Szukasz inspiracji na wycieczkę? Nie wiesz, gdzie wybrać się w podróż? Poznaj najpiękniejsze kraje świata i wyrusz na wakacje życia.

Świat jest na tyle różnorodny i zaskakujący, że wskazanie wszystkich najpiękniejszych miejsc graniczy z cudem. Dlatego w naszym (subiektywnym) zestawieniu znalazło się wyłącznie 15 krajów, które mają wiele do zaoferowania – lista jednak mogłaby być dużo dłuższa. Który z krajów, według ciebie, powinien znaleźć się na podium? Co stanowi twoje największe podróżnicze marzenie?

Najpiękniejsze kraje świata – lista miejsc jak z bajki

Lazurowe morze, piaszczyste plaże i palmy… A może rozległy, zapierający dech w piersiach górski krajobraz? Czy wielka rafa koralowa? Wybranie spośród tak różnych, a jednocześnie równie pięknych, miejsc jest wyjątkowo trudne. Zwłaszcza, jeśli najpiękniejszych krajów jest całe mnóstwo!

Mimo to powstaje wiele rankingów, w których wybiera się najciekawsze miejsca na ziemi. Laureatów kilku z nich umieściliśmy także w naszym zestawieniu – mogą okazać się ciekawą podróżniczą inspiracją.

1. Islandia

Wybór Islandii jako najpiękniejszego kraju świata może zaskakiwać. Jednak, nie da się zaprzeczyć, że islandzka przyroda jest czymś, co bardzo trudno spotkać gdziekolwiek indziej.

Lodowce, bajeczne wzniesienia, wodospady, gorące źródła i niesamowite zorze polarne – to wszystko sprawia, że Islandia staje się miejscem wyjątkowo popularnym wśród podróżników i turystów. Jednak, żeby w pełni docenić wszystko to, co Islandia ma w zanadrzu, warto odwiedzić ten kraj podczas… każdej pory roku. Natura Islandii, zarówno latem czy wiosną, jak i zimą i jesienią, prezentuje się zupełnie inaczej.

2. Kiribati

Według Gunnara Garforsa, podróżnika, który odwiedził 198 krajów, najpiękniejszym z nich jest właśnie Kiribati. To niewielkie, wyspiarskie państwo porównuje się do raju – nie bez powodu Tabuaeran, jedna z wysp Kiribati, wygrywa konkursy na najpiękniejsze wyspy świata.

Nie znajdziemy tutaj luksusów – brak zabytków czy muzeów. Ale za to będzie mogli podziwiać dziewiczą, przepiękną naturę. Kiribari to jedyny kraj na świecie, który jednocześnie leży na wszystkich ziemskich półkulach – jest też jednym z najniżej położonych miejsc, przez co grozi mu zatonięcie. Jeśli chcesz odwiedzić Kiribari, pośpiesz się – zakłada się, że do 2050 roku kraj może przestać istnieć.

3. Szkocja

Czytelnicy Rough Guides stworzyli wyjątkowe zestawienie. Znalazły się w nim najpiękniejsze kraje świata, a na podium stanęła właśnie Szkocja. Dlaczego? Wskazano na jej wyjątkową naturę – dziką przyrodę, jeziora, wzgórza wulkaniczne, góry i wyspy, a także zaskakującą faunę – chociażby występujące w Szkocji delfiny czy renifery.

Nie można jednak zapomnieć o przepięknej, szkockiej architekturze – bajkowe zamki, robiące wrażenie Glasgow czy Edynburg – przez wielu uważany za jedną z najciekawszych europejskich stolic. Szkocja posiada swój niepowtarzalny klimat, którego nie da się podrobić.

4. Indonezja

Nie tyko robiąca ogromne wrażenie wyspa Bali – Indonezja ma wiele w zanadrzu. Rozległe, piaszczyste plaże i bogata roślinność sprawiają, że bez żadnych wątpliwości można uznać ten kraj za jeden z najpiękniejszych.

Nie bez znaczenia są liczne wulkany i wodospady czy zielone tarasy ryżowe, które przyciągają wiele podróżników. Jednak, co istotne, Indonezja kryje w sobie wiele miejsc, nieczęsto odwiedzanych przez zagranicznych turystów – dzika natura, nieodkryta przez masową turystykę, jest wyjątkowo piękna.

