Rekord na polskim rynku sztuki

13,44 mln zł (z wliczoną opłatą aukcyjną) - za tę kwotę sprzedano obraz "Dwie mężatki" Andrzeja Wróblewskiego na wczorajszej licytacji w DESA Unicum. To najdrożej sprzedany obraz w Polsce i zarazem dzieło sztuki na rodzimym rynku. O poprzednich rekordach pisaliśmy Wam w grudniu zeszłego roku TUTAJ. Do tej pory najlepszy wynik należał do "M22" Wojciecha Fangora. Ciekawostka: jego wynik na wtorkowej aukcji przebito dwukrotnie. Także praca Romana Opałki „Detal 407817 - 434714" z cyklu "1965/1 - ∞” sprzedała się za 8,64 mln zł (cena z opłatą aukcyjną). 

"Dwie mężatki"

Płótno Andrzeja Wróblewskiego „Dwie mężatki” z serii „kontrasty społeczne” to jedno z bardziej znanych dzieł polskiej sztuki powojennej. Wróblewski namalował obraz w 1949 roku. Mamy na nim dwie kobiety. Jedną z nich jest elegantka w modnym kostiumie trzymająca czarnego pieska z niebieską kokardką. Druga to matka – proletariuszka z dzieckiem w ramionach. Na odwrocie pracy znajduje się szkic do obrazu „Zlotu młodzieży w Berlinie Zachodnim” ukończonego przez Wróblewskiego w 1951 roku.

Andrzej Wróblewski - bio artysty

Andrzej Wróblewski urodził się 15 czerwca 1927 w Wilnie. Mama przyszłego artysty, Krystyna Wróblewska, była graficzką. Być może to po niej mały Andrzej odziedziczył talent - świetnie rysował już od najmłodszych lat, a potem tworzył drzeworyty. W 1945 roku Wróblewski wraz z rodziną znalazł się w Krakowie. Tam rozpoczął naukę historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych. Na ASP pracował potem jako asystent, malował, rysował, pisał między innymi do "Przeglądu Artystycznego". Artysta zmarł w Tatrach w 1957. Przyczyną śmierci był najprawdopodobniej zawał serca.