Które tatrzańskie trasy wybrać? Poznaj najpiękniejsze szlaki w Tatrach i zachwyć się górską naturą. Nie pożałujesz!

Tatry kryją w sobie wiele zapierających dech w piersiach widoków, które podziwiać można nie tylko ze szczytów czy przełęczy. Bardzo często równie malownicze są trasy, które do nich prowadzą. Który ze szlaków wybierzesz?

Najpiękniejsze szlaki w Tatrach – gdzie zaplanować wycieczkę?

Na wybór trasy wpływ powinny mieć nie tylko widoki. Dlatego, zanim zaplanujesz wycieczkę po górach, weź pod uwagę kilka podstawowych kwestii:

  • Poziom trudności – jeśli jesteśmy początkującymi, lepiej zrezygnować z wymagających i trudnych szlaków. Warto pamiętać także o odpowiednim ubraniu i obuwiu oraz zabraniu niezbędnego sprzętu.
  • Długość trasy – wracanie z trasy po zmroku nie jest do końca bezpieczne. Weź pod uwagę długość trasy i wyrusz odpowiednio wcześnie lub skorzystaj ze schroniska.
  • Pora roku – niektóre z tras górskich przeznaczone są przede wszystkim na okres letni, inne na jesienny. Co więcej, trasy, które znajdują się po słowackiej stronie, są zamykane od 1 listopada do 15 czerwca.
  • Popularność trasy – cieszące się największą popularnością szlaki w Tatrach mogą być zatłoczone. W razie możliwości nie planuj wycieczki podczas weekendów.
  • Ubezpieczenie – jeśli planujesz chodzenie także po Tatrach po stronie słowackiej, zadbaj o ubezpieczenie. W innym wypadku nawet drobna usługa medyczna może okazać się wyjątkowo kosztowna.
  • Parking – jeśli przyjechałaś do Zakopanego samochodem i planujesz podjechać pod trasy autem, zwróć uwagę na zasady, według których działają parkingi. Wiele z nich prowadzi rezerwacje miejsc online – zwłaszcza w najbardziej obleganych okresach, warto pomyśleć o miejscu parkingowym wcześniej.

1. Rysy – początek trasy po stronie słowackiej

Wejście na Rysy, czyli najwyższy polski szczyt, z pewnością nie należy do najłatwiejszych przepraw. Jednak, widok rekompensuje wszelkie trudy i zmęczenie. Ze szczytu można podziwiać rozciągające się wierzchołki Tatr, doliny i stawy – zachwycająco wygląda staw Morskie Oko czy Czarny Staw Pod Rysami. Gdy tylko ujrzysz ten widok, zrozumiesz, dlaczego wiele osób postrzega Rysy jako najpiękniejszą górę w Polsce.

Oczywiście, piękne widoki czekają nas nie tylko na szczycie. Już w trakcie trasy mija się kilka ładniejszych górskich jezior – na przykład Popradzki Staw, czy też Przełęcz Wagę. To właśnie tutaj znajduje się najwyżej położone w Rysach schronisko, z którego warto skorzystać i odbudować siły przed przeprawą powrotną.

Na Rysy można również wejść od strony Morskiego Oka, ale rozpoczęcie trasy już w Słowacji pozwoli nam skorzystać z nieco bardziej urokliwej, i jednocześnie łatwiejszej, trasy. Wciąż jednak jest to wymagający szlak, na który najlepiej zaplanować cały dzień.

2. Przełęcz Krzyżne

Z Krzyżnego rozpościera się widok na górskie stawy oraz wodospad Wielka Siklawa – całość robi piorunujące wrażenie. Jeśli wybierzesz się na przełęcz w czasie pogodnego, bezchmurnego dnia, dostrzeżesz także szlaki prowadzące na Morskie Oko.

Miłośnicy górskich panoram z pewnością docenią malowniczy krajobraz, których można podziwiać z przełęczy. Jednak, i tym razem przepiękne widoki będą stanowić nagrodę za ogromny wysiłek – Krzyżne położone są na wysokości 2112 metrów, a trasa, która do nich prowadzi, jest męcząca i dość długa. Cieszy się jednak dużą popularnością – i nic dziwnego, widok na Tatry po prostu zachwyca.