5. USA

Wiele z pięknych miejsc na świecie znajduje się właśnie w Stanach Zjednoczonym – aż trudno pokrótce wybrać kilka z nich i scharakteryzować tak różnorodny i rozległy kraj, jakim jest USA. Przecież to zarówno przepiękne Hawaje, jak zapierający dech w piersiach Wielki Kanion czy wodospad Niagara… Jednak, oprócz zdumiewającej natury, nie sposób nie wspomnieć o Nowym Jorku, Los Angeles czy San Francisco.

Nic dziwnego, że USA znajdują się w czołówce wielu rankingów najpiękniejszych krajów na świecie – w tak ogromnym państwie można odkryć najróżniejsze miejsca i zachwycić się zarówno przyrodą, jak i miejską kulturą.

6. Republika Południowej Afryki

RPA to nie tylko jedno z piękniejszych państw w Afryce, ale i na całym świecie. Republika Południowej Afryki może poszczycić się majestatycznymi górami, wodospadami i kanionami. Dla turysty z Europy interesujące będą sawanny i zamieszkujące RPA zwierzęta – takie jak słonie, lamparty czy lwy.

Największym zainteresowaniem cieszy się Przylądek Dobrej Nadziei, który wygląda niczym z bajki. Wrażenie robią także piaszczyste plaże i zatoki, oraz parki narodowe. Doceniło je także TravelGuru, które to właśnie Republikę Południowej Afryki wybrało na najpiękniejszy kraj świata – według zestawienia opublikowanego na Buzzfeed RPA nie ma sobie równych.

7. Nowa Zelandia

Pływanie z delfinami? Kąpiel w gorącej rzece? Wspinaczka po Pancake Rocks – górach, które przypominają naleśniki? Takie atrakcje tylko w Nowej Zelandii.

To wszystko z pewnością brzmi dość nietypowo i oryginalnie, ale właśnie takim krajem jest Nowa Zelandia. Jej fauna i flora mogą zaskakiwać, wiele miejsc jednak po prostu zdumiewa swoim pięknem. Oprócz gejzerów, wodospadów czy wulkanów, na terytorium kraju znajdziemy zachwycające plaże, polodowcowe jeziora oraz robiącą ogromne wrażenie Górę Cooka.

Piękno Nowej Zelandii wielu z nas może kojarzyć z… Władcy Pierścieni. To właśnie tutaj nagrywano kultowy już film, co tylko udowadnia, że sceneria tego kraju wydaje się wręcz nierealna.

8. Indie

Miejsce nazywane kolebką duchowości – to właśnie z Indii wywodzi się wiele spopularyzowanych praktyk, takich jak joga czy mindfulness. Jednak, podczas zwiedzania Indii, trudno o spokój – uliczny hałas, który charakteryzuje gęsto zaludnione miasta, może go odrobinę zakłócić.

To jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zobaczyć piękne Delhi, Chennai, Mumbai czy Jaipur. Architektura Indii zdecydowanie się wyróżnia – nie sposób wymienić wszystkich miast, w których znajdują się zdumiewające budowle. Ale nie tylko miasta – Indie to także malownicze wzgórza, plaże i parki narodowe, które zamieszkują rzadko spotykane gatunki zwierząt.

9. Walia

Atmosfery tej celtyckiej krainy nie można pomylić z żadną inną – właśnie dlatego warto dać szansę Walii i odwiedzić to miejsce. Chociaż nie jest często wybierane przez turystów, zachwyca.

Walia to kraj, w którym z podziwem patrzy się na majestatyczną przyrodę oraz średniowieczną architekturą. Przepiękne zamki i parki narodowe, niesamowite jeziora, urokliwe miasteczka, masywy górskie czy piaszczyste plaże – to wszystko sprawia, że Walia zdecydowanie wyróżnia się spośród wielu europejskich krajów.

Chociaż, nie da się zaprzeczyć, że piękne zamki można znaleźć także w naszym ojczystym kraju – odkryj najpiękniejsze miejsca w Polsce i sprawdź, o jakiej architektonicznej perełce mowa.

10. Włochy

Kolebka europejskiej cywilizacji, która kryje w sobie wiele zdumiewających zabytków. Włochy to wyjątkowy kraj, którego wiele miast po prostu zachwyca – nie tylko Rzym, ale i Mediolan, Wenecja, Neapol czy Florencja robią wyjątkowe wrażenie na turystach. Podobnie jak otaczające kraj wyspy – przede wszystkim Sycylia. Włoska kultura i sztuka nie pozostawiają sobie równych, nic więc dziwnego, że każdego roku Włochy przyciągają do siebie masę podróżnych. Według statystyk, w 2018 roku kraj ten odwiedziło aż 94 miliony turystów, co sprawia, że jest to jedno z najczęściej odwiedzanych państw.

