Marzysz o weekendzie nad wodą? Chcesz spędzić wakacje aktywnie? Poznaj najpiękniejsze jeziora w Polsce i zachwyć się niesamowitymi widokami.

Wycieczka nad jezioro to świetny pomysł zwłaszcza dla miłośników sportów wodnych. Kajaki, rowery wodne, żaglówki… To wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Nie da się jednak ukryć, że żeglowanie może okazać się jeszcze przyjemniejsze w przepięknym otoczeniu – dlatego, warto zdecydować się na wyjazd na nad najładniejsze jeziora w Polsce. Wyróżnia je nie tylko czysta woda, ale i robiące wrażenie natura, która otacza zbiorniki – spacer po lesie czy parku może okazać się idealną odskocznią od leniuchowania po plaży.

Najpiękniejsze jeziora w Polsce – gdzie pojechać?

Oczywiście, od tego, gdzie pojechać na weekend, zależy wiele czynników. Podstawowym z nich jest lokalizacja – jeśli zamierzasz spędzić nad jeziorem wyłącznie kilka dni, być może nie ma potrzeby pędzić na drugi koniec Polski. Rozejrzyj się po okolicy – z pewnością któreś z najpiękniejszych jezior znajduje się w pobliżu.

Zwłaszcza, że piękne, polskie jeziora znajdziesz nie tylko na Mazurach. Chociaż ta kraina nie ma sobie równych i nieustannie zachwyca, również w pozostałych częściach Polski możesz odkryć zdumiewające akweny wodne.

Zanim wybierzesz cel swojego wyjazdu, zwróć uwagę na oferowane w okolicy atrakcje. Zależy ci na sportach wodnych? Czy może szukasz piaszczystych plaż? Pamiętaj, nawet najpiękniejsze jezioro w Polsce może nie spełnić twoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Dlatego warto wziąć pod uwagę to, co oferują znajdujące się w pobliżu jezior miejscowości, zapoznać się z ich charakterystyką i dopiero wówczas wyłonić swojego faworyta. Nad które z jezior wybierzesz się w tym sezonie?

1. Jezioro Niegocin

W czołówce zestawienia najpiękniejszych jezior w Polsce nie mogło zabraknąć jednego z najpopularniejszych, mazurskich akwenów. Razem z innymi jeziorami, tworzącymi Krainę Wielkich Jezior Mazurskich, Niegocin każdego roku przyciąga rzeszę turystów.

Czym Niegocin się wyróżnia? Nie tylko rozległą powierzchnią, przejrzystą wodą czy malowniczymi widokami, które można podziwiać z żaglówek. Na terenie Niegocina znajduje się tzw. „wyspa miłości” – według legendy wyspę Grajewską zamieszkiwała córka rybaka, która nieszczęśliwie zakochała się w mieszkańcu stałego lądu. Do dziś zakochani każdego roku odwiedzają "wyspę miłości" i wspominają losy bohaterów legendy.

2. Jezioro Nidzkie

Jeśli stronisz od pełnych turystów ośrodków wypoczynkowych i marzysz o chwili ciszy i spokoju, wybierz się nad Jezioro Nidzkie. Na jego terenie obowiązuje zakaz używania silników spalinowych – nie dostrzeżesz motorówek, możesz za to wsłuchać się w odgłosy przyrody.

Jezioro Nidzkie jest wyjątkowo dzikie i nieokiełzane, co z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom natury. W jego okolicy znajduje się leśniczówka, w której swego czasu tworzył Konstanty Ildefons Gałczyński – na zainteresowanych jego twórczością czeka poświęcone pisarzowi muzeum.

3. Jezioro Drawsko

Jezioro Drawsko wyróżnia aż dwanaście wysp – dzięki nim akwen prezentuje się wręcz malowniczo. Jego największą wyspą jest Bielawa, piąta co do wielkości jeziorna wyspa w Polsce.

