Projekt tego prawie 150-metrowego mieszkania znajdującego się na jednym z nowych, warszawskich powstał dla pary z dwuletnią córeczką. Jego właściciele zwrócili się do projektantów z pracowni Soma Architekci z prośbą o zaaranżowanie komfortowej przestrzeni dla powiększającej się rodziny. Jasno określili swoje potrzeby i dali projektantom zielone światło na całkowitą przebudowę apartamentu.

Korekty wymagał szczególnie układ strefy dziennej. Projektanci w pierwszej kolejności przesunęli aneks kuchenny głębi mieszkania w stronę panoramicznych okien. Następnie wyburzono część ścian między salonem a kuchnią oraz przebito drzwi  do gabinetu, dzięki czemu salon stał sie bardziej przestronny. Miejsce dawnego aneksu kuchennego przeznaczone zostało na wielką szafę, pełniącą rolę spiżarni i wygodną, dużą pralnię. Ta strefa stała się też buforem, pozwalającym odciąć kuchenne hałasy od znajdującego się dalej pokoju dziecięcego.

Część nocna mieszkania zyskała jasny podział na zamkniętą strefę rodziców z obszerną garderobą i własną łazienką oraz strefę dla dziecka i gości z osobną łazienką.

Gabinet z imponującą biblioteką, można w razie potrzeby oddzielić od strefy dziennej za pomocą wysokich przesuwnych drzwi. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstało miejsce do pracy, z którego regularnie korzystają właściciele apartamentu, którzy często pracują w domu.

Jedna z projektantek z uśmiechem wspomina pierwszą wizytę w poprzednim mieszkaniu swoich klientów, w którym zwróciła uwagę na wózek spacerowy ich córeczki i oryginalny, geometryczny wzór jego tapicerki. Z dalszej rozmowy wyniknęło widoczne upodobanie pary do graficznych deseni i wzornictwa, typowego dla lat 60-tych ubiegłego wieku. To dla projektantów stało się  punktem wyjścia dla stworzenia koncepcji stylistycznej wnętrza.

Powstało wnętrze, w którym jasno widać odniesienia do tak lubianej przez właścicieli stylistyki. Apartament pełen jest więc graficznych wzorów, kolorów, mebli na toczonych drewnianych nóżkach i wykończonych naturalnymi fornirami. Jednocześnie wnętrze pozostaje całkowicie współczesne.  Obok ikon designu z połowy ubiegłego wieku, takich jak lampki stołowe Flowerpot Vernera Pantone'a czy słynnego zegara Sunflower Georga Nelsona w mieszkaniu pojawiają się również projekty współczenych designerów m.in. efektowne lampy Toma Dixona nad stołem w jadalni. 

Współczesny charakter mieszkania podkreślają też minimalistyczne reflektory polskiego producenta Aquaform, które zamontowano w strefie kuchennej. Mają dodatkowo opcję ściemniania dzięki czemu można dostosować światło do  indywidualnych potrzeb domowników i dać im możliwość kreowania nastroju we wnętrzu.

opracowanie: Anna Chwalińska