ORP Błyskawica

Majestatyczna sylwetka ORP "Błyskawica" (114 metrów długości!) rzuca się w oczy wszystkim odwiedzającym port w Gdyni. Polski niszczyciel do służby w Marynarce Wojennej trafił w 1937 roku. Okręt był uczestnikiem działań podczas II wojny światowej, brał udział w ewakuacji Dunkierki i bitwie o Atlantyk. Po wojnie służył jako jednostka szkoleniowa. Od roku 1976 stał się muzeum "na wodzie". 3 października, po 86 latach od chrztu na ORP Błyskawica, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni uroczyście zaprezentowało mural mu poświęcony. Malunek powstał na ścianie budynku przy ulicy Abrahama 71. Jego projekt powstał dzięki zaangażowaniu Muzeum Marynarki Wojennej, Wydziału Kultury Miasta Gdyni i Stowarzyszeniu Traffic Design. 

Mural od Traffic Design i Wakeuptime

Na malunku o wymiarach 23x13 metrów widzimy Błyskawicę, polską banderę, elementy wyposażenia okrętu i przełomowe  daty w jego historii. Okręt wygląda na precyzyjnie wyrysowany przez kreślarza projekt techniczny. Za projekt muralu odpowiadają eksperci z Traffic Design. Realizacją zajęli się artyści z Wakeuptime. Farby ufundowała firma Teknos.
- Mieliśmy dużą wolność w projektowaniu, dlatego też zdecydowaliśmy się na formułę mocno odpowiadającą temu, co staramy się robić w mieście. W efekcie powstał mural, który wpisuje się w architekturę, podkreśla walory okolicy, wpasowuje się w kształt budynku, a także współgra z modernistycznym charakterem miasta – podkreśla Michał Lech ze stowarzyszenia Traffic Design.