Jednak, nie tylko za sprawą wysp, Drawsko cieszy się tak ogromną popularnością. Najpiękniejsze jeziora w Polsce często należą do najczystszych – i właśnie tak jest i w tym przypadku. Na terenie województwa zachodniopomorskiego, w którym znajduje się Drawsko, nie sposób znaleźć czystszego jeziora. Dzięki przejrzystej wodzie, kąpanie się w nim to sama przyjemność!

4. Hańcza

Najgłębsze jezioro w Europie Środkowej robi niesamowite wrażenie. Hańcza osiąga nawet 108,5 metra głębności, co może wydawać się zdumiewające. Akwen jest popularny wśród nurków – nie tylko ze względu na wyjątkową głębokość, ale i przejrzystość wody.

Jezioro Hańcza otacza Suwalski Park Krajobrazowy, który warto także warto odwiedzić. Zarówno jezioro, jak i okoliczna przyroda robią ogromne wrażenie – spodobają ci się zwłaszcza, jeśli szukasz kontaktu z naturą i marzysz o spokojnym spędzeniu weekendu.

5. Jezioro Piaseczno

Znajduje się na Pojezierzu Łęczycko-Włodawskim. Może poszczycić się wyjątkowo czystą wodą, czym przyciąga do siebie wielu miłośników pływania i sportów wodnych.

Według legendy na dnie Jeziora Piaseczno znajduje się wrak samolotu Junkers, który podczas drugiej wojny światowej miałby zostać zestrzelony przez partyzantów. Ta historia sprawia, że jezioro wzbudza nie tylko podziw, ale i zaciekawienie – pasjonaci nurkowania marzą o tym, aby odkryć legendarny wrak.

6. Jezioro Solińskie

Jezioro Solińskie sprawdzi się idealnie dla amatorów sportów wodnych. Na jego terenie można popływać nie tylko rowerem wodnym czy kajakiem, ale także żaglówką lub statkiem. Nic dziwnego, że to miejsce cieszy się ogromną popularnością – w sezonie odwiedzają je tłumy.

W pobliżu Jeziora Solińskiego znajdują się miejscowości, w których można się zatrzymać na dłużej. Polecamy to zwłaszcza wszystkim tym, którzy planują spędzić czas nie tylko na wodą, ale również wybrać się w góry. Pobliskie Bieszczady robią wrażenie!

7. Jezioro Łebsko

Kajaki i rowery wodne cię nudzą? Na terenie Jeziora Łebsko możesz poćwiczyć windsurfing lub kitesurfing. To popularne miejsce dla amatorów tych sportów.

Jezioro Łebsko znajduje się w pobliżu nadbałtyckich, ruchomych wydm. Ciekawą propozycją jest przepłynięcie się statkiem, który kursuje po Łebsku – rejsy prowadzą do Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce oraz do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, dzięki którym możesz poznać lokalną historie i spędzić czas nad morzem w zupełnie oryginalny sposób. Na odpoczynek nad jeziorem Łebsko decydują się przede wszystkim ci, którzy pragną odpocząć od tłumów na nadbałtyckich plażach.

8. Jezioro Wigry

Jedno z największych jezior Sulwaszczyzny – jezioro Wigry. Robi niesamowite wrażenie, nic więc dziwnego, że każdego sezonu przyciąga masę turystów. Niektórzy marzą o odpoczynku i relaksie nad wodą, inni jednak decydują się na żeglugę.

Nie da się zaprzeczyć, że pływanie po Jeziorze Wigry dostarcza wielu wrażeń – jeśli jednak wciąż ci za mało, warto skorzystać z dodatkowych aktywności, które ma do zaoferowania okolica. Rowerowe i piesze szlaki w pobliżu jeziora zachwycają malowniczością, natomiast klasztor Kamedułów może zwrócić uwagę miłośników historii.

9. Jezioro Śniardwy

Przyszedł czas na największe, polskie jezioro. Śniardwy należy do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i jest prawdziwą perełką regionu. Wrażenie robi nie tylko jego rozległa powierzchnia czy czystość wody, ale i otaczająca akwen przyroda. Jezioro należy do Mazurskiego Parku Krajobrazowego, który często wymienia się w zestawieniach na najpiękniejsze miejsca w Polsce – i to nie bez powodu.

