Monstera to kwiat, który od kilku sezonów utrzymuje się w czołówce najpopularniejszych roślin doniczkowych. Wypielęgnowane egzemplarze szybko rosną i cieszą oko swoich właścicieli palczastymi, dużymi liśćmi. Wśród miłośników żywej zieleni w domach i kolekcjonerów roślin przedmiotem pożądania jest teraz Monstera Variegata (Monstera Deliciosa Variegata). To rzadsza odmiana dobrze znanej monstery. Jej cechą szczególną są mozaikowate, kremowo-białe wybarwienia na zielonych liściach. Czasami nawet cały liść jest w kolorze kremowym. 

Monstera Variegata - jak dbać o tę roślinę?

Monstera Variegata nie jest bardziej wymagająca od zwykłej Monstery. Potrzebuje jedynie nieco więcej światła, aby liście wybarwiały się w ciekawy sposób. Nie oznacza to jednak, że Monstera Variegata może stać w pełnym słońcu. To roślina, która preferuje rozproszone źródło światła (idealnie wystawa wschodnia). Roślina lubi temperaturę pokojową około 21-25 stopni, nie lubi za to przeciągów. Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt zimno to na liściach najprawdopodobniej pojawią się brunatne plamy. Monstera Variegata lubi przepustowe podłoże, dobrze poczuje się w ziemi z dodatkiem torfu i perlitu. Mimo najlepszej pielęgnacji Monstera Variegata może "pójść w regres" - zacząć wytwarzać tylko zielone liście. Wtedy najlepiej odciąć ten fragment tuż za węzłem i poczekać na kolejne listki. 

Monstera Variegata - podlewanie i wilgotność powietrza

Ten rodzaj monstery lubi regularne podlewanie. Zimą raz w tygodniu, latem może to być dwa razy w tygodniu (od czasu do czasu z dodatkiem płynnego nawozu humusowego). Bardzo ważna jest wilgotność powietrza. Monstera Variegata pochodzi z Ameryki Południowej i lubi wilgoć. Donicę można ustawić na podstawce wypełnionej keramzytem i odrobiną wody. Dobrze jest stawiać w jej pobliżu nawilżacz powietrza, wtedy roślinka odwdzięczy się pięknym wyglądem.

Monstera Variegata - przesadzanie i rozmnażanie

Variegatę podobnie jak zwykłą Monsterę przesadzamy raz do roku, na wiosnę. Należy użyć większej doniczki. Dobrze jest też przy tej okazji sprawdzić stan korzeni. Jak najłatwiej rozmnożyć ten kwiat? Z sadzonki wierzchołkowej. Należy wsadzić ją do wody i cierpliwie poczekać aż sadzonka wypuści korzenie. Im więcej białego wybarwienia na pędzie tym większa szansa, że roślina będzie miała w przyszłości dużo jasnych wybarwień. 

Monstera Variegata - gdzie kupić?

Monstera Variegata jest rośliną rzadką, a więc trudno dostępną. Raczej nie kupimy jej w popularnych sieciówkach (choć legendy głoszą, że i tam czasami wśród zielonych monster zdarzają się te bogato wybarwione). Monsterę Variegata kupicie w sieci (sklepy online z roślinami, grupy hodowców na facebooku) lub od prywatnych hodowców. Sadzonki nie należą niestety do najtańszych. Trzeba za nie zapłacić od 150 do nawet 900 złotych (w zależności od wielkości i wybarwienia).