W książkach staramy się nie zaginać rogów. Nie marzemy też po stronach i nie drzemy kartek. Od tych zasad nie odstępujemy. No chyba, że... spojrzymy na małe dzieła sztuki, które ze starych egzemplarzy potrafi wyczarować hiszpańska artystka Malena Valcárcel. Wtedy dla naszych zasad możemy zrobić mały wyjątek.

Jeśli chodzi o papierowe wycinanki to Malena jest samoukiem. Sama zgłębiała tajniki wycinania domków, ptaszków, skręcania pni drzew i formowania zwierzątek. I trzeba przyznać, że doszła w swoim fachu do perfekcji. Jej miniaturowe rzeźby zachwycają precyzją i przypominają trochę książki typu popup dla dzieci.

Niektóre scenki z dzieł Maleny pochodzą z konkretnych książek - w naszej galerii znajdziecie między innymi papierowe rzeźby z Tam, gdzie żyją dzikie stwory, Czerwonego Kapturka, Małego Księcia czy cyklu opowieści o Mary Poppins. Inne są hołdem oddanym ulubionym autorom artystki (na przykład Emily Dickinson). Papierowe rzeźby Maleny Valcárcel można kupić na portalach aukcyjnych (przedmioty sa oczywiście indywidualnie wycenione, a ceny zaczynają się od około 2 tysięcy złotych).

Rzeźbę z jakiej lektury chcielibyście mieć u siebie na półce? My wciąż nie możemy wybrać między Moby Dickiem a Czarodziejską górą. Wyglądałyby wspaniale!