Jak wyglądają najładniejsze domy na świecie? Poznaj prawdziwe architektoniczne perełki – zebraliśmy zarówno minimalistyczne, jak i zupełnie ekstrawaganckie projekty.

Najciekawsze domy świata zdobywają nagrody i światowe uznanie na wielu konkursach poświęconych architekturze. Pośród 10 najładniejszych domów, które wybraliśmy, aż 3 z nich znajdują się w Polsce – są to projekty docenione przez uznanych jurorów. Jak ci się podobają?

Najładniejsze domy na świecie – niesamowite projekty

Światowa architektura bez wątpienia zaskakuje – chociaż minimalizm i szkło zdają się dominować, nie da się ukryć, że każdy z zaprezentowanych projektów charakteryzuje się oryginalnością. Co równie istotne, nie wszystkie spośród najładniejszych domów na świecie posiadają ogromną powierzchnię – jeden z budynków, który znalazł się w naszym zestawieniu, został zaprojektowany z myślą o zaledwie jednym mieszkańcu!

Cechą wspólną wielu projektów zebranych w rankingu jest skupienie się na otaczającej budynek naturze. Wielu architektów dąży do tego, aby powstały budynek nie ingerował w przyrodę, a co więcej – czerpał z niej, uzupełniaj ją i z nią współegzystował. Co sądzisz o takim podejściu? Jak to wygląda w praktyce? Sprawdź, który z najpiękniejszych domów na świecie wywrze na tobie największe wrażenie.

1. Małopolska Chata Podcieniowa, projekt BXBstudio

Według międzynarodowego konkursu Global Architecture & Design Awards 2021 najpiękniejszym domem na świecie jest willa, która znajduje się… w Polsce!

Czym budynek się wyróżnia? Jak tłumaczą architekci odpowiedzialni za zwycięski projekt: Małopolska Chata Podcieniowa to dom designerski, ale jednocześnie trwały i ponadczasowy, bo zakorzeniony w tradycji. Wierzymy w BXB studio, że dzięki temu jest on czymś więcej niż tylko nowoczesnym budynkiem”. Połączenie tradycji z nowoczesnością okazało się strzałem w dziesiątkę.

Dom robi niesamowite wrażenie także za sprawą malowniczej działki, na której się znajduje. Otwarta, przeszklona przestrzeń, dzięki której domownicy mogą podziwiać piękny widok, z pewnością dodaje całości przytulnego charakteru. 

2. Dom Chmura, projekt McBride Charles Ryan

Dom w kształcie chmury? Pomysł może wydać się surrealistyczny, tymczasem dzięki wyjątkowej architektonicznej wyobraźni ten ekscentryczny pomysł został wprowadzony w życie. Dom przypominający chmurę można zobaczyć w Australii.

Co ciekawe, od ulicy budynek prezentuje się niepozornie – niczym nie wyróżnia się spośród sąsiadujących domów. Dlatego też mógł zostać wybudowany na zwyczajnym osiedlu, jakich setki w okolicy.

Jednak, gdy tylko spojrzymy na budynek z ogrodu, możemy dostrzec opływowe kształty, układające się w kształt chmury. Elementy, które ją tworzą, zostały nadbudowane na istniejącym już wcześniej typowym, jednorodzinnym domu. Rozbudowano go w doprawdy niecodzienny sposób – dzięki „chmurze” dom zyskał dodatkową strefę dzienną i powiększył swoją powierzchnię.

Całość nie tylko zachwyca oryginalnym konceptem, ale i subtelnym połączeniem drewna i szkła – dom zarówno nawiązuje do tradycji, jak i nowoczesności. Modernistyczna wydaje się zwłaszcza, utrzymana w głębokiej czerwieni, część jadalna.

3. From the Garden House, projekt KWK Promes Robert Konieczny

Kolejny polski projekt, który zdobył uznanie na całym świecie! Budynek From the Garden House wygrał konkurs Archello BEST OF 2021. Jeden z najpiękniejszych domów na świecie powstał w nietypowych warunkach.

