie znajduje się w centrum Łodzi. Niewielki (45m2) lokal składa się z otwartej strefy dziennej, w której salon płynnie łączy się z kuchnią, sypialni, przedpokoju i łazienki. Mała przestrzeń wymaga sprytnych, funkcjonalnych rozwiązań i umiejętnego doboru barw. Tu rządzą delikatna, pistacjowa zieleń w połączeniu z bielą i miodowym odcieniem drewna.

Sposoby na mały metraż

W odpowiedzi na oczekiwania inwestora, architekci zaproponowali małe zamiany w funkcjonalnym tak, by maksymalnie wykorzystać metraż. Wnętrze sprawia wrażenie większego, niż jest w rzeczywistości. Wszystko to za sprawą wykonanych na zamówienie mebli ze strukturą architektoniczną i odpowiedniej kolorystyki (jasne barwy). Przykłady? Zabudowa kuchenna łącząca się z szafą o lustrzanych drzwiach znajdującą się po drugiej stronie ściany, szuflady pod łóżkiem w sypialni.

Strefa dzienna

Odpocząć można tu na szarej kanapie. Stoliki kawowe z kamiennymi blatami wyprodukowała polska marka LAWA, a fotel to nabytek z marki Hay. Po drugiej stronie znalazła się wpasowana w ścianę zabudowa. Gospodarze mogą tu przechowywać swoje skarby w szafkach, mogą też wyeksponować je na półkach (tak jak zrobili to z ulubionymi pracami graficznymi, lornetką i ulubionymi albumami). Tuż obok znalazł się stół z miętowymi krzesłami (również z Hay). Stąd już tylko krok do kuchni (w bieli i rozbielonej, delikatnej zieleni). 

Sypiania i łazienka

W zabudowie (biały mdf) sypialni króluje symetria. Szafy usytuowano po obu stronach łóżka, nad którym rozwija się rytm pionowych, uproszczonych w formie, szafek. Zabudowa tworzy tło dla łóżka i w całości służy przechowywaniu. Łazienka także należy do bieli (kafle na ścianach, umywalka  Koło Twins, misa wc Koło Modo). Mocniejszym akcentem jest grafitowa podłoga. Strefa prysznicowa idealnie łączy się z resztą pomieszczenia (perfekcyjnie wtopiony w posadzkę odpływ liniowy). W oko wpada duże lustro i wspomniana już wcześniej ceramiczna umywalka o prostym kształcie usadowiona na półce ze sklejki.