Piękne urządzone wnętrza to często wypadkowa wielu rzeczy: gustu, umiejętności zabawy kolorami i przedmiotami, zasobności portfela, świadomej gry akcesoriami, wreszcie znajomości gorących trendów. Ostatnio pisaliśmy Wam o trendach, które właśnie wychodzą z mody. Dziś piszemy o zjawisku, które aktualnie jest superpopularne. Chodzi o ściany z lamelami i ryflowane fronty mebli. Być może też zauważyliście niedawno zagęszczenie nowych realizacji z tymi właśnie elementami. A może sami zastanawiacie się nad wprowadzeniem takiego właśnie elementu w swoim wnętrzu? Podpowiemy zatem gdzie pasują lamele, jaki jest orientacyjny koszt ich założenia lub ewentualnie jak wykonać je samemu.

Gorący trend -  ściany z lamelami 


Ściany z lamelami sprawiają, że wnętrze wygląda nowocześnie, ale jednocześnie przytulnie i domowo. Lamele pionowe są mocnym akcentem i  nadają charakter całemu wnętrzu (efekt 3D), wpływają też na akustykę (wyciszają mieszkanie). Lamele ścienne to tak naprawdę listwy z drewna lub listwy MDF pokryte fornirem cechujące się sporą wytrzymałością a przy tym elastycznością. Możemy dobrać odpowiednią dla nas grubość lameli w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Poszczególne elementy montażyści przytwierdzają do ściany za pomocą wybranej metody - klejenia superwytrzymałym klejem lub przykręcania śrubą do wcześniej umocowanej listwy montażowej. Oczywiście należy pamiętać o wycięciu odpowiednich otworów na kontakty czy włączniki światła. Za pomocą lameli możemy też świetnie podzielić przestrzeń na strefy, wciąż zachowując jej otwarty charakter (to my decydujemy o odstępach między poszczególnymi listewkami). Zyskujemy w ten sposób ażurowe ścianki. Ściana z lamelową boazerią wyglądają dobrze zarówno we wnętrzach skandynawskich, minimalistycznych, japandi, rustykalnych czy boho, zarówno we wnętrzach prywatnych jak i tych komercyjnych. Pasują zarówno do przedpokoju, sypialni jak i salonu.  Lamele nadają się również do kuchni - wtedy jednak należy kupić listewki odporne na wilgoć i częstą zmianę temperatur.

Zobacz także: 3 wnętrzarskie trendy, które wychodzą z mody

Gorący trend -  ryflowane fronty

Razem z lamelami na ścianach popularne stały się fronty mebli w podobnym klimacie. Ryflowane drzwiczki zabudowy kuchennej, wyspy, szafy w przedpokoju czy komody rtv to teraz prawdziwy hit. Sporo z tych frontów i mebli robiona jest na zamówienie. Stolarze często mozolnie oklejają komody misternie za pomocą drewnianych półwałków. Efekt wart jest zdecydowanie zachodu. Na rynku nie brak też gotowych rozwiązań. Jakiś czas temu swoją kolekcję ryflowanych mebli łazienkowych zaprojektowało Grynasz Studio dla marki Devo. Ryflowane fronty meblowe dynamizują całą bryłę i znacząco dodają jej lekkości. Zgrabnie przełamują monolityczny charakter szafek, pierwszoplanową rolę oddają za to grze światła i cienia. W ten sposób na pierwszy plan wysuwa się forma i głębia koloru. 

Devo

Ściana z lamelami - koszt

Jaki jest koszt położenia lameli? Wszystko zależy od naszej lokalizacji i rodzaju paneli, którego chcemy użyć. Średnio szacuje się, że położenie metra kwadratowego ścianki z listewek o średniej grubości to wydatek około 70 złotych.

Czytaj też: Wnętrze zainspirowane sztuką. Zaglądamy do mieszkania w klimacie lat 60. w Gdańsku

Ściana z lamelami DIY - jak samodzielnie zamontować lamele?

Jak samemu zrobić ścianę z lamelami? Jeśli macie podstawowe narzędzia i do tego lubicie majsterkowanie wszystko powinno się udać. Na początek zaczynamy od dokładnego zdjęcia wymiarów ściany i zaprojektowania układu lameli na wybranej przez nas ścianie. Następnie kupujemy odpowiednie listewki lub nawet cały panel (są już takie rozwiązania dostępne na rynku). Przy pracy bardzo przyda się elektryczna poziomica i ołówek stolarski - pomogą wyznaczyć kąty proste i równiutko osadzić nasze lamele. Listewki przykręcamy do listwy montażowej odpowiednio dobranymi konfirmatami lub kleimy mocnym klejem do zagruntowanej ściany (musi być sucha i równa). Podczas przyklejania używamy dołączonych do zestawu klocków dystansujących. Jeśli nasze lamele tego potrzebują możemy je wcześniej zaimpregnować odpowiednim preparatem do ochrony drewna lub pomalować farbą.   

Zobacz też: 60m2 w Łodzi. Aranżacja mieszkania z niebieską wyspą kuchenną