Nowy dworzec kolejowy w Koszalinie

Rusza budowa nowego dworca w Koszalinie. W związku z tym obsługa podróżnych będzie odbywała się na dworcu tymczasowym. Jaki będzie nowy budynek? Nowoczesny, ekologiczny i zaprojektowany zgodnie ze współczesnym trendami jak zapowiada PKP. Nowy dworzec kolejowy w Koszalinie to projekt pracowni TBI Architekci z Gdańska. Za wykonanie prac odpowiada Alstal Bydgoszcz. 

Szkło, stal i sgraffito

Znaki szczególne nowej inwestycji? Szkło, stal i sgraffito.  Nowy dworzec kolejowy w Koszalinie będzie miał przeszkloną elewację oraz ażurowy dach z deseniem w postaci trójkątów. Na środku zaplanowano otwarty pasaż – poczekalnię letnią z trójkątnymi siedziskami z betonu architektonicznego. Będzie tu także przejście do tunelu na perony. Na wysokości piętra, za szklanymi elewacjami części pasażerskiej i handlowej wyeksponowane zostaną oryginalne ściany starego koszalińskiego dworca z sgraffito z 1962 roku autorstwa artystów plastyków Zawojskich ze Szczecina. Sgraffito zostanie  podświetlone za pomocą iluminacji nocnej, która podkreśli także całą bryłę budynku.

Czytaj także: Panoramiczny wagon już wkrótce na polskich torach. Atrakcja dla pasażerów na trasie z Grazu do Przemyśla

Nowy dworzec już w 2024

Do holu z kasami będzie wpadać mnóstwo dziennego światła. Ściany zostaną wykończone betonową okładziną w kolorze popielatym, posadzka zostanie wyłożona lastryko, a podwieszany rastrowy sufit "przetną" nieregularnie oprawy świetlne w formie linii. Nowy dworzec będzie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami i pozbawiony barier architektonicznych. Ponadto na dachu budynku znajdą się trójkątne panele fotowoltaiczne (wkomponowane w konstrukcję). Do tego dworzec będzie wyposażony w energooszczędne oświetlenie. Koszt inwestycji zamknie się w około 44 mln pln. Planowany termin otwarcia nowego dworca dla podróżnych to końcówka 2024 roku. 

Dzięki rozpoczętej właśnie inwestycji w Koszalinie powstanie całkowicie nowy dworzec. Zaprojektowano go z dużym rozmachem. Uwagę zwraca w szczególności lekka konstrukcja i w całości przeszklona elewacja. Ciekawym elementem nowego budynku będzie historyczne sgraffito wyeksponowane na elewacjach wzdłuż pasażu. Jestem przekonany, że dzięki rozpoczętej inwestycji mieszkańcy Koszalina i pasażerowie kolei zyskają funkcjonalny, bezpieczny, dostępny dla wszystkich podróżnych oraz przyjazny środowisku dworzec – podkreśla Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.