Kolor ścian w mieszkaniu

Nie od dziś wiadomo, że kolor ścian we wnętrzu potrafi odmienić atmosferę i wystrój całego mieszkania. Warto więc zastanowić się dobrze przed wyborem koloru, by potem nie żałować pochopnie podjętej decyzji. Oczywiście ściany zawsze można przemalować, ale wiąże się to z dodatkowym kosztem i nakładem pracy (przesuwanie mebli). Wybór barwy to wypadkowa wielu czynników: osobistych preferencji, mody i trendów, ale także decyzja podyktowana na przykład wielkością pomieszczenia, jego przeznaczeniem czy doświetleniem. Dziś skupiamy się w zasadzie wyłącznie na modzie i podpowiadamy jakie kolory na ścianach są absolutnymi hitami w tym sezonie. 

 

Modne kolory ścian

Granatowy
Modne kolory ścian ostatnio? To zdecydowanie te ciemne! Po dominacji bieli przyszedł czas na nasycone niebieskości i granaty. O ile pokój nie ma pięciu metrów kwadratowych i malutkiego okienka to granat da nam zachwycający efekt, szczególnie w zestawieniu z jasnym kolorem drewna, mebli lub parkietu. Taki kolor ścian pasuje także do białych mebli. Granatowy to kolor symbolizujący inteligencję, zaufanie, spokój, odpowiedzialność. To także barwa policyjnych i wojskowych mundurów, drylu, porządku. Kojarzy się też z biznesem, być może przez swoją atramentową barwę?  Jedno jest pewne - salonowi czy sypialni nada dostojeństwa i elegancji. Jeśli wszystkie ściany w granatowym kolorze to dla Was za dużo, można zdecydować się tylko na jedną i połączyć ją na przykład z szarościami, beżem lub bielą. 

Zielony
Kolejny modny kolor ścian to zieleń. Odkąd Instytut Pantone wybrał Greenery kolorem roku 2017 zieleni wokół jest całe mnóstwo. Najmodniejsza na ścianach to ta ciemna, butelkowa, ale mile widziane są także odcienie wpadające w turkus, mięta, a także pastelowe, rozmydlone barwy farb. Zieleń na ścianach może wyglądać świeżo, może wyglądać tajemniczo. Na pewno uspokaja i jest wybawieniem dla naszych oczu zmęczonych długim wpatrywaniem się w ekran telefonu lub komputera. Różne odcienie zieleni jako kolory pokoi w mieszkaniu? Brzmi interesująco!

Różowy
Delikatny róż zwany millennial pink to ostatnio przebój kampanii reklamowych i ulubiona barwa domów mody. Pełno go także na Instagramie (wystarczy sprawdzić hashtag #millennialpink). Moda na niego zaczęła się podobno od filmu Wesa Andersona "The Grand Budapest Hotel" i od pojawienia się na rynku różowego Iphone'a. Nic dziwnego, że róż rządzi także na ścianach. Ostatnio pokazywaliśmy kilka wnętrz komercyjnych w tym właśnie kolorze. Dla przypomnienia: NANAN, JEJU, Lui Store, Sketch.  Jeśli marzy się Wam taki właśnie modny kolor na ścianie to wybierzcie odcień plasujący się między różem, łososiowym i brzoskwiniowym. To bedzie strzał w dziesiątkę, nie tylko w sypialni małej księżniczki. Taki róż dobrze komponuje się z szarością, bielą, ale także zdecydowaną, mocną, ciemną zielenią.

Szary
Zarówno ten gołębioszary jak i mocniejszy, grafitowy wciąż jest bardzo modny. Jeśli nie chcecie białych ścian w salonie, kuchni lub sypialni, a wciąż marzy się Wam neutralne tło, to szarość jest dobrym wyborem. W symbolice kolorów szarość to wyciszenie i spokój. W szarościach są także barwy ochronne wielu zwierząt. Ten kolor na ścianach ma ogromną zaletę - doskonale łączy się z innymi barwami. Nie będziecie musieli zastanawiać się, czy aby na pewno pasuje. Po drodze mu bowiem z żółtym, fuksją, czerwonym, granatowym, zielonym, niebieskościami, różem, bielą i czernią. Modne ściany to szare ściany!

Biały
Biel to evergreen wśród kolorów na ścianę. Zawsze wypada dobrze i nigdy na dobrą sprawę nie wychodzi z mody. Niektórzy boją się, że biała ściana łatwo się pobrudzi. Nie jest to do końca prawdą. a nawet jeśli do malowania nie została użyta dobra farba zmywalna, to plamki i kurz łatwo da się ponownie zamalować. Biel jest wdzięcznym tłem kolorowych mebli, dywanów, dla drewna i roślin. Ponadto sprawia, że pomieszczenia wydają się większe, przestronniejsze i czystsze. Modne ściany w salonie czy kuchni mogą więc być białe!

Zerknijcie koniecznie do naszej galerii pełnej najmodniejszych kolorów ścian. Czeka tam na Was duża dawka inspiracji. Macie już swoje typy? Jakie kolory wnętrz lubicie? Jakie kolory na ścianę wybieracie Wy?