3. Wielka Siklawa – wodospad

Z przełęczy Krzyżne można dostrzec najpiękniejszy, tatrzański wodospad – Wielką Siklawę. Jednak, jeżeli chcemy podziwiać go z bliska, warto zdecydować się na trasę, która do niego prowadzi. Podczas słonecznej pogody, wokół wodospadu można dostrzec tęczę, co sprawia, że widok staje się jeszcze bardziej urokliwy.

Trasa do Wielkiej Siklawy rozpoczyna się w Palenicy Białczańskiej i prowadzi przez Wodogrzmoty Mickiewicza i Dolinę Roztoki. Nie jest długa – zwykle zajmuje 2h i 40 min – jednak tuż obok znajduje się Dolina Pięciu Stawów, którą również warto zobaczyć i w ten sposób nieco przedłużyć wyprawę.

Na trasie do wodospadu może być bardzo tłoczno – weź to pod uwagę podczas planowania wycieczki. Wyjście skoro świt może okazać się najlepszym pomysłem.

4. Hala Gąsienicowa i Czarny Staw Gąsienicowy

Trasa, która zachwyca bez względu na porę roku, a co więcej, perfekcyjnie sprawdzi się dla początkujących turystów, którzy nie mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem. Podczas szlaku nie spotykamy drabinek czy łańcuchów, a zamiast tego możemy skorzystać z wygodnej, kamienistej ścieżki.

Czarny Staw Gąsienicowy otaczają monumentalne szczyty – takie jak Kozi Wierzch czy Kościelec – co sprawia, że krajobraz wygląda wręcz zachwycająco. Odpoczynek w pobliżu stawu, podziwianie górskiej przyrody… Brzmi jak wymarzony pomysł na spędzenie wolnego czasu! Zwłaszcza, że po zregenerowaniu czeka nas powrót tą samą, malowniczą trasą.

5. Gęsia Szyja przez Rusinową Polanę

Jeden z najlepszych szlaków w Tatrach dla początkujących – nie jest wymagający, ani zbyt długi (trasa zajmie ok. 2 godziny), a jednocześnie oferuje zachwycające widoki. Najczęściej podziwiany podczas jesieni, chociaż wzbudza podobne zachwyty wiosną.

Do Gęsiej Szyi prowadzi kilka różnych, w gruncie rzeczy podobnych do siebie tras. Jednym z częściej wybieranych szlaków w Tatrach jest Wierch Poroniec – Gesia Szyja przez Rusinową Polanę – z tej trasy rozciąga się bajeczny widok. Dodatkowo, ze względu na to, że na Rusinowej Polanie wypasane są owce, podczas wyprawy można kupić świeże, owcze mleko czy zjeść oscypka z widokiem na najwyższe tatrzańskie szczyty.

6. Kasprowy i Giewont

Przejście z Kasprowego na Giewont może wydawać się męczące – na szczęście, przepiękne widoki wynagradzają trudne chwile podczas wspinaczki. Co istotne, warto wybrać tę trasę podczas cieplejszych miesięcy – z oblodzonym i pokrytym śniegiem szlakiem poradzą sobie wyłącznie doświadczeni turyści.

Trasa oferuje wyjątkowe widoki, a jednocześnie nie jest długa – przejście z Kasprowego na Giewont zajmie około 3h. Wcześniej możesz skorzystać z kolejki i wjechać na Kasprowy, aby zaoszczędzić siły na dalszą wędrówkę. Na cały szlak pieszo trzeba poświęcić cały dzień. 

Oba szczyty traktowane są jako jedne z najpiękniejszych miejsc w Tatrach – nie możesz ich nie zobaczyć!

7. Starorobociański Wierch

Wymagająca trasa po Tatrach Zachodnich, polecana zwłaszcza osobom, które pewnie czują się na górskich graniach. Zwykle zaczyna się wyprawę od doliny Chochołowskiej, a kończy w dolinie Kościeliskiej.

Co sprawia, że dojście do Starorobociańskiego Wierchu uznawane jest za jedną z najpiękniejszych tras w Tatrach? Przede wszystkim robiące wrażenie mijane szczyty. Między innymi Kończysty Wierch, które polecany jest także przez… fotografów. Jego zapierające dech w piersiach zdjęcia można znaleźć w profesjonalnych górskich albumach, jednak to również ulubiony fotograficzny spot wielu amatorów.

