Modernistyczną architekturą Gdyni zachwycaliśmy się na naszych łamach już nie raz. Aktualnie gorąco polecamy Wam wystawę w Muzeum Historii Żydów Polskich "Gdynia - Tel Awiw" - sporo tam na ten właśnie temat. Centrum miasta zachwyca swoją zabudową, która przetrwała trudne czasy wojny. Teraz o naszej architektonicznej perełce będą mogli usłyszeć ludzie na całym świecie. Otóż Gdynia Gdynia została właśnie wpisana na listę tentatywną Światowego Dziedzictwa UNESCO. To w zasadzie ostatni krok przed dodaniem tego miejsca na listę zasadniczą.

Wpis na listę każdorazowo poprzedzony jest wieloetapowym procesem. Gdynia kilka procedur szczęśliwie ma już za sobą. Od 2015 roku cieszy się statusem Pomnika Historii RP.
W liście od minister Magdaleny Gawin, Generalnego Konserwatora Zabytków odczytanym podczas konferencji  „Modernizm w Europie, modernizm w Gdyni” na początku października znalazły się takie słowa: Z przyjemnością pragnę Państwa poinformować, że w zeszłym tygodniu wysłałam do Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO w Paryżu wniosek o umieszczenie na niej modernistycznego Śródmieścia Gdyni. Tym samym otworzyliśmy drogę do wpisania założenia urbanistycznego Gdyni na listę UNESCO. Serdecznie gratuluję władzom miasta oraz mieszkańcom Gdyni.

Trzymamy mocno kciuki.