Niestety, ze względu na zmienność ukształtowania dna, żegluga po jeziorze Śniardy nie należy do najłatwiejszych. Momentami płytkie i kamieniste dno utrudnia uprawianie sportów wodnych.

10. Jezioro Okonińskie

Znajdujące się na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego jezioro nie należy do najpopularniejszych. Mimo to, wzbudza nieustanny podziw – wygląda malowniczo.

Podczas letnich miesięcy wielu przyjezdnych korzysta z okolicznych plaż, natomiast jesienią najczęściej udają się na grzybobranie do pobliskich lasów. To na tyle popularna aktywność wśród wczasowiczów, że większość ośrodków wypoczynkowych, które funkcjonują w pobliżu, udostępniają... suszarnie grzybów. Kameralna atmosfera Okonińskiego może okazać się tym, czego potrzebujesz.

11. Jezioro Pile

Jezioro Pile przede wszystkim wzbudzi entuzjazm nurków. Wszystko ze względu na las, który znalazł się pod powierzchnią wody. Jak do tego doszło? Materiały wybuchowe, pozostawione przez radzieckie wojska, zatopiły jedną z wysp jeziornych. To sprawiło, że pod wodą znalazła się leśna gęstwina, przyciągająca fanów nurkowania. 

Jednak, nie tylko osoby, które uwielbiają nurkować, zachwycą się jeziorem Pile. Malowniczy akwen przyciąga także turystów, którzy chcą po prostu odprężyć się, podziwiając przepiękne widoki.

12. Jezioro Czorsztyńskie

Odwiedziłaś już najpiękniejsze zamki w Polsce? Jeśli tak, jezioro Czorsztyńskie z pewnością nie jest ci obce! Znajduje się w pobliżu zamku w Niedzicy i razem z nim jest największą turystyczną atrakcją regionu.

Chociaż Jezioro Czorsztyńskie powstało przede wszystkim po to, aby chronić okolicznych mieszkańców przed powodziami, obecnie postrzega się je przede wszystkim jako punkt rekreacyjny. Wygląda piękne, zwłaszcza w połączeniu z otaczającą akwen przyrodą.

13. Jeziorak

Kolejny mazurski akwen, który zachwyca. Cieszy się nieco mniejszą popularnością od wymienionych wcześniej mazurskich jezior, dzięki temu świetnie się sprawdzi tym, którzy chcą uciec od turystycznego gwaru.

Jeziorak to najdłuższe jezioro w Polsce. Na jego linii brzegowej można znaleźć zarówno atrakcje dla przyjezdnych, ośrodki wypoczynkowe czy bary, jak i zaciszne, pozbawione tłumów miejsca. A na tych, którzy marzą o prawdziwej ciszy i samotności, czeka aż 16 jeziornych wysp.

14. Wdzydze

Należące to krainy tysiąca jezior Wdzydze robi wrażenie na przyjezdnych. Jest dość rozległe, wyjątkowo czyste i głębokie. Posiada osiem jeziornych wysp.

Nie sposób nie odwiedzić jeziora Wdzydze przy okazji wizyty na Kaszubach. Razem z najstarszym w Polsce skansenem – Kaszubskim Parku Etnograficznym – stanowi wręcz wizytówkę regionu. Turyści spędzają czas nie tylko pływając w jeziorze, ale także spacerując po pięknych, okolicznych lasach.

15. Jezioro Łagowskie

Nie wszystkie ładne jeziora w Polsce szczycą się wyjątkową powierzchnią – Jezioro Łagowskie jest dość niewielkie, a mimo to ma wielu miłośników. Zachwyca zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się stacjonować w Łagowie, niewielkiej miejscowości, która znajduje się na przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami – Łagowskim oraz Trześniowskim. Rozciągający się widok – na przykład z baszty zabytkowego zamku, który często zwiedzany jest przez turystów – wzbudza podziw.

Podobnie, jak Łagowski Park Krajobrazowy, który znajduje się w okolicy. Miłośnicy sportów wodnych oraz pięknej przyrody będą usatysfakcjonowani!