8. Kozi Wierch

Trasa prowadząca do Koziego Wierchu nie należy do najprostszych – jak wskazują przewodniki, luźne czy śliskie kamienie mogą okazać się niebezpieczne. Oprócz ostrożności, warto zadbać o odpowiednią kondycję fizyczną – z pewnością nie zaszkodzi, gdyż Kozi Wierch (2291 m.) to najwyższy szczyt w Tatrach, w pełni znajdujący się w granicach Polski.

Za początek trasy dobrze obrać Dolinę Pięciu Stawów. Szlak robi wrażenie zwłaszcza zimą, gdy trasa pokryta jest śniegiem – jednak, wówczas staje się jeszcze bardziej niebezpieczna i, ze względu na przedzieranie się przez zaspy, może okazać się jeszcze dłuższa.  Na szlaku mamy łańcuchy i klamry.  Jeśli nie masz doświadczenia w chodzeniu po górach, trasę do Koziego Wierchu – choć zachwycającą – zostaw bardziej wprawionym!

9. Dolina Białego z Zakopanego

Aby rozpocząć wiele pięknych tras, należy opuścić Zakopane i podjechać do jednego z parkingów. To nie oznacza jednak, że nie można wskazać pięknych szlaków w Zakopanem – jednym z nich jest trasa do Doliny Białego.

Warto wybrać się tym szlakiem podczas wiosny – kwitnące kwiaty oraz piękny strumyk sprawiają, że całość nabiera wyjątkowego charakteru. Nie jest to trasa długa i męcząca, aczkolwiek nie nadaje się na rodzinny spacer z wózkiem.

Malowniczy wąwóz, czyli właśnie Dolina Białego, może być celem wędrówki samym w sobie, jednak, dla poszukujących dalszych wrażeń, możliwa jest kontynuacja wędrówki. Z Doliny warto przejść do Sarniej Skały, skąd także rozpościerają się przepiękne widoki.

A po wymagającej wędrówce nie należy zapominać o porządnym odpoczynku – najpiękniejsze hotele w Polsce można znaleźć także w okolicach Tatr. Wykorzystaj to i połącz górską wycieczkę z wizytą w SPA.

10. Czerwone Wierchy

Cztery olbrzymie wierzchołki, z których rozciąga się przepiękny górski krajobraz – to właśnie Czerwone Wierchy. Podczas pogodnego dnia uda ci się dostrzec większość Tatr Zachodnich i Wysokich, w tym Giewont.

Trasę warto rozpocząć w Dolinie Kościeliskiej – dzięki temu podczas szlaku będziesz mogła zapoznać się z wyjątkową górską fauną i florą. Nie tylko piętra lasów czy gąszcze kosodrzewiny, ale i stado kozic sprawiają, że trasa zachwyca z każdym krokiem. Zwłaszcza jesienią – wówczas wpadająca w odcienie czerwieni i brązu natura wzbudza jeszcze większy zachwyt wśród turystów. Konieczne jednak jest upewnienie się, że nie ma ryzyka załamania pogody, gdyż mgła czy nagły deszcz znacząco utrudniają powrót z Czerwonych Wierchów.

11. Jagnięcy Szczyt

Na szczęście, nie wszystkie najpiękniejsze szlaki w Tatrach należą do najbardziej obleganych i popularnych wśród turystów. Jagnięcy Szczyt będzie idealnym wyborem, jeśli marzysz o kontemplacji natury w ciszy i spokoju.

Trasę najlepiej zacząć od strony słowackiej. Wędrówka z pewnością zajmie cały dzień, dlatego warto ją rozpocząć skoro świt. Nie obejdzie się też bez przygotowań na trudniejsze momenty na szlaku – nie zapomnij o odpowiednim ekwipunku.

Z Jagnięcego Szczytu możesz podziwiać Zielony Staw Kieżmarski czy Przełęcz pod Kopą Bielską. Czekają cię niezapomniane widoki!

A co po powrocie z gór? Jeśli wciąż brak ci wrażeń, poznaj najładniejsze domy na świecie i zacznij planować zagraniczną wycieczkę – zobacz na własne oczy najbardziej zachwycające miejsce.