Natalia LL, AD INITIUM

Natalia LL odeszła w sierpniu tego roku. W związku z pośmiertnym nadaniem artystce tytułu Doctora Honoris Causa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu uczelnia w galerii Neon przygotowała wystawę poświęconą swojej słynnej absolwentce. Łacińskie AD INITIUM czyli do początku, na początku odnosi się do początków artystycznej działalności Natalii Lach-Lachowicz.

- W tytułowym „ad initium” doszukiwać możemy się nie tyle powrotu do źródeł, bo te w przypadku młodej Natalii Lach były osadzone w domu rodzinnym, gdzie przy wsparciu rodziców, również pełnych twórczej pasji, mogła się rozwijać. Odnajdujemy tu powrót do początków – sztuki „profesjonalnej”. To właśnie wrocławska Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta (wtedy Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych) zmieniła młodą adeptkę sztuki w profesjonalną artystkę. I z tego okresu pochodzi najwcześniejsza praca na wystawie (1962) – Egzystencje I. - czytamy w komunikacie prasowym o wystawie.

 Wystawę będącą przeglądem interdyscyplinarnej twórczości artystki można oglądać do 29 października. Znajdziemy na niej fotografie, filmy, performance i rzeźbę. Towarzyszy jej prezentacja Natalia L, w Ośrodku Dokumentacji Sztuki ASP, przy ul. Traugutta 19/21 z przeglądem prac z okresu studiów Natalii Lach-Lachowicz. Po raz pierwszy mamy okazję zobaczyć pracę dyplomową ze szkła, którą artystka zaprojektowała pod kierunkiem profesora Dawskiego. 

Natalia LL - bio artystki

Natalia Lach-Lachowicz urodziła się w 1937 roku. Była studentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie wrocławska ASP). W latach 70. działała w grupie Permafo (razem z Andrzejem Lachowiczem, Zbigniewem Dłubakiem i Antonim Dzieduszyckim. Tę działalność przerwał stan wojenny. W latach 70. Natalia LL włączyła się również do międzynarodowego ruchu sztuki feministycznej. Zajmowała się grafiką, malarstwem, fotografią, rzeźbą, projektami wideo, filmem.