Długie, wąskie pokoje czasami nazywamy tramwajami. Dziś zaglądamy do krakowskiego mieszkania, które całe ma właśnie taki podłużny kształt. Wąska przestrzeń stanowi spore wyzwanie dla architektów. Dziś sprawdzamy jak "tramwaj" oswoiła dla swoich klientów (młodego małżeństwa) mgr inż.arch. Patrycja Morawska (Morawska Interiors).

Mieszkanie jak tramwaj

Mieszkanie ma powierzchnię 30m2 i tak jak już pisaliśmy proporcje przypominające wagon. Znajduje się na ostatnim piętrze nowoczesnego, pięciokondygnacyjnego budynku na krakowskim Podgórzu. Atut? Taras o powierzchni aż 60m2 z widokiem na okolicę. Na tak niewielkiej, dość osobliwej przestrzeni, każdy centymetr ma znaczenie, dlatego architektka zdecydowała się na zmiany w układzie funkcjonalnym zaproponowanym przez dewelopera. Było to między innymi dostosowanie otworów drzwiowych w sypialni i łazience tak, aby optymalnie dostosować funkcję ściany po drugiej stronie. Całkowitej zmianie uległy również instalacje w kuchni i w łazience, dzięki czemu przestrzeń jest lepiej wykorzystana.

Na jednym końcu mieszkania znalazła się łazienka, na drugim sypialnia. Środek to przestrzeń dzienna z aneksem i salonem. Tu stanęła sofa w groszkowej zieleni, regał na książki i stół. Zabudowa kuchenna to szafki w jasnej szarości i częściowo otwarte półki nad nimi. - Formą przypomina przytulny bar. Inspiracją było ulubione miejsce mieszkańców, krakowskie Mercy Brown - tłumaczy Patrycja Morawska. - Kinkiety-kule w kuchni były wytypowane jako jeden z pierwszych elementów i to one wyznaczyły kierunek przy doborze pozostałych detali, między innymi uchwytów meblowych. Ich faktura i forma sprawia, że nie tylko pięknie wyglądają, ale też można je odczuwać jako przyjemne w dotyku - dodaje. Ważnym aspektem było dostosowanie tej przestrzeni tak, aby uwzględnić rozwiązania okolicznościowe umożliwiające np. przenocowanie gości, czy spotkania w większym gronie. Udało się to osiągnąć dzięki rozwiązaniom takim jak rozkładana sofa, rozsuwany stół blatu, sprytnie ukryte schowki.

Aranżacja sypialni

Do sypialni z dużym łóżkiem i granatowym, tekstylnym zagłówkiem prowadzą lustrzane drzwi. Pojemne szafy i ściana mają ten sam kolor. Bezpłytkowa łazienka to monochromatyczna przestrzeń w piaskowym kolorze. Do jej wykończenia użyto mikro-żywicy. Mamy tu sporą kabinę prysznicową typu walk in, nablatową umywalkę z podręcznymi szufladami pod, ukrytą zabudowę z pralko-suszarką i miejscem na rzeczy gospodarcze oraz wc z niewidocznym schowkiem.