Ten kościół wybudowany w 1884 roku w holenderskim mieście Vught od dawna nie był już używany jako budowla sakralna. Budynek przez lata stał opuszczony i zamknięty. Nową rolę znalazły dla niego lokalne władze z pomocą architektów z pracowni Molenaar & Bol & vanDillen. Od 2018 w tym miejscu pod nazwą DePetrus funkcjonują z powodzeniem muzeum i biblioteka. Dawny Kościół pełni też rolę centrum kulturalnego. 

Biblioteka w dawnym kościele

Projekt Molenaar & Bol & vanDillen na szczęście nie zakładał ingerowania w zabytkową konstrukcję czy zmianę architektonicznych detali. Dlatego także dziś ściany i strop wnętrza zdobią wykusze, kamienne kolumny czy gzymsy.  Wzrok wciąż przyciągają sklepienia krzyżowo-żebrowe, freski ze scenami z Nowego Testamentu, ozdobne witraże i ogromne żyrandole. Przestrzeń wypełniają też swoimi kolorami okładki tysięcy książek ustawionych na regałach. Są też stoliki i fotele dla czytelników pragnących zanurzyć się w lekturze na miejscu.

Hotel w budynku starego kościoła 

Akustyka w dużych przestrzeniach

Architekci musieli jednak popracować nad akustyką tej przestrzeni. Pogłos, który w kościołach jest zaletą (wiedzą o tym na pewno fani muzyki organowej) w bibliotece bywa rzeczą niekoniecznie pożądaną. Projektanci ze względu na rodzaj budynku i jego wyjątkową architekturę zdecydowali się na użycie innowacyjnego rozwiązania - gładkich, akustycznych sufitów Eleganza firmy Knauf Ceiling Solutions. Znalazły się one na specjalnie dobudowanej antresoli. Konstrukcja jest wielofunkcyjna. Przede wszystkim daje dodatkową przestrzeń (tu ulokowano sale konferencyjne). Użycie na stropach dobudowanej kondygnacji  monolitycznych sufitów Eleganza pozwoliło uzyskać przyjazne dla pracowników i użytkowników instytucji parametry akustyki we wnętrzu. Co więcej gładka, biała powierzchnia sufitu poprzez wysoki współczynnik odbicia światła pomaga doświetlić wnętrze, naturalnie ciemne w wielu kościołach. 

PS. Przypominamy, że w elbląskim Kościele św. Ducha aktualnie jest siedziba Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida, a dawny klasztor franciszkanów w Gdańsku to obecnie część Muzeum Narodowego.

Tutaj znajdziecie 10 najpiękniejszych bibliotek na świecie.