Rewitalizację dawnych, pofabrycznych obiektów fabryki Poznańskiego w Łodzi należy zaliczyć do udanych. Manufaktura stała się jednym z bardzo charakterystycznych i chętniej odwiedzanych miejsc na mapie miasta. Mamy nadzieję, że to samo stanie się w przypadku dawnych zakładów Polmos zlokalizowanych u zbiegu ulic Kopcińskiego i Piłsudskiego. Już wkrótce na tym terenie ma powstać Monopolis - unikatowy projekt, który połączy w sobie przestrzenie o różnym przeznaczeniu.

Co dokładnie znajdzie się w Monopolis? Inwestor - firma Virako informuje, że poza biurami powstaną tu restauracje, kawiarnie, punkty usługowe, kameralny skwer, zielone tarasy na dachu, muzeum poświęcone historii Monopolu Wódczanego, galeria sztuki, teatr, spa z basenem, klub malucha i przedszkole. Ponadto przestrzeń Monopolis będzie otwarta i przyjazna dla rodzin. Dzieci znajdą tu miejsce do zabawy i rozwoju na warsztatach w klubie dla najmłodszych, a dorośli skorzystają z szerokiej oferty kulturalno-rekreacyjnej.

Projekt Monopolis przygotowała uznana polska pracownia Grupa5 Architekci we współpracy z łódzką pracownią Jerzego Lutomskiego.
Monopolis to miejsce wyjątkowe. Ujmujące skalą i urbanistycznym układem zasługującym na drugie życie. Zachowaliśmy historyczne proporcje zabytkowych budynków, nie ingerowaliśmy w to, co w nich najważniejsze, przybudowami. Dodatkowe powierzchnie biurowe umieściliśmy w nowych bryłach. Historyczna patyna będzie uzupełniona o elegancką współczesność. Biurowy porządek będzie przenikać się z kulturą i aktywną rekreacją.[...] Na najniższej kondygnacji znajduje się wspaniała piwnica. Uznaliśmy, że nie powinna pełnić funkcji zaplecza, magazynu dla części biurowej, ale należy wydobyć ją na zewnątrz. Zaprojektowaliśmy zagłębiony, lecz otwarty pasaż z dwoma poziomami przestrzeni do odpoczynku i spędzania czasu. Pasaż połączyliśmy z parterem inwestycji terenowymi kaskadami, które urządzają i porządkują przestrzeń.  – opowiada Rafał Grzelewski, główny projektant Monopolis.

Inwestycja ma być w całości gotowa w 2020 roku. Już teraz jesteśmy ciekawi efektu prac.