Pisaliśmy Wam już o najpiękniejszych bibliotekach. Dziś przyszedł czas na księgarnię. Zdecydowanie najpiękniejszą okrzyknięto tę w Buenos Aires, zlokalizowaną w budynku dawnego teatru Grand Splendid. Sieć księgarni El Ateneo kupiła zrujnowany budynek i w 2007 roku przywróciła mu dawną świetność. 

Grand Splendid wybudowano w 1919. Początkowo mieścił się tu teatr, później w latach powojennych kino. Teraz można tutaj kupić książki, a wybór jest przeogromny i imponujący. Na powierzchni około 2 tysięcy metrów kwadratowych regały wypełnione klasyką i nowościami wydawniczymi wręcz uginają się pod ciężarem dostępnych egzemplarzy. Zmęczony lekturą wzrok klienci mogą poderwać w górę - warto! Na suficie pieczołowicie odrestaurowano bowiem freski i dekoracyjne gzymsy oraz rozety. Są też płaskorzeźby, złote sztukaterie i zdobione, mosiężne kinkiety. Nowi właściciele zachowali scenę wraz z pluszową kurtyną. Na niej umieszczono nastrojową kawiarenkę. 

Czytaj także: Księgarnia Gucci Wooster w Nowym Jorku

Całość robi naprawdę oszałamiające wrażenie nie tylko na molach książkowych. Nic dziwnego, że księgarnia stała się jedną z atrakcji turystycznych Argentyny. Odwiedza ją ponad milion turystów rocznie.