Jak swoje mieszkania projektują architekci?

Kochamy zaglądać do domów architektów. Te wnętrza są zazwyczaj nieoczywiste i pełne odważnych rozwiązań, ciekawej sztuki, dobrych zestawień kolorystycznych a przy okazji funkcjonalnych pomysłów i sztuczek, które od razu mamy ochotę wypróbować u siebie. Byliśmy już między innymi u Przemo Łukasika, Marty Komorowskiej-Koszałki i Bartosza Koszałki z bkm group, wpadliśmy z wirtualną wizytą do mieszkania Anny Koszeli na warszawskim Mokotowie. Dziś mamy okazję zajrzeć w kolejne wyjątkowe miejsce. To mieszkanie w stylu śródziemnomorskim zaprojektowała dla siebie Magdalena Gajda, architektka z Krakowa z pracowni GAJA architektura wnętrz. - Do zaprojektowania takiego wnętrza zainspirowały mnie moje podróże po krajach śródziemnomorskich. Bardzo dobrze czuję się w surowych wnętrzach z miękkimi dodatkami. Mieszkanie urządzone w takim stylu to dla mnie azyl. Wtedy odpoczywam od miejskiego hałasu, wyciszam się i relaksuję - podkreśla Magdalena Gajda.

Czytaj także: Kolekcja Mango Home inspirowana śródziemnomorskim stylem życia

Mieszkanie w stylu śródziemnomorskim - kolorystyka wnętrz

Jakie kolory dominują w mieszkaniu w stylu śródziemnomorskim? Pełno w nim niebieskości (morze, ocean plus błękitne, bezchmurne niebo). Do tego ciepłe odcienie terakoty, żółci, odcieni piaskowego i pomarańczowego (jak gliniane amfory na oliwę i dojrzewające w południowym słońcu cytrusy zerwane prosto z drzewka) plus ewentualnie jako baza porcja obniżającej wysoką temperaturę bieli. Jasne ściany to specyfika południa Europy. Tak właśnie  (z małym dodatkiem kontrastowej czerni) jest w mieszkaniu Magdaleny Gajdy. Przez tę spójną kolorystykę mieszkanie nabiera swobodnego, nieco wakacyjnego klimatu.

Oni Studio

Mieszkanie w stylu śródziemnomorskim: kuchnia i salon

Śródziemnomorski styl to swego rodzaju prostota i funkcjonalne, praktyczne rozwiązania. Na początek zaglądamy do otwartej na przestronny salon kuchni. Kolorystyka? Błękit Morza Śródziemnego na ręcznie wykonanych płytkach z pracowni CahaArt. To one sprawiają, że kuchnia nie jest banalnym projektem. Fronty szafek kuchennych wykonano tu z naturalnego drewna, natomiast front wyspy kuchennej jest frezowany. Już w tym miejscu dostrzegamy łukowate, faliste linie - oczywiste nawiązujące do fal oceanu. Na blatach dostrzegamy ceramikę charakterystyczną dla Portugalii. To często wyroby z kamionki, w konkretnych, nasyconych barwach (czerwień, kobalt i różne odcienie niebieskiego) do tego wyraziste wzory. Z aneksu kuchennego przenosimy się już do części wypoczynkowej salonu. W centralnym punkcie stanęła tu sofa polskiej marki Befame, pokryta szarą, uniwersalną tapicerką. Całości dopełnia fotel Lungo. Mamy tu także komodę rtv (ponownie ryflowane fronty) i telewizor. Tę strefę z aneksem kuchennym łączy płynnie drewniany stół oraz krzesła wykonane w stylu vintage. To ulubione miejsce gospodyni do wspólnego biesiadowania i długich rozmów z przyjaciółmi. Na blacie w oko wpada nakrapiany wazon. Nad stołem znajduje się lampa przypominająca Saturna. Oświetlenie posiada funkcję ściemniania. Dzięki temu można tu szybko wprowadzić odpowiednią atmosferę. Podobnie jest w przypadku kuchennych kinkietów. 

Czytaj też: Nowoczesny dom w Poznaniu. Układ funkcjonalny podporządkowano  życiu rodzinnemu i łatwości utrzymaniu porządku. 

Śródziemnomorski styl: sypialnia i łazienka

Łazienka to kolejna opowieść o prostocie. Mamy tu przyjemnie połączenie płytki kamiennej z drewnem. Pierwsze skrzypce gra detal, w tym przypadku linie łuku, umieszczone tym razem na szafce pod umywalką. Blat, tak samo jak w kuchni, wykonano z naturalnego kamienia -  kwarcu. Hitem są lampy przypominające krople wody.
Następnie nasze kroki kierujemy do sypialni. Wejdziemy tu przez szklane, przesuwne drzwi. Jest surowo, prosto, trochę jak w słynnych greckich domach wykutych w skałach. Ściany zostały pokryte tu glinianym tynkiem - zupełnie jak w śródziemnomorskich domach. Do tego neutralne, lniane dodatki.  Wszystko po to, aby się tu wyciszyć, pomedytować i dobrze wypocząć. Len, kamień, gliniane tynki, drewno. - Te materiały oddychają, sprawiają, że przestrzeń jest bardziej harmonijna i dodają energii.  W tak wykończonych wnętrzach bardziej odpoczywamy, chronimy się przed nadmiarem bodźców zewnętrznych. Pamiętajmy, że człowiek najlepiej wypoczywa z naturą - tłumaczy Magdalena Gajda  

Oni Studio

Czytaj także: Dwupoziomowe mieszkanie w Poznaniu. Stylistyczne inspiracje z dwóch europejskich, kulturowych biegunów