Monstera to chyba obecnie najmodniejszy kwiat doniczkowy. Jak o niego dbać? 

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

To roślina występująca naturalnie w Ameryce Południowej - od Meksyku po Panamę. Ma ogromne, ciemnozielone liście, które w miarę wzrostu nabierają głębokich wycięć w swojej strukturze. To bardzo dekoracyjny element. Monstera w warunkach domowych kwitnie raczej rzadko. Po przekwitnięciu wydaje stożkowate owoce, które smakują jak połączenia ananasa z bananem. Nie zaleca się jednak ich spożywania, gdyż podrażniają błony śluzowe. Kwiat jest pnączem, ma dość widoczne korzenie powietrzne.

Monstera - jak pielęgnować?

Na szczęście monstera to kwiat dość łatwy w uprawie. Raz do roku na wiosnę najlepiej monsterę przesadzić do większej doniczki. W domowych warunkach pnącze dorasta nawet do trzech metrów wysokości. Dużą roślinę warto wesprzeć specjalną drabinką albo podpórką kijkiem. Monstera lubi stanowisko w półcieniu i temperaturę pokojową. Zbyt mocne promienie słoneczne mogą poparzyć jej liście i spowodować odbarwienia. Nie można stawiać jej w przeciągu. 

Monstera - ziemia i podlewanie

Monstera najlepiej poczuje się w ziemi z dodatkiem torfu. Gleba musi być przepuszczalna, więc doniczkę warto wyłożyć też odrobiną keramzytu. Monsterę podlewa się raz w tygodniu latem, a zimą raz na dwa tygodnie. Regularnie spryskuje się za to liście - kwiat lubi wilgotne powietrze. Raz na jakiś czas z liście ściera się delikatnie kurz. Nabłyszczacz stosuje się nie częściej niż raz na dwa miesiące. Z podobną częstotliwością nawozi się roślinę.

Monstera - rozmnażanie

Najłatwiej rozmnożyć monsterę z sadzonki wierzchołkowej. Należy wsadzić ją do wody i poczekać aż wypuści korzenie. Roślina wypuszcza też sadzonki boczne. Je także można przygotować do przesadzenia trzymając przez około tydzień w wodzie lub używając ukorzeniacza. 

Monstera - gdzie kupić ten doniczkowy kwiat?

Ze względu na popularność monsterę można kupić obecnie w wielu kwiaciarniach i na kwiatowych giełdach. Kwiaty bywają w Leroy Merlin, IKEA, w Carrefour i Biedronce. Sadzonkę można też zamówić w internecie. Cena za doniczkę w zależności od wielkości rośliny to około 19-100 zł.