Przykre wiadomości napłynęły do nas wczoraj z Mediolanu. W wieku 88 lat zmarł Alessandro Mendini, włoski architekt, legenda projektowania.

Mendini studiował architekturę na Politecnico di Milano. Swoje zawodowe życie rozpoczął w biurze artysty i projektanta Marcello Nizzoliego. W 1979 roku dołączył do eksperymentalnego kolektywu Studio Alchimia. Był redaktorem naczelnym magazynów „Domus” (najstarsze włoskiego pismo o architekturze, projektowaniu i sztuce)  i „Casabella”, założycielem szkoły wzornictwa Global Tools. Wraz z bratem Francesco prowadził Atelier Mendini. Alessandro Mendini był wielokrotnie nagradzany za swą pracę. W grudniu 2014 roku wrocławska Akademia Sztuk Pięknych uhonorowała go tytułem doktora honoris causa i zorganizowała wystawę jego dzieł. 

Niezapomniane projekty Mendiniego to seria mebli Mobile Infinito, projekty dla marki Alessi (na przykład korkociąg Anna G., korkociąg Papuga), Proust Armchair i architektoniczne: Groninger Museum w Holandii, kompleks teatralny „Teatrino della Bicchieraia” w Azzero, wieże pamięci w Hiroshimie. Jego projekty dla popularnych marek, takich jak Cappellini, Zanotta, Swarovski czy Swatch, cieszą się cały czas ogromną popularnością.