Oprócz pięknej architektury, Włochy mogą poszczycić się zdumiewającą naturą – zarówno Alpy, jaki i piaszczyste plaże i lazurowe morze dopełnią obraz jednego z najpiękniejszych krajów na świecie.

11. Chile

Chile jest nie tylko piękne – to także najdłuższe państwo świata. Przede wszystkich zachwyca wyjątkowością przyrody. Tereny pustynne, Dolina Księżycowa, gejzery… To wszystko zdumiewa  – nic więc dziwnego, że jeden z parków narodowych w Chile został uznany przez serwis Big 7 Travel za najpiękniejsze miejsce na całym świecie.

Co więcej, Chile można pozazdrościć jednego z najważniejszych obserwatorium astronomicznych – wszystko dlatego, że to właśnie w tym kraju znaczna większość nocy jest pogodnych, dzięki czemu można swobodnie obserwować gwiazdy.

Oprócz natury, do walorów Chile zalicza się architekturę i bogatą kulturę. Warto wspomnieć o Museu Chileno de Arte Precolumbino – w nim znajdują się najstarsze mumie na świecie.

12. Norwegia

Norwegia bardzo często znajduje się w wielu rankingach najpiękniejszych państw – została wyróżniona także w zestawieniu Lonely Plante „Ultimate Adventures”.

Dech w piersiach zapierają piękne fiordy, wodospady, niesamowita fauna i flora. Widok, jaki rozciąga się na norweskie góry nie pozostaje sobie równych – zwłaszcza ze względu na częste skalne półki czy kamienne języki (najsłynniejszym jest Trolltunga, język trolla), z których można podziwiać górskie krajobrazy.

Dzikości nieposkromionej natury towarzyszą malownicze miasteczka, który świetnie oddają nietypowy, norweski klimat – zdumiewający i urokliwy zarazem.

13. Nepal

Kraj idealny dla fanów wysokogórskiej wspinaczki – jednak Nepal to nie tylko Mount Everest i inne himalajskie szczyty. To także pełne zaskakującej przyrody parki narodowe, królewskie miasta, subtropikalna dżungla i rozległe tarasy ryżowe. Intensywna zieleń nepalskiej roślinności kontrastująca z ośnieżonymi szczytami Himalajów wywołuje niesamowity efekt.

Nepal wydaje się krajem aż nierealnym – wielu uważa, że czas w nim się zatrzymał. Ze względu na to, że większość jego powierzchni zajmują góry, jest to jeden ze słabiej zurbanizowanych państw. Za to może poszczycić się świątyniami buddyjskimi czy hinduskimi, których architektura wzbudza podziw.

14. Maroko

Przez wielu nazywany najpiękniejszym krajem Sahary – rozległy, pustynny krajobraz zapiera dech w piersiach. Ale nie tylko Sahara świadczy o wyjątkowym pięknie Maroka. Równie piorunujące wrażenie robią wodospady, kaniony i wąwozy, a nawet miasta – wyróżniające się specyficzną atmosferą.

Maroko zachwyca także miłośników gór – rozciągające się przez niemal cała granicę kraju góry Atlas prezentują się przepięknie. Natomiast na zwolenników mniej aktywnego spędzania wolnego czasu czekają zapierające dech w piersiach plaże. Chociaż i tutaj można wypocząć aktywnie – ze względu na ogromne fale, z marokańskich plaż często korzystają surferzy. 

15. Australia

Zestawienie zamyka zachwycający kraj – Australia. Wśród jednych z najpiękniejszych miejsc na świecie często wskazuje się na australijską Wielką Rafę Koralową. Trudno znaleźć podobnie zdumiewające miejsce.

Jednak, nie tylko rafa koralowa sprawia, że Australia plasuje w zestawieniu najpiękniejszych krajów świata. Wyjątkowa fauna – znane wszystkim kangury czy misie koala – czy zaskakująca roślinność robią wrażenie. Zarówno Blue Mountains (czyli niebieskie góry), jak i przepiękne plaże sprawiają, że trudno nie patrzeć na Australię z zachwytem.

Przy czym nie można zapomnieć o Sydney – stolica ma w zanadrzu wiele pięknych miejsc, przy czym kultowa Sydney Opera House to tylko jeden z wielu przykładów.