Dobry sen to fundament pozytywnego samopoczucia i klucz do zdrowia. Śpiąc, pozwalasz organizmowi i psychice zregenerować się po całym dniu aktywności. Połowę sukcesu na drodze do najwyższej jakości wypoczynku stanowi materac. Najlepiej taki, który dobrany jest do indywidualnych potrzeb każdego z nas.


fot. DORMEO materac Ergo Comfort

Jaki materac wybrać? Poznaj najważniejsze kryteria

Najważniejsze, by materac był dopasowany do kształtu ciała, wagi, a także pozycji, w której zwykle sypiasz. Właściwie dobrany pozwoli rozluźnić ciało i nie będzie powodował dyskomfortu, w postaci chociażby bólu stawów i mięśni. Da odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i naładuje energią na cały dzień. Tutaj wkracza element zaskoczenia - nie zawsze najtwardszy materac będzie tym, który najlepiej poradzi sobie z utrzymaniem pleców w zdrowej pozycji. Twardość powinna iść w parze z elastycznością, która pozwoli materacowi dopasować się do geometrii ciała.

Brzmi skomplikowanie? Niekoniecznie! Poniżej poznasz najważniejsze aspekty pomocne przy podejmowaniu decyzji, jaki materac wybrać. Dzięki nim wybór tego idealnego będzie już tylko formalnością.

Podpierający rdzeń materaca

Wybierając „materac idealny”, najpierw weźmy pod uwagę twardość jego rdzenia. Czym właściwie jest? Rdzeń to element, który znajduje się wewnątrz pokrowca materaca. Może być wykonany z przeróżnych materiałów. Od pianek, przez lateks, sprężyny kieszeniowe, aż po sprężyny piankowe. To, na który rodzaj się zdecydujesz, zależy od pożądanego stopnia twardości.

Ważne jest jednak, aby pomimo swojej twardości serce materaca pozostało elastyczne.


fot. DORMEO materac Ergo Comfort

Twardy czy miękki materac? Który jest lepszy?

Wybór twardości rdzenia materaca jest ściśle związany z wagą oraz kształtem ciała. Im większa jest waga ciała oraz im bardziej zaawansowane są jego kształty, tym twardszy i bardziej elastyczny musi być środek materaca. W praktyce oznacza to, że osoby lekkie o prostej geometrii ciała sięgać będą po mniej podpierające rdzenie, niż osoby cięższe o ciele w kształcie klepsydry.

Miękka warstwa komfortu

Drugim, równie ważnym czynnikiem jest komfort materaca. I nie chodzi tylko o miękkość i ogólną wygodę, lecz o całą warstwę komfortu znajdującą się wewnątrz pokrowca lub w górnej warstwie jego rdzenia. Do wyboru masz te zbudowane z tekstylnych wypełnień bądź pianek poliuretanowych z efektem pamięci kształtu. To właśnie one mają za zadanie chronić ciało przed szkodliwym naciskiem, który bardzo często powoduje ból mięśni, kości, stawów, a tym samym sprawia, że rano zamiast pełni sił odczuwasz zmęczenie i dolegliwości bólowe.

Warstwę komfortu dobieraj ściśle do geometrii ciała, jego wagi oraz pozycji snu. Im większa waga ciała i im bardziej rozbudowana jego geometria, tym grubsza i bardziej miękka powinna być warstwa komfortu. Ważną rolę gra także pozycja, w której śpisz - osoby śpiące na boku są najbardziej narażone na nacisk.


fot. DORMEO materac Imemory S Plus 

Jaki materac wybrać? Krótki przewodnik po rodzajach materacy

Na rynku znajdziemy materace, które różnią się od siebie nie tylko stopniem twardości i grubości, ale także rodzajem wykorzystanego do ich produkcji materiału.

Materac piankowy

Materac piankowy, czyli taki wykonany z pianki poliuretanowej wyróżnia się właściwościami hipoalergicznymi. Doskonale sprawdzi się zatem w sypialniach osób podatnych na uczulenia. Ponadto materac piankowy jest elastyczny, wytrzymały i świetnie dopasowuje się do ciała, dzięki czemu zapewnia podparcie w każdym jego punkcie. W zależności od gęstości pianki materac może mieć różny stopień twardości. Materace piankowe zostały stworzone  z myślą o osobach lekkich i średnio ciężkich.

Materac termoelastyczny

Jeśli szukasz materaca, który pod wpływem temperatury i nacisku ciała dopasowuje się do jego kształtu, wybierz miękki materac termoelastyczny wykonany z pianki z efektem pamięci kształtu.

Materac lateksowy

Materace z pianki lateksowej to połączenie solidnego podparcia kręgosłupa i przytulnego komfortu dla ciała, które sprawia, że chciałoby się spędzić w łóżku kilka godzin więcej, niż podpowiada zdrowy rozsądek. Mają jeszcze jedną zaletę - w przeciwieństwie do materacy ze sprężyn bonellowych nie przenoszą drgań, dzięki czemu są idealnym rozwiązaniem dla śpiących razem par. Dobrze wyśpią się na nim osoby o różnej wadze ciała.


fot. DORMEO materac Lux

Materac kieszeniowy

Materace kieszeniowe są zbudowane na bazie technologii specjalnych sprężyn, które zostały zamknięte w osobnych tekstylnych kieszonkach. Efekt? Każda z nich pracuje indywidualnie, dzięki czemu materac zawsze jest perfekcyjnie dopasowany do ciała oraz pozycji, w której śpicie. Materac kieszeniowy to wariant dla osób potrzebujących maksymalnego podparcia, często polecany osobom średnio ciężkim oraz ciężkim.

Wyjątkową odmianą materacy sprężynowych są te, które zostały wyposażone w technologię sprężyn piankowych o budowie przypominającej plaster miodu – Octaspring® opatentowaną przez Dormeo. To rozwiązanie jest najbardziej uniwersalne, ponieważ łączy w sobie wszystkie zalety materacy kieszeniowych, piankowych oraz termoelastycznych.

Materac dla dwojga - podwójne wyzwanie?

Wiele osób zastanawia się, jaki materac wybrać, jednak gdy w grę wchodzi materac dla par, wyzwanie staje się jeszcze większe. Często pary, które mają inne preferencje pod względem twardości powierzchni snu decydują się na zakup dwóch różnych materacy i włożenie ich w jedną ramę łóżka. W rezultacie tworzy się szczelina, która jest niewygodna i niepraktyczna. Lepszym rozwiązaniem jest materac partnerski wyposażony w dwa rdzenie, które można dowolnie obracać. Są umieszczone w jednym pokrowcu i mają taką samą wysokość. To również odpowiedni materac dla dwóch osób o różnej wadze. Powód: taki materac dla par nie przenosi ruchów, więc raz na zawsze zapomnisz o wybudzaniu w nocy z powodu wiercącego się partnera. Tego rodzaju materace partnerskie znajdziesz na przykład wśród propozycji Dormeo.

Przetestuj materac za darmo!

Jeśli nadal nie jesteś pewny, jaki materac będzie dla Ciebie odpowiedni, skorzystaj z konsultacji u eksperta. Jeśli po zapoznaniu się z naszym poradnikiem i rozmowie z doradcą nadal nie uda Ci się wybrać idealnego materaca, na stronie dormeo.pl możesz zamówić wybrany model i wypróbować go w domu!