Monstera to chyba obecnie najmodniejszy kwiat doniczkowy. Dekoracyjne, duże liście naprawdę zachwycają swoją urodą. Jak dbać o monsterę? 

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

To roślina występująca naturalnie w Ameryce Południowej - od Meksyku po Panamę. Ma ogromne, ciemnozielone liście. Młode mają sercowaty kształt. W miarę wzrostu liście nabierają głębokich, charakterystycznych wycięć w swojej strukturze. To bardzo dekoracyjny element tej rośliny (najcenniejsze egzemplarze to odmiana Variegata, z białymi plamami na liściach, sadzonka takiego egzemplarza kosztuje nawet kilkaset złotych ). Monstera w warunkach domowych kwitnie raczej rzadko. Po przekwitnięciu wydaje stożkowate owoce, które smakują jak połączenia ananasa z bananem. Nie zaleca się jednak ich spożywania, gdyż podrażniają błony śluzowe. Kwiat jest pnączem, ma dość widoczne korzenie powietrzne.

Monstera - jak pielęgnować?

Na szczęście monstera to kwiat dość łatwy w uprawie i przy właściwej pielęgnacji naprawdę długowieczny. Raz do roku, na wiosnę najlepiej monsterę przesadzić do większej doniczki. W domowych warunkach pnącze dorasta nawet do trzech metrów wysokości. Dużą roślinę warto wesprzeć specjalną drabinką albo podpórką - kijkiem. Monstera lubi stanowisko w półcieniu i temperaturę pokojową. Zbyt mocne promienie słoneczne mogą poparzyć jej liście i spowodować odbarwienia. Nie można stawiać jej w przeciągu. Jeśli roślinie będzie za zimno na liściach pojawią się brunatne plamy. 

Monstera - ziemia i podlewanie

Monstera najlepiej poczuje się w ziemi z dodatkiem torfu. Gleba musi być przepuszczalna, więc doniczkę warto wyłożyć też odrobiną keramzytu. Monsterę podlewa się raz w tygodniu latem, a zimą raz na dwa tygodnie. Regularnie spryskuje się za to liście - kwiat lubi wilgotne powietrze. Niektórzy hodowcy monster włączają w ich pobliżu nawilżacz powietrza, aby zapewnić roślinom optymalne warunki rozwoju. Raz na jakiś czas z liści monstery ściera się delikatnie kurz. Nabłyszczacz stosuje się nie częściej niż raz na dwa miesiące. Z podobną częstotliwością nawozi się roślinę.

Monstera - rozmnażanie

Najłatwiej rozmnożyć monsterę z sadzonki wierzchołkowej. Należy wsadzić ją do wody i poczekać aż wypuści korzenie. Roślina wypuszcza też sadzonki boczne. Je także można przygotować do przesadzenia trzymając przez około tydzień w wodzie lub używając ukorzeniacza. 

Monstera - gdzie kupić ten doniczkowy kwiat?

Ze względu na popularność monsterę można kupić obecnie w wielu kwiaciarniach i na kwiatowych giełdach. Kwiaty bywają w Leroy Merlin, IKEA, w Carrefour i Biedronce. Sadzonkę można też zamówić w internecie. Cena za doniczkę w zależności od wielkości rośliny to około 19-100 zł. Za małą roślinkę odmiany Variegata (o biało-zielonym, pstrym ubarwieniu) zapłacimy około 400-500zł.