Zwykle najpierw wznosi się budynek, a dopiero potem planuje ogród. W tym przypadku było inaczej – „Rozległy ogród był dla nas elementem zastanym, na który mieliśmy minimalny wpływ, dlatego potraktowaliśmy go jak element naturalny, którego się nie wybiera. Stąd nazwa projektu, bo z ogrodu ten dom wynika” wyjaśniają architekci.

Bez wątpienia stworzenie tak niesamowitego projektu i jednoczesne nienaruszenie ogrodu stanowiło wyzwanie. Jednak, polscy architekci z pewnością mu sprostali – przepiękny dom zachwyca nie tylko oryginalnym designem, ale i praktycznymi rozwiązaniami. Budynek czerpie energię z alternatywnych źródeł – stanowi niemalże samowystarczalny organizm.

4. Shaw House, projekt Patkau Architects

Znajdujący się w Kanadzie Shaw House to prawdziwa willa marzeń dla minimalistów. Na wskroś prosty, pozbawiony wielu dodatkowych elementów budynek wydaje się wręcz ascetyczny.

Jednak, takie wrażenie sprawia tylko jego widok z zewnątrz. W środku nie brak ekstrawagancji – na dachu domu znajduje się przeszklony basen. Dno basenu jest jednocześnie sufitem w korytarzu domu, dzięki czemu możesz z zachwytem spoglądać na pływających ludzi czy też zachwycać się światłem, które – przepuszczone przez wodę – tworzy niesamowity efekt.

Co interesujące, ten wyjątkowy budynek został stworzony z myślą o… jednym domowniku. Nie da się ukryć, byłaby to wyjątkowa kawalerka.

5. Stacking Green House, projekt Vo Trong Nghia Architects

Znajdujący się w Wietnamie budynek zachwyca swoją oryginalnością, a zarazem jest prosty i nieprzekombinowany. Dom niemalże w całości jest utrzymany w bieli, świetnie kontrastującą z bogatą roślinnością, która stała się nieodzowną częścią projektu. Jak to możliwe? Pomiędzy kondygnacjami umieszczono rośliny, przy czym zadbano o to, aby mogły swobodnie się rozrastać. 

Gęsta, bogata roślinność nie tylko pełni funkcje estetyczne – dzięki niej powietrze zostaje oczyszczone. Co więcej, rośliny chronią przed promieniami słonecznymi i hałasem, co w tak gęsto zaludnionym mieście jak Wietnam, staje się wyjątkowo istotne.

Stacking Green House to przykład domu, w którym połączono miejski minimalizm z dzikością natury. Efekt zaskakuje!

6. 747 Wing House, projekt David Randall Hertz

Coraz popularniejszy staje się program „Najbardziej niezwykłe domy świata”, który można obejrzeć na platformie Netflix. Architekt Piers Taylor wraz z Caroline Quentin zwiedzają świat i znajdują najbardziej nietypowe, budzące zachwyt budynki.

Projekt 747 Wing House znalazł się w jednym z pierwszych odcinków programu. Nic dziwnego – przyciąga uwagę nie tylko przepięknym, oryginalnym designem. Wyróżnia go coś jeszcze – do budowy domu wykorzystano skrzydła i stery ogonowe Boeinga 747. Ze względu na użycie części samolotu, dom ma wyjątkowo futurystyczny charakter, jednak otaczająca go natura i rozciągający się widok na Malibu świetnie przełamują ten efekt. Jednak, żeby go osiągnąć, potrzeba było nie tylko wiele pracy, ale i pozwoleń – zbudowanie domu z części Boeninga nie było łatwe.

Ultranowoczesne projekty do ciebie nie przemawiają? Sprawdź najpiękniejsze zamki w Polsce i wybierz się na wyjątkową wycieczkę z historią w tle.

