Mieszkanie w kamienicy

Wysokie, przestronne, często z elementami historycznej tkanki, często w centrum miasta -  tak kojarzy się nam mieszkanie w kamienicy. Rzeczywiście apartament w starym budownictwie ma sporo zalet, choć to także wyzwanie, szczególnie podczas ewentualnego remontu. Tak było w przypadku tego pięknego wnętrza w warszawskiej kamienicy
Jak znaleźć idealne lokum dla siebie? Poszukiwania warto rozpocząć od portali ogłoszeniowych w internecie. Listę ofert najlepiej przeglądać codziennie - dobre oferty szybko znikają z rynku. Warto ustawić sobie specjalny filtr przesyłający powiadomienia (na przykład na maila) o nowym ogłoszeniu z "naszym" słowem kluczowym. Wymarzonego mieszkania w kamienicy warto też szukać podczas...spacerów po mieście. Banery i ogłoszenia nierzadko wiszą w oknach lokali przeznaczonych na sprzedaż.    

Remont mieszkania w kamienicy - stare i nowe

Mieszkania w kamienicach często wymagają remontów, tych mniejszych i większych. Przy bardziej skomplikowanych warto rozważyć pomoc architekta. Niektóre wnętrza ze względu na zabytkowy charakter całego budynku objęte są nadzorem konserwatorskim. Tutaj wszystkie prace muszą zostać przeprowadzone według dokładnych wytycznych. Na co zwrócić uwagę podczas remontu mieszkania w kamienicy? Z tego, co zastaniemy we wnętrzu, warto ratować jak najwięcej oryginalnej tkanki. Skrzynkowe okna, oryginalne stiuki, sztukaterie, parkiety, piece kaflowe, kominki, stolarka drzwiowa, stara glazura - to one decydują o charakterze całego wnętrza. Często ich odświeżenie, albo wręcz przywrócenie do życia wymaga sporych nakładów zarówno pracy jak i tych finansowych. Efekt końcowy wynagradza jednak włożony wysiłek.    

Aranżacja mieszkania w kamienicy

Jak urządzić mieszkanie w kamienicy? Wszystko zależy od budynku, samego mieszkania jak i naszych indywidualnych preferencji. Inaczej zaaranżujemy wnętrze w XIX wiecznej budowli, inaczej w kamienicy z lat 50. ubiegłego wieku. Fan minimalizmu umebluje swoją przestrzeń w nieco oszczędniejszym stylu niż zwolennik stylu glamour. Na co najlepiej postawić jeśli chodzi o aranżację mieszkania w kamienicy? Przede wszystkim na styl klasyczny, antyki i meble vintage (do kupienia w antykwariatach, na targach staroci, na portalach ogłoszeniowych). Jakie meble pasują do kamienicy? Serwantki, witrynki, bieliźniarki, ozdobne komody, nakastliki, gdańskie szafy, sypialniane zestawy art deco (czeczota mile widziana), toaletki, meble w stylu Ludwika Filipa i regencji. Do tego nieocenione będą dodatki z epoki (dywany, kilimy, szkło, porcelana, obrazy i grafiki). Rzeczy retro śmiało można łączyć z tymi nowszymi (nie zależy nam przecież na dokładnym odtworzeniu mieszkania sprzed lat). Powstanie wtedy ciekawy eklektyczny miks. Podłoga w mieszkaniu w kamienicy? Klasyka gatunku to równo ułożona jodełka - polska lub francuska, albo ozdobny parkiet ze wzorami z drewna o różnych wybarwieniach. Na ścianach dobrze wyglądają tak zwana angielska boazeria albo sztukaterie.  

Sztukaterie w pigułce

Już w starożytności sztukaterie zdobiły elewacje świątyń i pałaców. Szczególną popularność zdobyły w okresie renesansu i baroku. Od tamtej pory ozdobne tynki wciąż cieszą się powodzeniem. W kamienicach najczęściej mamy sztukaterie gipsowe, choć obecnie w sprzedaży znajdują się także te styropianowe lub z żywicy poliestrowej. Sztukaterie są piękną ozdobą ściany. Wyglądają spektakularnie szczególnie wyeksponowane w większych przestrzeniach. Oczywiście najcenniejsze będą te oryginalne. Warto więc zadbać o nie w czasie remontu, a brakujące fragmenty odtworzyć. 

