Nagroda Pritzkera (Pritzker Architecture Prize) 2021 przyznana. W tym roku to najwyższe wyróżnienie w świecie architektury zdobyli Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal (pracownia Lacaton & Vassal architectes). Projekt duetu, o którym było ostatnio głośno? Bez wątpienia renowacja bloków socjalnych w Bordeaux (nagroda Miesa van der Rohe  w roku 2019) i w Paryżu. Budynki poddano modernizacji, wymieniono sfatygowane instalacje, mieszkania zyskały przeszklone loggie. Do tego mieszkańcy nie musieli się wyprowadzać na czas trwającego trzy tygodnie remontu, a czynsze nie wzrosły. Inne słynne projekty to szkoła architektury École Nationale Supérieure d’Architecture de Nantes, Dom Cap Ferret, 14 domów socjalnych dla Cité Manifeste, budynek mieszkalno-biurowy w Chêne-Bourg.

Anne Lacaton urodziła się we Francji w 1955 roku. Ukończyła Wydział Architektury w Bordeaux w 1980 roku. Jean Philippe Vassal urodził się w Casablance w Maroku w 1954. Jest także absolwentem Wydziału Architektury w Bordeaux. To właśnie tam poznał Anne. W latach 80 Jean Philippe pracował jako urbanista w Afryce. „Nasza praca polega na rozwiązywaniu ograniczeń i problemów oraz znajdowaniu funkcjonalnej przestrzeni, która rodzi emocje i uczucia. Na końcu tego procesu i całego wysiłku musi być lekkość i prostota [...].”- wyjaśnia Vassal.

Przypominamy, że nagrodę Pritzkera ufundował Jay A. Pritzker wraz ze swoją żoną Cindy w 1979 roku. Jest ona przyznawana corocznie żyjącym architektom, którzy mają znaczący wkład w rozwój środowiska człowieka.