7. Open House, projekt XTEN Architecture

Nowoczesna rezydencja znajdująca się na hollywoodzkich wzgórzach robi wyjątkowe wrażenie. Jak sugeruje nazwa, dom jest „otwarty” na wszystko to, co wokół niego. I to dosłownie – właściwie trudno wskazać, gdzie zaczyna się jego wnętrze, a gdzie zewnętrze. Otaczająca go natura wręcz przenika do środka.

Open House zaliczany jest do najpiękniejszych willi świata. Dlaczego? Na dachu budynku znajduje się rozległy basen oraz jacuzzi, z którego można podziwiać przepiękny krajobraz. Budynek bez wątpienia jest luksusowy i na wskroś nowoczesny, chociaż nie brakuje mu uroku – wszystko za sprawą elementów związanych z przyrodą, które znajdują się w każdym pomieszczeniu budynku.

Jeśli marzysz o odpoczynku w podobnie luksusowych wnętrzach – chociaż przez weekend – poznaj najpiękniejsze hotele w Polsce i zaplanuj wyjątkowe wakacje. Zasługujesz na relaks w najlepszych warunkach!

8. Oak Pass House, projekt Walker Workshop

Kolejny budynek, w którym skupiono się na ukazaniu koegzystencji z naturą. Jednym z największych walorów domu Oak Pass House jest… rosnący w pobliżu dąb. Rozłożyste gałęzie wielkiego, majestatycznego drzewa odbijają się w pobliskim basenie, co tworzy niesamowity efekt.

I tym razem, podczas projektowania wzięto pod uwagę rosnącą na działce naturę. Dom, który powstał, w pełni dostosowuje się do ukształtowania terenu i w żaden sposób nie narusza krajobrazu.

Natura przepięknie komponuje się z przeszklonym, minimalistycznym projektem. Budynek, chociaż przyjmuje kształt bryły i bez wątpienia ma nowoczesny charakter, jednocześnie jest wyjątkowo przytulny.

9. Arka Koniecznego, KWK Promes Robert Konieczny

Kolejny projekt architekta Roberta Koniecznego i tym samym następny, znajdujący się w Polsce budynek, który otrzymał miano najpiękniejszego domu na świecie. W 2017 roku projekt wygrał prestiżowy konkurs Design Awards oraz został uznany za najlepszy budynek świata na World Architecture Festival.

Bez wątpienia „Arka” jest oryginalnym projektem – dom wygląda tak, jak gdyby wisiał w powietrzu. Podtrzymują go ukryte pale, co sprawia, że tak właściwie budynek jest mostem. Pomiędzy palami może przepływać deszcz czy zgromadzony na zboczu gór topniejący śnieg. Surowy, nowoczesny budynek otacza piękna, beskidzka natura, którą można podziwiać z długiego tarasu lub przeszklonego salonu.

Co istotne, niesamowita estetyka projektu łączy się z funkcjonalnością. Jak podkreśla twórca Arki, zadbano o bezpieczeństwo domowników – do budynku prowadzi platforma działająca niczym „most zwodzony”, co sprawia, że nieproszeni goście nie mają możliwości dostania się do środka.

10. Andrew Road Singapur, projekt A D Lab

Wymarzona willa dla miłośników nowoczesnych rozwiązań. Pełna skosów bryła wydaje się ekscentryczna, choć zgaszone kolory delikatnie łagodzą pełen ekspresyjności i dynamizmu efekt.

Rezydencja znajduje się w miejscu, w którym trudno o ciszę i spokój – właśnie dlatego część sypialnia znajduje się… pod ziemią. Dzięki temu rozwiązaniu zapewniono domownikom jak najwięcej intymności i prywatności. Widać więc, że nawet najładniejsze domy na świecie nie są pozbawione funkcjonalności – architekci zadbali o to, aby odpowiedzieć na potrzeby domowników.

Podświetlony basen i liczne przeszklenia nie tylko świetnie się prezentują, ale również dodają całości luksusu. I w tym przypadku nie brak natury – bogata roślinność świetnie komponuje się z minimalistycznym stylem budynku.