Tradycyjnie w trzeci weekend maja muzea, galerie i inne instytucje kultury zapraszają zwiedzających na bezpłatne, nocne zwiedzanie. Noc Muzeów, która po raz pierwszy została zorganizowana w Berlinie w 1997 roku, cztery lata później stała się imprezą ogólnoeuropejską. W zeszłym roku plany zwiedzania ekspozycji pokrzyżowała pandemia koronawirusa. W tym roku w sobotni wieczór wiele placówek zaprasza do siebie, a dla tych którzy muszą z różnych powodów zostać w domu przygotowało wirtualne atrakcje. Jakie wystawy warto zobaczyć w ten weekend? Przygotowaliśmy dla Was małą listę. Kolejność przypadkowa.

Muzeum Narodowe w Warszawie (gmach główny, oddział w Królikarni i Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim)
W sobotę 15 maja w godzinach 19.00–24.00 będzie można zwiedzić bezpłatnie wszystkie wystawy w Gmachu Głównym. My polecamy szczególnie wieczorne spacery po Parku Rzeźby w Królikarni oraz po zespole parkowym przy Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim. Mamy nadzieję, że pogoda dopisze! W razie deszczu odwiedźcie profil MNW na Facebooku – od godz. 20.00 relacja na żywo prosto z muzealnego studia telewizyjnego!

Elektrownia Powiśle, Warszawa 
"20 kobiet designu na 20-lecie ELLE Decoration". Z okazji dwudziestolecia magazynu, ELLE Decoration przypomina sylwetki 20 kobiet designu. Wystawa portretów, autorstwa Pauliny Wujec, od 15 maja dostępna będzie dla odwiedzających Elektrownie Powiśle. Do 6 czerwca znajdziecie ją na 1 piętrze. Zachęcamy do obejrzenia już w najbliższą sobotę.

Jaga Hupało Pracownia, Burakowska, Warszawa
"Born To Create" - wystawa w pracowni Jagi Hupało. W programie między innymi: performance Jagi Hupało z udziałem Anny Wysockiej, wystawa prac Oskara Zięty, wystawa zdjęć Izy Grzybowskiej z tryptyku artystycznego „Royal” Jagi Hupało (również w Warsztacie Woni Marty Gessler), Olgierd Łukaszewicz i "Spacer z Konstytucją", Dzienniki Artystyczne Rafała Betlejewskiego, obrazy Kasi Korus, instalacje Moniki Chomiuk, rzeźby i obiekty Marthy Mulawy wraz z mappingiem Daniela Fedorczyka, występ Sióstr Zaitz, Anna Hupało-Sikorska, Antonia Wolff, Team Born To Create, Miss God, kreacje Gosi Baczyńskiej, kaligrafia Małgorzaty Mauko Korczak, Ewa Szyman "Nazbierane", album "Harmonia" artysty Tomka Sikory i "Wielcy Małym", performance o Cynarze i Zeusie (konsultacja scenograficzna Arek Chrustowski), "Siła Natury" by Bracia Lasu, wspólne malowanie z artystami, a także projekt "Bread Queen". To wszystko od 15:00 aż do północy!

Muzeum Architektury we Wrocławiu
Już dzisiaj o 19:00 czeka na Was kuratorskie, wirtualne oprowadzanie po wystawie „Ćwiczenia z wyobraźni | Kasia Kmita". Na wspólny spacer online zabiorą Was malarka Kasia Kmita i Kuba Żary - sama autorka oraz  kurator wystawy. 

Muzeum Ilustracji Książkowej, Zielona Góra
W sobotę 15 maja muzeum zaprasza od 19 do 22 na poznanie historii średniowiecznych manuskryptów, zajęcia plastyczne: iluminowanie i ozdabianie średniowiecznych rękopisów, kaligrafię inicjałów, zwiedzanie indywidualne ekspozycji, warsztaty graficzne.

Muzeum Warszawy 
Zaprasza na zwiedzanie wystawy stałej oraz czasowej - Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji. Rekomendowaliśmy Wam ją już jakiś czas temu. Dla chętnych na spacer Muzeum Warszawy przygotowało nową trasę "Nocna Warszawa". Na stronie Muzeum zostaną udostępnione mapy, opisy i nagrania, z którymi goście poczują się jak na spacerze z przewodnikiem. Wystarczy mieć smartfona i wygodne buty. 


Fabryka Czekolady E.Wedel, Warszawa, spacer wirtualny
Marka E.Wedel przygotowała wirtualny spacer, dzięki któremu bez względu na miejsce przebywania, będzie można zatopić się w czekoladowym świecie. uczestnicy wydarzenia, z dowolnego miejsca na świecie, będą mogli odwiedzić gabinet legendarnego założyciela – Jana Wedla, obejrzeć galerię czekoladowych rzeźb i dekorowanie Torcika Wedlowskiego, czy też dowiedzieć się, jak powstaje czekolada. W tym roku marka E.Wedel zdecydowała się także pokazać linię produkcyjną, na której powstaje kultowe Ptasie Mleczko. Będzie słodko! Zwiedzanie w trybie online zostanie zainagurowane w Noc Muzeów i będzie dostępne przez cały miesiąc, od 15 maja do 15 czerwca.

Centrum Kultury Koreańskiej, wydarzenia w formule online
15 maja od 18:00 do 22:00 w programie między innymi druga część filmu związanego z wystawą „Graficzny język Byoung-il Sun” (osamej wystawie plakatu Byoung-il Suna pisaliśmy Wam TUTAJ), rozdanie Puzzli 3D, z których można wykonać pagodę “Seokgatap”.