Antresola w kamienicy

W bardzo wysokich mieszkaniach można rozważyć budowę antresoli. Dzięki temu można zyskać dodatkowe metry na sypialnię, miejsce do pracy czy odpoczynku. Ze względu na duże obciążenia ta konstrukcja musi być naprawdę solidna. Najczęściej antresolę buduje się ze stali albo z drewna. Wysokość dająca swobodę poruszania się w wyprostowanej postawie to już 2 metry. Niższe antresole (120-150cm) mogą za to z powodzeniem pełnić funkcje sypialni. Tutaj zobaczycie antresolę w mieszkaniu w kamienicy w centrum Warszawy.

Drzwi i dodatki

Stolarka drzwiowa to ważny element każdego mieszkania w kamienicy. W dawnych mieszkaniach najczęściej decydowano się na solidne, pełne drzwi z drewna z klasycznym frezowaniem. Modne też były drzwi dwuskrzydłowe, często z przeszkleniami (szyba mleczna lub kolorowe szkło witrażowe). Równie ważne są klamki - żeliwne, mosiężne, z ozdobnymi elementami. Takie drzwi same w sobie stanowią ozdobę wnętrza. Warto je zachować i przywrócić im dawny blask. Jeśli stolarka nie przetrwała można szukać podobnych drzwi na internetowych aukcjach, ewentualnie próbować odtworzyć stare drzwi korzystając z usług odpowiednio wykwalifikowanego stolarza. W tym drugim przypadku wielką sztuką będzie stworzenie takich samych elementów snycerki.  W ostateczności, jeśli wcześniejsze metody zawiodą, można zamówić coś pasującego z oferty współczesnych producentów (drzwi stylizowane).  

Piece kaflowe

W wielu kamienicach do tej pory przetrwały piece kaflowe. I chociaż palenie drewnem lub węglem nie jest najbardziej ekologiczną metodą na dogrzanie wnętrza, to jednak uroda niektórych pieców sprawia, że absolutnie nie chcemy się ich pozbywać z naszych wnętrz (nawet kosztem dodatkowego metrażu). Stare kafle misternie ułożone przez zduna często układają się w interesujące wzory. Niektóre z nich to małe dzieła sztuki, obecnie już nie do odtworzenia. Również żeliwne drzwiczki do pieca mają często bardzo ozdobną formę. Jeden z piękniejszych pieców, jakie ostatnio widzieliśmy, znajdziecie w tej realizacji Dominiki i Krzysztofa w Bielsku-Białej. 

Wykusz w kamienicy

W wielu kamienicach mamy też wykusze szczególnie popularne w architekturze angielskiej. To wystająca z elewacji fragmenty budynku powiększające całe wnętrze, często z dużymi oknami i osobnym daszkiem. Wykusz jest więc zazwyczaj dobrze doświetlony. Jak go zaaranżować? Wiele osób decyduje się w tym miejscu na zabudowę ze specjalnym siedziskiem (miejsce na relaks i czytanie książek). W dużych wykuszach stają niekiedy stoły (jadalnia). W mniejszych zaś właściciele równie często ustawiają biurka tworząc kąciki do pracy.

Mieszkania w kamienicach - inspiracje

Na koniec mamy dla Was inspirujące wnętrza w kamienicach, które pokochaliśmy całym sercem. To między innymi wnętrza Piga Haus i Miut Casa (mieszkanie twórców konceptu Kwiaty&Miut) w Poznaniu. Do naszych ulubionych zalicza się także ta realizacja o Loft Kolasiński i to mieszkanie na Lwowskiej w Warszawie. Wisienka na torcie - mieszkanie w kamienicy, które zaprojektowała dla siebie i swojej rodziny architektka.